Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Ciel Simplu  Contabilitate Bucuresti
 Televizor 2014 - 101 cm Interactiv - Discount 2300 lei + cadou 400 lei   Calendar obligatii PFA 16-31 Iulie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA-realizare siteuri web Deducere cheltuieli conferinta CAEN 4791 - activitate la sediul profesional Cas Pfa 6203 Zilieri NET la BRUT Denumire PFA deducere cheltuieli telefonie CUI si nr. de ordine in registrul comertului PFA Activitate si concediu maternitate, crestere copil Plata CAS 01.07.2014 Informatii PFA Am depasit pragul anual, cand platesc TVA? PFA cont euro autorizatie suplimentara Factura Export - cum inregistrez cost transport? schimbare nume personal Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-08-28 20:45:34

emiluta
Oaspete

Cheltuieli deductibile - deducerea combustibilului ...

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine legat de deducerea combustibilului. Am un Pfa ca traducator si un contract de comodat pentru masina personala. Mai este permisa aceasta deducere pana la sfarsitul anului 2010, se intocmeste foaie de parcurs?

Multumesc.

#2 2010-08-29 08:43:29

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Cheltuieli deductibile - deducerea combustibilului ...

In anul 2009 si in continuare in anul 2010 sunt considerate cheltuieli nedeductibile:
- cheltuielile cu combustibilul pentru autoturismele folosite de persoanele cu functii de conducere si de administrare;
- cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele:
     - destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane,
     - care au o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg,
     - care nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, inclusiv scaunul soferului.

#3 2010-08-29 13:31:23

emiluta
Oaspete

multumesc, dar tot nu inteleg,... contabila mea mi-a zis ca sunt deductibile, si sa intocmesc foaie de parcurs.
Deci sunt nedeductibile??

Multumesc inca o data!

#4 2010-08-30 14:00:09

David

Codul fiscal, art. 48 (7) prevede: Nu sunt cheltuieli deductibile:L.1) în perioada 1 mai 2009—31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, cu excepția situației în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfășurarea activității de instruire în cadrul școlilor de șoferi.

#5 2010-08-30 14:21:49

cfs
Oaspete

Daca autoturismul este folosit pentru: "transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității" - adica eu, PFA, ma deplasez cu autoturismul de acasa la sediul clientului (locul prestarii) sau la/de la locul unde imi desfasor efectiv ativitatea - as inclina sa cred ca e deductibila..

Gresesc?

#6 2010-10-18 18:47:04

cfs
Oaspete

... in urma unui control mi s-a pus ca nedeductibila. Mergem cu taxi de acum....

#7 2010-12-21 11:21:22

alexandru40
Membru

Cheltuieli cu combustibilul pt. masina daca am contract de comodat si nu "sar calul" cu acestea in limita la cat sunt deductibile?

#8 2010-12-21 12:53:21

David

Contravaloarea combustibilului nu este deductibila pentru transport persoane.
Deductibiliatea combustibilului este reglementata la art. 21 alin. 4 lit. t din Codul fiscal care stipuleaza ca:
“ (4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
t) in perioada 1 mai 2009—31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietatea sau in folosinta contribuabilului...
Se deconteaza combustibilul in cazul deplasarilor numai pe baza ordinului de deplasare si foii de parcrs.

#9 2010-12-23 14:20:43

Valentin S
Membru

in concluzie nu m-am lamurit nici eu.
Eu sunt PFA cod caen 4619 - intermedieri in comertul cu produse diverse.
Eu folosesc autoturismul care in acte e pe numele eu PF (CNP) si contract de comodat cu mine eu PFA (CUI).
Pentru a imi desfasura activitatea de vanzari (comert) eu ma duc la client adica de la sediu la client si inapoi de la client la sediu.
1. Daca fac foaie de parcurs bineinteles cu stampila si semnatura de la client pot sa deduc combustibilul consumat (calculand conform numar de km efectuati per total consum etc din bonul respectiv, etc., etc, pentru a fi cat mai corecti la suma dedusa) ?
2. In cazul meu ma pot incadra in exceptia de la art. 48 pct. 1 vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă; ?

PS - PFA-ul meu il folosesc pentru a vinde produse informatice de tip software pe care nu le cumpar si nici nu le vand in mod direct la client mai departe dar care presupun deplasari la client pentru prezentare, ofertare, negociere etc. Eu sunt din Bucuresti si am deplasari la clienti in toata tara si am costuri destul de mari cu aceste deplasari mi-ar fi de un mare ajutor daca aceste cheltuieli ar putea fi decontate (deduse).

Editat ultima oară de Valentin S (2010-12-23 14:26:31)

#10 2010-12-23 14:56:29

David

Conform raspunsului de mai sus.

#11 2011-01-13 22:28:06

JECU Aurel
Membru

Din 2011 putem sa deducem cheltuielile cu carburantul pentru deplasarile cu masina ( in comodat ) .
Deplasari la locul prestatiilor facute de mine , singurul salariat al PFA .
Ce documente trebuie sa fac daca da .
Daca nu mergem cu taxiul .

#12 2011-01-14 10:09:49

David

Si in 2011 nu se deduc cheltuielile cu carburantul pentru transport persoane.
Se deconteaza cheltuielile efectuate in interesul serviciului pe baza ordinului de deplasare si foaia de parcurs.

#13 2011-01-16 09:44:48

janek
Membru

PFA cod CAEN: 4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse; 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
6511 Activitati de asigurari de viata; 6512Alte activitati de asigurari ma deplasez cu masina personala (am contract de comodat pe PFA) ma deplasez la domiciului clientului pentru ai vinde produse cosmetice si sa inchei asigurari, sa fac recrutari. In acest caz pot sa-mi deduc la cheltuieli contravaloarea combustibilului, mentionez ca mai fac si deplasari in alte localitati. Daca da, am nevoie de foaiede de parcurs si ordin de deplasare ? Va multumesc.

#14 2011-01-16 12:18:30

David

Pentru a targe o concluzie cu privire la deducerea combustibilului trebuie sa lecturati toate comentariile si raspunsurile (inclusiv al utilizatorilor forumului)din acest topic.

#15 2011-01-17 14:31:56

luci
Membru

Buna ziua,
Sunt inginer constructor si am PFA de proiectare si asistenta tehnica. Am incheiat contract de comodat pe masina cu sotul. Am incheiat in anul 2009 contracte de asistenta tehnica, prin care supravegheam lucrarile de constructii si pentru deplasarile facute in cadrul contractelor mai sus mentionate, am facut foi de parcurs. Sunt cheltuielile cu benzina deductibile, tinand cont ca au fost facute pentru transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității ?
Va multumesc !

#16 2011-01-17 15:27:23

luci
Membru

PS - Inspectia financiara apreciaza ca PFA-ul meu nu are angajati, deci personal, deci cheltuielile cu benzina sunt nedeductibile.
Cu respect.

#17 2011-01-17 18:14:37

ineedaname
Membru

Daca PFA-ul are incheiat un contract cu o firma iar firma e la mare distanta combustibilul se deduce.
De exemplu eu fac naveta zilnic 100km.

#18 2011-01-17 20:22:22

mdpopovici
Membru Silver

@ineedaname, in afara de atentionarea lui @popu, foarte pertinenta, pentru decontarea combustibilului ar exista urmatoarea solutie (am citit-o si eu pe forum):
Emiti Ordin de deplasare (delegatie) si il aprobi cu mentiunea "se deplaseaza cu masina personala";  astfel ai dreptul la 7,5 litri combustibil la 100 Km, cred ca mai trebuie si Foaie de parcurs.
Vezi Ordinul MF pentru deplasari / detasari pentru personalul bugetar.

#19 2011-01-18 09:07:44

mdpopovici
Membru Silver

ba da, dar si in legatura cu diurna de deplasare pt. PFA se aplica tot acest ordin

#20 2011-01-19 14:17:37

Lyvyoo
Membru

Sa inteleg ca in cazul in care am o prestare de serviciu la 200km de sediu, nu voi putea separa in factura benzina consumata pana acolo si va trebui sa o includ in costul prestarii respectivului serviciu? Practic voi fi impozitat cu 16% si cu CASS pe o cheltuiala...
Masina nu e pe comodat.

#21 2011-01-19 18:49:14

David

Cheltuielile de deplasare se deconteaza pt PFA in baza HG nr. 1.860 din 21 decembrie 2006 privind drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului, valabila si petru personalul bugetar.
Dar in baza prevederilor Codului fiscal pt PFA se poate acorda si este deductibila diurna multiplicata cu 2,5 (13*2,5=32,5 lei/zi).
Codul fiscal, art. 48 (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
c) suma cheltuielilor cu indemnizația plătită pe perioada delegării și detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice.

#22 2011-01-21 16:31:13

ineedaname
Membru

Urmeaza sa merg la finante si sa ma lamuresc ce mai vor. Se pare ca norma fixa dispare din toate judetele.
Pana la urma iau drumul Bulgariei.

#23 2011-01-22 13:42:03

janek
Membru

Din cele scrise in acest topic sa inteleg ca daca sunt PFA cod CAEN: 4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse; 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor 6511 Activitati de asigurari de viata; 6512Alte activitati de asigurari ma deplasez cu masina personala (am contract de comodat pe PFA) ma deplasez la domiciului clientului pentru ai vinde produse cosmetice si sa inchei asigurari, sa fac recrutari in acest caz pot sa-mi deduc la cheltuieli contravaloarea combustibilului si indemnizatia de delegare in valoare maxima de 32,5 lei pe baza foii de parcurs si ordin de deplasare ? Va multumesc.

#24 2011-01-22 16:35:46

David

Pt societatile comerciale, problema este reglementata, astfel:
In categoria vehiculele utilizate doar  de catre agenti de vanzari se incadreaza  vehiculele  utilizate de agentii de vanzari care pot fi  angajatii societatii care sunt incadrati pe aceste functii (conform clasificatiei COR) si au atributii de serviciu, stabilite in mod expres prin fisa postului, cum ar fi:
- prospectarea pietei;
- desfasurarea activitatii de merchandising;
- negocierea conditiilor de vanzare;
- derularea vanzarii bunurilor;
- asigurarea de servicii postvanzare;
- monitorizarea clientilor.
Pentru astfel de vehicule deductibilitatea se  limiteaza la  un singur vehicul utilizat de un agent de vanzari.
         De asemenea,  in situatia in care se poate demonstra ca vehiculul respectiv este utilizat de catre unul sau mai multi agenti de vanzari in calitate de angajati ai firmei  dvs., consider ca:
- cheltuiala cu combustibilul aferent vehiculului respectiv este deductibila la determinarea profitului impozabil
- se poate exercita dreptul de deducere a TVA aferenta combustibilului achizitionat. Cele doua componente (combustibil si TVA) se pot deduce in baza bonului de casa de marcat utilizat drept document justificativ.
Totusi, desi in astfel de situatii se permite deducerea cheltuielilor cu combustibilul si deducerea TVA aferenta, trebuie sa aveti in vedere faptul ca, la randul sau,  consumul de combustibil trebuie justificat in baza urmatoarelor documente:
- proces verbal de predare -primire a autovehicolului, insotit de fisa tehnica si alte documente de identificare a bunului
- foaia  de parcurs intocmita pentru vehiculul  respectiv;
- ordinul de deplasare intocmit  pe numele agentului de vanzari.
- raport de activitate - acest document nu este reglementat printr-un act normativ, dar se utilizeaza de catre fiecare societate pentru pontajul zilnic al salariatilor si pentru evidenta  activitatii zilnice desfasurate de acestia.
Dintr-un astfel de raport se poate constata de ex. deplasarea angajatilor in diverse puncte de vanzare si numarul vanzarilor efectuate intr-o zi intocmirea acestor documente este  o obligatie a proprietarilor si detinatorilor de vehicule reglementata prin HG 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, regulament publicat in M.Of. nr. 876 din 26 octombrie 2006.

Nu se deconteaza diurna.

#25 2011-06-23 11:29:38

GGP
Membru

Un PFA poate deduce  chelt cu asigurarea CASCO pt masina daca are contract de comodat ? dar asigurarea pt locuinta este deductibila?

#26 Astăzi 15:43:35

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
Promo PFA II IF     Rezervare
Dombi Eva Expert Contabil
6920 servicii contabilitate.
Parteneri
Calculator discount Avon