Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program Facturare  Infiintari firme
 Calendar obligatii PFA 16-31 Iulie 2014 
Forum - PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFdeducere cheltuieli Cas Pfa 6203 CUI si nr. de ordine in registrul comertului PFA Activitate si concediu maternitate, crestere copil Plata CAS 01.07.2014 Informatii PFA Am depasit pragul anual, cand platesc TVA? PFA cont euro autorizatie suplimentara Factura Export - cum inregistrez cost transport? schimbare nume personal TVA de plată Casa de marcat- declaratia 390 vies PFA fara cod fiscal Premii in bani competitie sportiva Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Mai 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Mai 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-11-19 00:09:20

da78n
Oaspete

Reguli operare casa de marcat ?

Sunt PFA si am cumparat recent o casa de marcat.

Procedura este urmatoarea:
-se cumpara casa de marcat de la un vanzator autorizat
-se depune o cerere la Finante pentru "Fiscalizare"/luare in evidenta/etc (formularul de cerere se primeste de la vanzator, doar trebuie completat si depus)
-cu cererea aprobata se merge inapoi la vanzator pentru introducerea/setarea/sigilarea memoriei fiscale (inca nu am ajuns la pasul acesta asa ca nu pot da mai multe detalii).

Odata ce am cumparat casa de marcat, vanzatorul mi-a facut o foarte sumara prezentare a ei desi eu am insistat pentru mai multe informatii. Chestia e ca vanzatorul mi-a tot batut apropouri ca e recomandat sa inchei un contract de service cu ei, ca altfel pot primi amenda, ca i-mi va introduce el cateva produse pe gratis in casa (in concluzie, introducere de produse se plateste), ca exista riscul ca la caderi de tensiune sau ale socuri sa apara mesaje de erroare pe display dar sa-l sun si el va veni sa remedieze (contra cost probabil). Pe scurt, insistand ca doresc sa invat cum functioneaza mi sa raspuns sec ca nu se poate, ei (distribuitorii mergand la cursuri speciale pentru asta). Mi s-au introdus 3 produse, mi sa aratat cum pot "bate in casa", corecta, sterge si incasa. Iar la final scoaterea raportului Z (o prezentare de 3min).

Este cineva amabil pe aici si care stie care sunt procedurile legale de folosire a casei de marcat? Intreb asta pentru ca doar cand am cumparat casa de marcat a fost prima data cand am auzit de raportul Z (cica trebuie generat la sfarsitul fiecarei zile de lucru, probabil ca de acolo-i si vine numele de "Raport Z(ilnic)"

Adica se bat serviciile/produsele, se scoate bonul la client si la sfarsitul zilei se genereaza raportul Z ???
Mai trebuie facut ceva (eu m-am jucat cu casa acum pana sa o fiscalizez, am invatat singur cum se introduc produsele, am vazut ca pe langa Z aceasta mai genereaza si alte rapoarte). Ce se face cu raportul ala Z de exemplu? Trebuie arhivat, pastrat X zile, etc ?

Case mea de marcat e cu o singura rola de hartie. Sa fie oare asta motivul acelui raport Z sau e o chestie general valabila ? (casele cu 2 role scot instant bonul in 2 exemplare).

Pentru a introduce produse in casa trebuie accesat un mod parolat de lucru. Parola implicita e trecuta in pliantul ce insoteste aparatul. Dupa cum spuneam, pentru introducerea de produse vanzatorul mi-a dat de inteles ca va trebui sa platesc si de aceea banuiesc ca acesta va schimba parola odata cu operatia de fiscalizare/sigilare. E legala chestia asta? Adica daca casa e 100% proprietatea mea mi se pare normal sa pot sa operez singur cu ea (asta in cazul in care nu se specifica ceva in legislatie explicit pe tema asta).

Orice informatii suplimentare si sfaturi despre casa de marcat sunt binevenite.

Va multumesc.

#2 Astăzi 01:58:15

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
Promo PFA II IF     Rezervare
Savulescu I. Sorin Ioan PFA
SSM, PSI, ISCIR.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro