Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-31 August 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... PFA din 2011- fara contract CASS si pensie, unde trebuie incheiat? lichidare PFA fara activitate infiintare intreprindere familiala Actualizare stoc PFA si Google Play Plata factura catre alt PFA Ordin de deplasare/delegatie PFA cota/neplatitor TVA Plata dubla sanatate si pensii? Plata CAS 01.07.2014 Adaugare cod caen pfa Amenzi neinregistrare in ROI PFA comert prin comis voiajor - Pot lucra pe PFA rudele de gradul 1 ? Decontare bonuri de mancare - Deplasare PFA in strainatate Suspendare temporara PFA cu norma de venit PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-10 08:16:46

Cristian35
Membru

PFA taxi - lamuriri RJIP, raport Z, memoria fiscala ...

Buna ziua

Sunt PFA activitate Taxi, o intrebare...ce anume se trece in RJIP la incasari? Raportul fiscal Z (eliberat la sfarsit de zi) sau memoria fiscala (elib la sfarsit de luna) sau fiecare cursa efectuata (sper sa nu fie ultima varianta)? Am tot studiat pe forum si nu am gasit explicatii ptr. domeniul asta.
Inca o intrebare, am inteles ca se trec incasari si plati in ordine cronologica. Ce se intampla daca am omis o chitanta cu data mai veche? Se mai poate inregistra in jurnal? Multumesc!

#2 2011-01-10 09:36:49

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA taxi - lamuriri RJIP, raport Z, memoria fiscala ...

Se poate inregistra pe baza raportului fiscal Z. Chitanta se poate opera in RJÎP, veitul net se stabileste la finele anului.

#3 2011-01-13 14:07:38

mariana_flo
Membru

PFA TAXI ..ce contributii si declaratii se depun in anul 2011?

-declaratia 220 pana la 31.01.2011
-declaratia de sanatate anuala (pe baza veniturilor declarate la anaf in D220)
-se mai depun declaratii la somaj? (eu stiu ca nu)
-este obligatorie asigurarea la casa de pensii in cazul in care figurez ca angajat si la un SRL?

Multumesc anticipat pentru lamuriri

Editat ultima oară de mariana_flo (2011-01-13 14:08:01)

#4 2011-01-13 18:30:46

David

Declaratia 220 se depune de către:
-  contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
- contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat.
Asigurarea pt somaj este optionala.
Daca sunteti salariat ca PFA nu se mai datoreaza contributie ptpensie.

#5 2011-01-14 10:29:17

Cristian35
Membru

Revin cu intrebari:
1. Este necesar un contract de comodat ptr. autoturismul proprietate personala ca acesta este utilizat ptr activitatea taxi? (necesar ptr cheltuieli deductibile).
2. Un procesc verbal semnat, stampilat de catre mine, din care sa reiasa ca autoturismul propr. pers. este utilizat ptr. activitatea taxi este valabil?
3. Cheltuieli de casa (apa, electric, gaze...) sunt deductibile? in proportie de 30%, 50%...cine si cum se stabileste procentajul?...la apart. cu doua camere probabil se accepta 50%.
Multumesc!

#6 2011-01-14 11:07:10

David

Se intocmeste un contract de comodat intre dvs persoana fizica si PFA. Cotele de decontare a cheltuielilor se stabilesc prin contractul de comodat in raport de suprafata folosita de PFA. Dar pt taximetrie cum se foloseste spatiul din apartament (in afara ca trebuie sa aveti un sediu social al PFA)?

#7 2011-01-14 12:00:24

Cristian35
Membru

La pct. 3 mi-ati raspuns cu o intrebare, dar cred ca am inteles...nu sunt deductibile cheltuielile de casa ptr ca nu desfasor activitatea taxi in apartament. Este corect  sau gresit?
Este de apreciat rapiditatea cu care ne oferiti raspunsuri.

#8 2011-01-14 13:16:41

David

Daca nu puteti afla punctul de vedere al inspectorilor fiscali, poate vi-l impartasesc unii din colegii dvs. care au fost supusi controlului fiscal, pt ca pct. de vedere difera de la judet la judet si chiar de la om la om.

#9 2011-01-14 14:04:34

Cristian35
Membru

Aveti perfecta dreptate, exista diferente de opinie la unele articole din legislatie (in cazul de fata, deductibilitatea)...asa cum ati spus trebuie discutat si cu inspectorul fiscal.
Multumesc!

#10 2011-01-14 15:07:18

mdpopovici
Membru Silver

Satut Cristian,
Parerea mea este ca si pt. o activitate efectuata preponderent in afara sediului profesional (si eu imi desfasor activitatea in mare proportie la sediul clientilor) este posibila deducerea unei cote-parti din cheltuielile aferente unui contract de comodat sediu (de ex:  in apartament desfasori activitati de pregatire, evidenta contabila, autoinstruire, etc...), totul este ca sa poti dovedi ca sunt in interesul afacerii si sa nu exagerezi cu cota-parte (de ex, pt. taxi eu as stabili cam 20-25%).
Este doar o parere personala, ce parere ar avea si dl. David ?

#11 2011-01-14 15:25:54

Cristian35
Membru

Sa pot dovedi si in acelasi timp sa fiu inteles, o sa tin cont si de sfatul tau...

#12 2011-01-14 18:22:04

David

Mi se parere corecta pozitia d-lui Popovici cu privire la cota de deducere a cheltuielilor in cazul prezentat.:

#13 2011-01-18 12:36:05

buna ziua,
va rog sa-mi suneti ,sunt taximetrist,am depus declaratia 220.
cat la suta din din cheltuieli am voie sa deduc?de exemplu la o incasare de 1.500 roni,cat pot deduce cheltuielile?
va multumesc

#14 2011-01-18 14:47:48

David

Nu este prevazut un procent de deducere a cheltuielilor. Conform Codului fiscal se deduc cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri.

#15 2011-01-20 10:05:07

Cristian35
Membru

Astazi am vorbit cu un inspector fiscal si mi-a spus ca, cheltuielile de casa care sunt procentuale pot fi operate in registru sub forma (1/2 sau 1/3-chitanta)...cred ca este gresit pentru ca nu pot fi operate decat acele acte eliberate pe persoana fizica, in cazul meu...metoda prezentata de mdpopovici (daca nu ma insel) cred ca este cea mai corecta, respectiv dispozitie de plata. Ce parere aveti?

#16 2011-01-20 13:10:10

David

Da, este o procedura corecta.
Normele de aplicare a Codului fiscal prevad:
,,Sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe numele contribuabilului,,

#17 2011-01-27 11:54:33

buna ziua,
revin din nou cu rugamintea sa-mi spuneti contractul de comodat pentru o masina pe care lucrez ca oprator taxi trebuie facut la notar?asta pentru deducerea de cheltuiala cu benzina.
am inteles ca nu ai voie sa deduci decat 30% cheltuieli din venit.

va multumesc

#18 2011-01-27 12:04:17

ioanamaria
Membru

Buna ziua
Am si eu o intrebare. Daca sunt pensionara si am si un contract de colaborare part time cu o institutie si sunt PFA fara norma de venit, am reducere la impozitul datorat cu 50%?
Multumesc
Ioana

#19 2011-01-27 13:47:45

David

Contractul de comodat se incheie intre persoana fizica proprietar si titularul PFA.
In cazul salariatilor se poate reduce norma de venit. Aceasta prevedere o gasiti in Normele de venit pt judetul de domiciliu stabilite de DGFP. Nu toate judete acorda asemenea facilitati. Contractul de colaborare nu este contract individual de munca.

#20 2011-02-19 23:18:34

ela777d
Membru

Buna  ziua,
Am gasit o multime de pareri despre PFA taxi in mod expres si m-am gandit sa va spun si eu cate ceva.
In primul rand referitor la sediu, eu sunt de parere ca se pot deduce cheltuieli cu utilitatile atata timp cat sediul PFA nu ocupa decat o camera, si in care nu practic taximetrie intr-adevar dar completez registrul de incasari si plati, ca doar nu o sa il completez in strada sau in taxi. Mai mult decat atat pentru asta folosesc lumina, internet, ca sa ma informez, e normal sa cotizez si la intretinere si chiar cei de la administratia financiara spun asta.
Merg pana la a deduce aceste cheltuieli proportional. Adica, daca PFA are sediul intr-un apartament cu 2 camere, gasesc de cuviinta sa deduc utilitati aferente unei camere, adica 50%. Sa nu fim absurzi e chiar rezonabil.
In registrul incasari si plati se trec la incasari Z-urile. La plati cheltuielile, de preferinta direct partea deductibila ca sa va fie mai usor. De exemplu daca pe un bon fiscal aveti solutie de parbriz si o jucarie pentru copil, treceti in registrul de incasari si plati contravaloarea solutiei de parbriz. Din nou, si pentru asta am intrebat la administratie.
Atat pentru auto cat si pentru spatiul in care are sediu PFA-ul se fac contracte de comodat in care se precizeaza exact cota parte pentru utilitati, cheltuielile suportate de PFA pentru folosinta masinii. Va pot furniza oricand modele pentru ambele.
Am si eu niste dileme mai mari.
Facem foi de parcurs zilnica cu toate cursele sau simpla intocmire a comodatului ar presupune din start ca se deduce toata benzina, pentru ca eu nu cred ca scapam asa usor. taximetristii pot aduce oricate bonuri de benzina au nevoie. Va imaginati ca este posibil pentru un taximetrist sa faca si foi de parcurs?
E suficient sa facem doar un un consum al combustibilului in functie de alimentari si de consumurile aferente Z-urilor? Si ce facem cu kilometrii neocupati. Sunt tot felul de zvonuri cum ca aceia se deduc doar 40% desi cine poate dovedi ca si acei kilometrii efectuati pe gol nu au fost kilometrii efectuati intre curse cu scopul cautatii altor clienti, sau deplasari la comenzi, sau chiar si deplasarea catre casa la sfarsitul orelor de lucru.
Dar ce masina consuma mai putin cand nu are client in ea? Ce-ar trebui sa faca un taximetrist sa ramana cu masina la capatul pamantului pana il ia cineva acolo, sau sa nu raspunda la comenzi? Si unde scrie ca se deduce mai putin?
Si mai e o conditie din cate am inteles impusa de primarie prin care este obligat sa faca profit minim 15% din totalul veniturilor brute altfel nu i se prelungeste licenta. Este adevarata? Stie cineva sa-mi spuna?
Este adevarat ca se face inventarierea patrimoniului la inceperea activitatii in sistem real?
Se deduc platile ratelor la credite care s-au acordat pe PFA inainte de a trece la sistem real sau chiar si dupa?
Achizitiile de obiecte de inventar trebuie sa fie neaparat insotite de factura pentru PFA taxi neplatitor de TVA?
Ce se trece in operatii diverse la taxi?
Si gata ca o sa va enervez si pe voi. Eu am acasa 4 PFA taxi si am facut o adresa Administratie financiare din partea tuturor in care intrebam tot ce ne doare. N-a venit inca raspunsul dar doamna de la administratie spune ca se deduc ratele la credit desi Ord. 1040 spune ca nu si nu ma mai bazez pe ce spune lumea avizata. Sa vad scris, daca vor raspunde vreodata.

#21 2011-03-02 11:59:02

Cristian35
Membru

Revin cu cateva intrebari: (TAXI-PFA neplatitor de TVA)
2. Cheltuieli cu utilitatile de la sediul social si ma refer la chitanta energie electrica si altele... se trec in RJIP fara TVA?
3. Reparatii sau amenajari la sediul social sunt deductibile? (la fel, fara TVA?) Banuiesc ca aceste facturi trebuie eliberate pe numele proprietarului si nu al contribuabilului.
4. Atunci si bonurile de combustibil se opereaza fara TVA?

Editat ultima oară de Cristian35 (2011-03-05 12:34:13)

#22 2011-03-02 16:00:10

David

Referitor la deducerea cheltuielilor aferente vehiculului și spațiului unde este declarat sediul activității, la pct. 38 din normele metodologice se menționează că sunt cheltuieli deductibile și:
chiria aferentă spațiului în care se desfășoară activitatea, cea aferentă utilajelor și altor instalații utilizate în desfășurarea activității, în baza unui contract de închiriere;
cheltuielile cu funcționarea și întreținerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înțelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;
Daca spatiul este inchiriat cereti acceptul proprietarului sa faceti reparatii si compensati cu chiria suma aferenta spatiului folosit de PFA.
Sumele se inregistreaza fara tva (platitorul de tva) si fara tva (neplatitor de tva) Referitor la intrebarea dvs de la pct. 1, cred ca va bateti joc de noi!? (o mai si repetati!)

#23 2011-03-02 22:14:30

Cristian35
Membru

La pct. 1 a fost o intrebare generata de afirmatia unei persoane care mi-a parut serioasa si de incredere...si pentru mine a fost un soc dar, m-am gandit totusi sa va intreb si pe dvs. Probabil este un economist corigent la acest capitol.

#24 2011-03-03 09:38:22

Sorin.Tanase
Administrator

Evitati acea persoana daca in consultanta oferita nu se poate face inteleasa de catre client macar cu privire la ordonare, sortare, de la mic la mare, de la vechi la nou, de sus in jos ...

#25 2011-03-05 11:14:47

David

Ca titular de PFA este obligatorie asigurarea pt plata contributiilor de sanatate si pensie conform Legii nr 19/2000, Legii nr. 263/2010 si Legii nr. 95/2006.
Nu poate sa aibe contract de munca ca titular de PFA, iar daca avea contract de munca la o societate comerciala numai avea obligatia plati contributiei pt pensie.

#26 Astăzi 06:33:51

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Maniu Andrei PFA
Dirigenție de șantier - domeniul 2.2 Construcții civile, industriale și agricole - Categoria de importanță C.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro