Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-31 Decembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCheltuieli PFA Cheltuieli Deductibile achizitia cu borderou:retinere impozit la sursa? PFA Editare Grafica si DTP Cas Obligatie plata CAS Adeverinta venit PFA pentru obtinerea vizei Cass Inchidere PFA expert contabil taxe vamale import contract incheiat cu un pfa cu aceeasi activitate Infiintare PFA, Cabinet individual de psihologie Schimbare CAEN din 6202 in 6201. Cod principal Casare produse deteriorate poprire cont salariu Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Cum se calculeaza CM, indemnizatia pt maternitate si crestere copil ?

#1 2010-08-05 17:00:52

Cum se calculeaza CM, indemnizatia pt maternitate si crestere copil ?

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii referitoare la plata CM, a indemnizatiei pt maternitate si pt cresterea copilului pt PFA.
Sunt insarcinata in luna a 7-a, imi platesc toate contributiile la stat din mai 2009, incepand din martie 2010 platesc si cotizatia de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.

Veniturile mele pe 2010 conform deciziei de impunere sunt de 60120RON brut, 45120RON net.
Venitul meu brut lunar este de 5265, insa incepand cu luna martie imi mai intra 3000lei brut pt ca am mai incheiat un nou contract. Am refacut pe 10 martie 2010 declaratia 220 si au rezultat sumele mentionate mai sus (60120 brut, , cu plati anticipate trimestriale dupa cum urmeaza: 1085RON trim 1, 2045 trim II, III, IV.
Mentionez ca atunci cand am completat declaratia am luat in considerare doar lunile ianuarie - august inclusiv, deoarece in septembrie trebuie sa nasc (ianuarie - 5265 ron + feb - 5265 ron +martie-august cu 8265RON venit).
Va rog sa ma ajutati sa imi calculez:
1. Concediul medical de risc maternal
2. Indemnizatia pentru maternitate (pentru cele 126 de zile pre/post natal)
3. Indemnizatia pentru cresterea copilului.

Eu intelesesem ca acestea se calculeaza la venitul brut, altii imi spun ca la venitul net, si nu stiu unde sa ma interesez. Am intrebat o doamna contabila, dar nu a stiut sa imi spuna.

Va multumesc foarte foarte mult!
Andreea

#2 2010-08-06 11:37:57

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Cum se calculeaza CM, indemnizatia pt maternitate si crestere copil ?

OUG nr. 148/2005 si H.G. nr. 1.025 din 9 august 2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, cu modificările și completările ulterioare, prevede ca:
- la stabilirea bazei de calcul a indemnizației pentru creșterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana îndreptățită, precum și veniturile aferente perioadelor asimilate;
- baza de calcul a indemnizației pentru creșterea copilului se determină ca sumă totală a veniturilor realizate în ultimele 12 luni anterior datei nașterii copilului și împărțită la 12.
Prin Ordinul 193/2009 s-a prevazut Adeverinta de venit de la ANAF, pentru indemnizatia de crestere a copilului.
Persoanele care obtin venituri din activitati independente sau agricole pot solicita de la organele fiscale un nou model al Adeverintei de venit, necesare pentru calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului, in conformitate cu noile reglementari, in vigoare de la 1 ianuarie 2009 (Ordinul nr. 193/2009).
Incepand cu 1 ianuarie 2009, calculul indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, in situatia persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente sau agricole, se realizeaza de catre Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, pe baza dovezilor eliberate de autoritatile competente privind veniturile efectiv realizate sau venitul estimat sau, dupa caz, pe baza declaratiei pe propria raspundere a persoanei solicitante.
Astfel, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a emis Ordinul nr. 193/2009,  prin care a adaptat modelul adeverintei de venit, astfel incat informatiile continute de acest document, sa poata fi utilizate de Agentia Nationala de Prestatii Sociale pentru stabilirea drepturilor respective, fara a mai fi necesara prezentarea unor documente suplimentare de catre persoanele care solicita indemnizatia.
Formularul "Adeverință de venit" reprezintă documentul prin care se atestă faptul că o persoană fizică figurează în evidența fiscală, constituită pe baza declarațiilor depuse, cu venituri realizate/estimate privind un an fiscal.
Adeverința de venit se eliberează de organul fiscal competent, conform legii, la solicitarea persoanelor fizice, pe baza formularului "Cerere de eliberare a unei adeverințe de venit", cod 14.13.25.13.
    Calcul indemnizatie crestere copil din venituri impozabile pfa:
Venitul net = Venituri-Cheltuieli;
Impozit=V net*16%;
Baza de calcul: V net-Impozit
Indemnizatie: (V net-Impozit)/12*85%
Concediile si indemnizatiile se calculeaza conform OUG nr 158/2005 si Ordinului nr. 60/2006
OUG nr. 158/2005, art. 25 (1) Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
ART. 30 Cuantumul brut lunar al indemnizației pentru îngrijirea copilului bolnav este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
Art. 31  (4) Cuantumul indemnizației pentru risc prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10.

#3 2010-08-07 14:14:28

tirios
Membru

Buna ziua
tot nu m-am lamurit, se ia in calcul venitul real, sau venitul estimat? pentru ca, de obicei sunt diferente intre acestea, si desi acum platesc impozit pe venitul estimat, la anul va trebui sa platesc diferenta de impozit pana la venitul real pe 2010. Mentionez ca voi naste pana la finele anului acesta. Multumesc!

#4 2010-08-07 16:27:45

David

Se iau in considerare veniturile din Declaratia 200 pentru anul precedent si din decizia de impunere emisa de fisc.

#5 2010-08-09 09:47:31

Multumesc foarte foarte mult pentru lamurir. Voi merge la cei de la administratia financiara si o sa-mi refac declaratia. Atunci cand am depus-o, am crezut ca incepand cu luna septembrie cand voi naste, nu voi mai avea drept sa facturez, drept urmare am declarat ca luni fara venit. Atata timp cat eu pot presta servicii si in acele luni, venitul meu estimat ar creste si in aceeasi masura si indemnizatia.

#6 2010-08-09 09:58:22

David

Activitatea PFA-ului trebuie sa se suspende pentru a beneficia de Indemnizatie crestere copil.

#7 2010-08-09 21:10:03

Am inteles ca pentru perioada celor 126 de zile pre/post natal pot factura, dupa care trebuie sa suspend activitatea......sper sa fie asa.

#8 2010-08-10 10:05:40

David

Da

#9 2010-08-11 19:10:18

Va multumesc inca o data pentru informatii si amabilitate.
Vroiam sa va mai intreb urmatorul lucru: daca dupa cele 126 de zile de pre/postnatal voi trece activitatea pe un srl infiintat de mine (asociat unic), al carui administrator este sotul meu, este ok sau pierd indemnizatia?

O seara frumoasa!

#10 2010-08-11 19:55:18

David

Nu poate fi asociat sotul? Pentru ca in cazul dvs ca asociat ar fi ca si in cazul PFA.

#11 2010-08-11 20:46:29

O sa intreb la registrul Comertului daca il pot numi pe el asociat unic si daca pot "iesi" eu din firma. Altfel vad ca trebuie sa infiintez o noua firma in care eu sa nu figurez ca asociat.....

#12 2010-08-12 08:35:40

David

Cereti lamuriri si la Agentia de Prestari Sociale (fosta Directie a Muncii) pentru ca acesta institutie stabileste indemnizatia.

#13 2010-08-12 17:42:25

Buna ziua din nou,

Sunt un pic derutata dupa o vizita la Administratia Financiara si la CASMB.

Am fost la Administratia financiara pentru a-mi reface declaratia 200, asta pentru ca eu am inteles ca in cele 126 de zile de pre/post natal pot factura fara probleme, de-abia din momentul in care intru in concediul de ingrijire a copilului trebuie sa imi suspend activitatea.
Am discutat cu o doamna acolo, i-am explicat situatia, mi-a confirmat ca pot declara venituri pe lunile de pre/post natal si mi-am refacut declaratia.

Bucuroasa nevoie mare m-am dus sa declar si la CASMB noile venituri. Acolo doamna care se ocupa de PFA-uri mi-a spus ca trebuie suspendata activitatea pfa-ului incepand cu prima zi a concediului pre sau post natal si ca sa am grija ca sunt pasibila de amenda. Nu stiu ce sa fac, pe cine sa cred. Mi-ar conveni sa pot factura aceste 4 luni, dar nici nu vreau sa am probleme. Aveti ideea care este realitatea?

Multumesc inca o data!
Andreea Cristea

#14 2010-08-13 09:15:55

David

Se pot realiza venituri pe lunile de pre/post natal.

#15 Astăzi 03:31:53

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Cum se calculeaza CM, indemnizatia pt maternitate si crestere copil ?
Publicitate        Rezervare
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro