Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-30 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFretineri din arenda Contributie CASS pt PFA sistem real Calcul venit net -Intreprindere individuala Concediu pre- si postnatal I.I. este persoana juridica sau nu? calcul retineri arenda Cheltuieli Deductibile LIchidare PFA norma de venit Achizitia unui domeniu de internet PFA-realizare siteuri web RJIP - facturi si alte documente Informatii PFA Clarificare completare RJIP Ce se trece la "felul operatiunii" in RJIP? Cum se scriu veniturile PayPal in RJIP? Completare registru de incasari si plati retroactiv Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-09 18:43:37

gabiv
Membru

Infiintare PFA 2011 - mod impozitare, contributii, taxe ...

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele probleme:
Pt. un pfa pe care vreau sa-l infiintez acum pot opta eu pt. modul de impozitare in sistem real sau norma de venit sau sunt anumite conditii dupa care stabilesc ei modul de impozitare?
Deasemenea, pot sa declar eu venitul real pe care o sa-l realizez, sau este impus de vreo lege? stiu ca CAS se plateste la 4 salarii medii anual, deci la cam 700 lei lunar. Cota de sanatate si impozitul pe venit la ce baza se aplica?
In afara de aceste 3 contributii, se mai plateste ceva?
La inregistrarea pfa la adm.financiara, se p[lateste ceva?
Va mutumesc foarte mult.

#2 2011-01-10 09:18:53

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Infiintare PFA 2011 - mod impozitare, contributii, taxe ...

Sunt numai anumite activitati pentru care se poate opta pentru modul de impozitare pe baza normei de venit.
In sistem real venitul estimat nu este impus de un act normativ.
Cota de sanatate si impozitul pe venit se aplica la venitul net, dar contributia de sanatate, daca nu se mai realizeaza alte venituri, baza de calcul este salariul minim.
La inregistrarea PFA la  Adm. Finantelor Publice nu se platesc taxe.

#3 2011-01-10 14:06:56

gabiv
Membru

multumesc foarte mult.
Vreau sa mai intreb ceva: in acest moment sunt angajata cu contract  de munca, de la 1 febr intru 2 luni in concediu fara plata sa vad daca merge activitatea pt.care imi deschid acum pfa. Cum se procedeaza cu contributiile in aceasta perioada? PFA vreau sa devina functionala in aceasta luna. Dar cind sunt in concedu fara plata?
Va multumesc anticipat

#4 2011-01-10 14:48:15

David

Pentru ca sunteti salariat nu veti plati contributie pt pensie in cota de 31,3% ca PFA, dar se va plati contributie sanatate 5,5% din venitul net.

#5 2011-01-10 16:26:47

buna , am si eu o intrebare pentru cei care realizeaza  bijuterii handmade ne trebuie casa de marcat.astept un raspuns.va multumesc

#6 2011-01-10 17:50:42

David

OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede urmatoarele: "Art 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.

#7 2011-06-07 13:36:58

alina o.
Membru

Va rog, daca stie cineva ce curs se poate face pentru infiintarea unei intreprinderi individuale cu cod caen 4781,4782,4789, deoarece judecatoarea de la registru cere o calificare speciala, desi o sa existe personal angajat absolvent de curs de vanzator.
Va multumesc f.mult.

#8 2011-06-07 17:23:05

David

Este nevoie de curs de igiena pentru alimente.

#9 2011-06-19 15:43:16

mihaelavas
Membru

Buna ziua! Am si eu o intrebare : Daca am infiintat PFA in data 11.02.2010 si nu am derulat nicio activitate pe acest PFA, implicit nu am realizat nici un venit si nici o cheltuiala, dar acum vreau sa incep activitatea pe acest PFA cum trebuie sa procedez?

#10 2011-06-19 20:55:52

David

Trebuia depusa declaratia 220 pt veniturile estimate pe anul 2011. Se poate incepe activitatea, pe anul in curs impozitul se plateste in baza deciziei de impunere transmisa de fisc.
Se plateste trimestrial impozit 16% si contributie sanatate 5,5% din venitul net (trebuie sa depuneti declaratia de asigurare la Casa de Sanatate)..
Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima fiind 222 lei/luna.

#11 2011-06-21 16:58:33

Mirela_MRA
Membru

Buna ziua,

sunt PFA pe resurse umane de la inceputul anului si am vazut HG 500/2011 privind revisalul ca trebuie sa fii inregistrat si la ITM ca sa poti fi contractat de un angajator pentru transmitere Revisal....aveti idee care sunt demersurile pentru a fi inregistrat la ITM ca PFA ca sa poti presta astfel de servicii? Multumesc frumos.

#12 2011-06-21 20:50:37

David

Dosarul ar putea sa cuprinda urmatoarele documente:
a) actul constitutiv din care sa reiasa obiectul de activitate;
b) certificatul de inmatriculare in registrul comertului, emis de Oficiul registrului comertului de pe langa camera de comert si industrie judeteana, respectiv Camera de Comert si Instrustrie a Romaniei si a Municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala isi are sediul;
c) acte doveditoare din care sa rezulte calificarea de inspector de resurse umane si cunostinte de operare PC a persoanelor care opereaza in registrele generale de evidenta a salariatilor;
d) contractele de prestari servicii si actele aditionale ale acestora incheiate cu angajatorii pentru activitatea de completare si transmitere a registrului/registrelor general/generale de evidenta a salariatilor, precum si pentru activitatea de resurse umane.

#13 2011-06-22 16:46:03

Mirela_MRA
Membru

Multumesc frumos dar angajatorul imi cere acel aviz ca sunt deja inregistrata la ITM ca avand autorizatie de la ei ca sunt agreat de catre acestia ca pot inscrie in Revisal ceea ce eu nu am si nu mai inteleg nimic.....ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

#14 2011-06-22 18:51:33

David

Trebuie sa mergeti la ITM pentru a cere lamuririle necesare in vederea obtinerii dreptului pentru practicarea calificarii din domeniul resurselor umane.

#15 2011-06-23 18:17:33

GGP
Membru

PFA nu are niciun salariat.Cine este desemnat prin decizie sa faca parte din comisia de  inventariere pt sf de an? cine este considerat gestionar?

Va multumesc anticipat

#16 2011-06-24 07:28:22

David

Titularul PFA va efectua inventarierea. Ordinul nr. 2861/2009 privind inventarierea elementelor patrimoniale nu se refera la o astfel de situatie!

#17 2011-06-26 16:01:25

anca14
Membru

Buna ziua,

As vrea sa imi deschid un pfa pentru aranjamente florale la comanda. Aceasta fiind o activitate cu caracter ocazilonal, si avand in vedere ca in acelasi timp lucrez cu carte de munca in alta parte, as dori sa stiu care este situatia cu contributia la sanatate.
Am inteles ca este obligatorie plata unui procent de 5.5% din venit,cel putin la nivelul salariului minim pe economie. In cazul in care eu voi presta serviciile ocazional, fiind si luni fara activitate ce se intampla in acesta situatie? chiar daca eu sunt pe pierdere iniltial tot trebuie sa platesc aceasta contributie?

#18 2011-06-26 17:06:44

katalin_best
Membru

Buna ziua,
Am infiintat un PFA in luna mai cu obiect de activitate taximetrie
Ce declaratii trebuie sa depun in aceasta perioada tinand cont ca am o persoana angajata cu 1/4 norma si o masina cumparata pt. desfasurarea acestei activitati care ar trebui armotizata?
Multumesc.

#19 2011-06-26 19:06:17

David

Se depu declaratiile:
1.Declarația 220 se depune de către contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului.
2. Pentru impozitul si contributiile sociale datorate pentru salariat PFA in calitate de angajator depune declaratia 112.
De la 1 iulie aceasta declaratie (Declaratia 112 "Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate,,) se transmite electronic obligatoriu
Pt transmiterea in sistem electronic (on-line), este obligatorie obtinerea de catre platitorii de venituri a certificatului digital calificat pentru semnatura electronica.
Obtinerea certificatului calificat pentru semnatura electronica de la o firma autorizata
Pentru a transmite o declaratie fiscala prin mijloace electronice trebuie obtinuta o semnatura electronica, printr-un certificat digital. Conform prevederilor OMEF nr. 858/2008, OPANAF nr. 2520/2010 si OPANAF nr. 2568/2010, certificatele digitale se obtin de la furnizori de servicii de certificare acreditati in conditiile Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica:
- CERT SIGN, adresa: www. certsign.ro;
- DIGI SIGN, adresa: www. digisign.ro;
- TRANS SPEED, adresa: www. transsped.ro.
3.Titularul PFA depune cate o declaratie de asigurare la Casa de Sanatate si Casa de Pensie.
Termenele de plata pt impozit si contributiei de sanatate sunt trimestriale: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima a contributiei fiind 222 lei/luna.
Termenul de plată a contribuției de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.

#20 2011-11-11 10:17:37

lumir
Membru

Buna ziua,daca as infiinta o firma,PFA,in casa si curtea unde locuiesc(un club sau bar) imi trebuie acordul vecinilor? Pot desfasura aceasta activitate avand PFA sau imi trebuie SRL?Multumesc anticipat!

#21 2011-11-11 10:18:49

lumir
Membru

Am revenit...pot lua un imprumut bancar pe societate?

#22 2011-11-11 11:07:23

David

La infiintare la Oficiul Registrul Comertului se declara pe propria raspundere ca
respectati prevederile legislației și ale reglementărilor generale și specifice din domeniul: sanitar; sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor; protecției mediului; protecției muncii
Ar trebui sa puteti sa faceti un imprumut bancar pe societate sau PFA. Luati legatura cu o banca (trebuiesc garantii).

#23 Astăzi 22:41:28

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro