Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-31 Iulie 2014 
Forum - PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCUI si nr. de ordine in registrul comertului PFA Activitate si concediu maternitate, crestere copil Plata CAS 01.07.2014 Informatii PFA Am depasit pragul anual, cand platesc TVA? PFA cont euro autorizatie suplimentara Factura Export - cum inregistrez cost transport? schimbare nume personal TVA de plată Casa de marcat- declaratia 390 vies PFA fara cod fiscal Premii in bani competitie sportiva Servicii intracomunitare - declar in 390 VIES dar cu ce curs valutar ? neinregistrare facturi cu cheltuieli Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Mai 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Mai 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-12-09 11:34:27

dellycess
Membru

Ce declaratii se depun la infiintarea unui PFA ?

Buna ziua am infiintat un pfa in octombrie 2010 si as vrea sa stiu ce decalaratii am de depus si unde?
Mentionez ca am depus da administratia financiara declaratia de venit estimativ si 070 iar de curand am primit impunerea pe care am achitato
am rezolvat si la casa de pensii dar la sanatate mi sa zis ca daca platesc prin banca nu trebuie sa mai duc niciun act la ei iar daca vreau sa platesc la ei tre sa duc un teanc de acte-ce parere aveti si ce trebuie sa mai depun si unde?

#2 2010-12-09 14:02:56

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Ce declaratii se depun la infiintarea unui PFA ?

Si la Casa de Sanatate trebuie sa depuneti o declaratie de asigurare la care se anexeaza decizia de impunere, copie certificat de inregistrare, ș.a.. Platile directe se fac de catre agentii economici si institutiile publice care platesc CASS in calitate de angajator (5,2%) si pentru asigurati (5,5%), care depun totusi declaratii nominale la Casa de Sanatate.

#3 2010-12-17 20:00:07

cristina m
Oaspete

buna seara. sunt cristina m, nou venita pe forum si as dori ceva mai multe informatii in legatura cu CASS. Pana cand de fac inregistrarile astea la CASS? eu am devenit PFA din oct 2010, mi-am platit si impozitul pe anul asta. Pe cine am mai intrebat, mi-a raspuns ca doar atat am de platit, restul angajatorul. Acum aflu ca trebuie sa trec si pe la CASS.... atunci o sa am si penalizari de plata, anul 2010 trece acum si nu stiu cand mai pot plati? ce mai trenuie sa fac ? conteaza ca sunt asigurata la OPSNAJ? unde si ce mai trebuie sa platesc? multumesc pt rabdare si... intelegere...

#4 2010-12-18 09:58:24

David
Moderator (Expert contabil)

Trebuie sa va asigurari pentru pensie la Casa de Pensii, unde trebuie sa depuneti o declaratie de asigurari sociale, asigurarea se face prin plata unei cote de 31,3% asupra unei sume care reprezinta 35% din castigul mediu salarial (care incepand din data de 01.01.2011 va fi in jur de 2000 lei). La declarati se anexeaza copiii dupa decizia de impunere de la fisc si certificatul de inregistrare. 
Nu se mai datoreaza contributie de sanatate daca suneti asigurat la Casa OPSNAJ

#5 Astăzi 23:08:09

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro