Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Ciel Simplu  Contabilitate Bucuresti
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Avansuri factura si chitanta sau bon PFA CAEN 6202 facturare EU peste 220000 RON Sfaturi Infiintare PFA PFA - Intrebari ... suspendarea / reluarea activitatii ... contract de comodat pentru un autoturism EIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-04 09:09:37

florin007
Membru

PFA - Termenul limita pt. depunerea declaratiei 220 ...

Aș dori să știu care este este termenul limită pentru depunerea declarației de impunere pentru anul 2011.Sunt PFA creată în anul 2010 ca suport servicii întreprinderi.
Vă mulțumesc.

#2 2011-01-04 10:12:29

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - Termenul limita pt. depunerea declaratiei 220 ...

Declaratia 220 se depune de către:
— contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
— contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat (15 mai);

#3 2011-01-11 13:02:29

va rog sa-mi spuneti ce se trece in registrul jurnal care l-am primit de la administratie?sunt pfa-taxi.si daca vreti sa-mi spuneti si mie ce se trece in caietul de sarcini.
va multumesc

#4 2011-01-11 13:32:16

David

În Registrul Jurnal de Încasari si plati se inregistreaza veniturile incasate si cheltuielile deductibile efectuate pentru determinarea anuala a venitului net asupra carei se aplica cota de 16% pentru stabilirea impozitului pe venit datorat.
La ce caiet de sarcini va referiti? La cele in baza carora se acorda autorizatia taxi in transportul de persoane in regim de taxi?

#5 2011-03-29 11:53:57

Cristina_P
Membru

Am depus in ianuarie 2011 declaratia 200 privind veniturile realizate. Astazi am vrut sa depun si declaratia 220 pentru veniturile pe care le estimez pentru anul in curs, dar la Administratia Financiara nu mi-au primit declaratia. Mi s-a spus ca trebuia depusa odata cu declaratia 200. Dar eu stiam ca termenul de depunere este de 15.05.2011.
Ce trebuie sa fac?
Multumesc!

Editat ultima oară de Cristina_P (2011-03-29 12:02:32)

#6 2011-03-29 14:34:38

David

Declaratia 220 se depune odată cu declarația privind venitul realizat.
Se putea primi avand in vedere ca declaratia 200 a fost depusa.

#7 2011-03-29 14:52:01

Cristina_P
Membru

Au spus ca trebuia sa o depun odata cu 200 si ca nu au ce sa imi faca.
Eu am declarat ca voi obtine un venit mai mic decat cel pentru anul trecut, mai ales ca nici in anul trecut nu am realizat cat mi-au normat ei.
Nu stiu cum sa procedez mai departe. Doar la Sectorul 1 se inatampla asta!

#8 2011-03-29 15:58:54

David

Depuneti declaratia 220 pana la 15 mai (daca este cazul pct. 2) cf. Instructiunilor de completare a formularului 220 ,, Declaratie privind venitul estimat,, prevad ca aceasta se depune de către:
1— contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
2— contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor
realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat;
3— contribuabilii care determină venitul net pe bază de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real, odată cu cererea de opțiune, până la data de 31 ianuarie a anului fisca

#9 2011-04-04 11:25:45

pirlici ionut stefan
Oaspete

Buna ziua,

in conditiile in care am primit declaratia 260 privind plati anticipate cu titlu de impozit pe anul 2011, dar pentru 2011 nu mai functionez pe pfa (contractul de prestari servicii pentru care am creat pfa-ul a fost reziliat in feb 2010) este posibil sa corectez datele preluate din 2010?

Care este sanctiunea pentru nedepunerea dec 392? Mi s-a stricat laptopul pe care aveam saga si inregistrarile din 2010 am recuperat hardu-ul dar nu am reusit sa import baza de date  si sa refac registrele electronice.

multumesc
pirlici ionut stefan

#10 2011-04-04 12:16:55

David

Pentru declaratia 220 nu se prevede a se depune rectificativa.
Impozitul pe venit se plateste trimestrial sub forma de plati anticipate in baza deciziei de impunere transmisa de fisc ca urmare a depunerii declaratiei 220 privind veniturile estimate. In anul urmator se depune declaratia 200 si se procedeaza la regularizarea platilor (in plus sau minus).
Nedepunerea declaratiei se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei.

#11 2011-04-04 14:04:10

pirlici ionut stefan
Oaspete

Inca nu am depus decl 220; am inteles ca termenul de depunere este 15 mai.

In decizia de impunere 260 cei de la fisc au preluat sumele din 2010. In acest caz este posibil ca prin declaratia 220 sa corectez ceea ce este in del 260?

pirlici ionut stefan

#12 2011-04-04 16:56:47

David

Contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai  mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat.
Daca nu se indeplinesc conditiile de mai sus declaratia 220 nu se mai depune.
Cred ca decizia care s-a transmis este pt 2011 pt plati anticipate.

#13 2012-05-07 15:07:28

KatalinPFA
Membru

Termneul de 15 mai, pentru declaratiile privind venitul realiizat si venitul estimativ petnru anul viitor sa extins pe 25 mai, bine stiu?

#14 2012-05-07 16:56:22

georgee
Membru Gold

da, termenul limita pt declaratia 200 este 25 mai 2012

#15 2012-05-08 12:30:24

andreeear
Membru

buna ziua! daca termenul de depunere a decl 200 si 220 este 25 mai 2012, termenul de plata al impozitului reiesit din decl 200 ( impozit pt profit din 2011) care este ? Va multumesc anticipat !

#16 2012-05-09 09:08:39

buna ziua,

sunt in primul an de activitate ca pfa si nu prea stiu cum se completeaza declaratiile acestea cu termen pana la 15 mai. va rog, daca se poate, sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. cum trec sumele platite la sanatate si pensie? in rand cu celellate cheltuilei rezultand un total care se trece in declaratie?
2. facturile emise in 2011 dar incasate in 2012 intra in calculul veniturilor?
3. veniturile si cheltuielile estimate pe 2012 se trec aprox egale cu realizatul din 2011?
4. declaratiile se pot trimite prin posta cu confirmare de primire?
5. ce declaratii tb sa completez?

va multumesc si scuze daca intrebarile vi se par stupide dar cred ca mai bine intreb decat sa fac cine stie ce prostie.

#17 2012-05-09 11:51:21

georgee
Membru Gold

@andreeear
teremnul este de 60 de zile de la data stabilirii impunerii. pe impunerea rezultata in urma declaratiei 200 veti avea specificat termenul

@chifor catalin
1. cheltuielile la sanatate si pensii sunt deductibile si se aduna la cheltuieli deductibile impreuna cu celalalte cheltuieli deductibile pe care le-asti avut asa cum reies din datele contabile tinute conform OMFP 1040/2004
2. se iau in considerare doar incasarile (adica intrarile efective de bani, nu facturile) din 2011
3. declaratia 220 se depune in anul urmator odata cu declaratia 200 doar daca exista temei ca sumele din declaratia 220 sa fie mai mari sau mai mici cu 20% fata de declaratia 220 din anul precedent.
4. da
5. doar declaratia 200 pana la data de 25 mai si declaratia 220 daca este cazul

#18 Astăzi 22:34:13

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA II IF     Rezervare
Hosu Ionut Constatin PFA
Deratizare, dezinsecție, dezinfecție, amenajare și întreținere spații verzi, acvarii și iazuri.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro