Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-31 Iulie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFDeducere cheltuieli conferinta CAEN 4791 - activitate la sediul profesional PFA-realizare siteuri web Cas Pfa 6203 Zilieri NET la BRUT Denumire PFA deducere cheltuieli telefonie CUI si nr. de ordine in registrul comertului PFA Activitate si concediu maternitate, crestere copil Plata CAS 01.07.2014 Informatii PFA Am depasit pragul anual, cand platesc TVA? PFA cont euro autorizatie suplimentara Factura Export - cum inregistrez cost transport? schimbare nume personal Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Mai 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Mai 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » PFA CAEN 4617 agent vanzari - Mod de completare Declaratia 200 ...

#1 2011-01-12 23:49:47

ANDRAS
Membru

PFA CAEN 4617 agent vanzari - Mod de completare Declaratia 200 ...

Buna seara!
Avem un PFA inregistrat cu CAEN 4617 si functioneaza ca agent de vanzari in cadrul unei firme. I se retine impozit la sursa 10%. Determinare venit net in sistem real.
Avem astfel:
Facturi emise: 4000 lei
Valoare incasata 3600 lei ( factura -10%)
Exista si cheltuieli deductiile in valoare de 600 lei.
Nedumerirea consta in modul de completare:
- ce suma se trece la venit brut
- ce suma se trece la pct 3.1
- se trec cheltuielile ? Se vor lua in calcul cheltuielile? si daca da cei 6 % ii platim din venitul brut sau din cel net din care scadem si ch?
Dupa calculele mele venitul net de la pct3 ar fi mai mic decat la 3.1.
offff sper sa ma ajutati smile
Va multumesc anticipat

#2 2011-01-13 11:24:45

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA CAEN 4617 agent vanzari - Mod de completare Declaratia 200 ...

Datele din declaratie sunt:
- venitul brut 3600
- rd 3.1.       3000
- cheltuielile se trec la rd. 2
Stabilirea impozitului se face de fisc prin decizia de impunerea anuala, din impozitul total de plata (480 lei) se scade cel retinut (10% - 360 lei), diferenta de plata de 120 lei se va transmite prin decizia anuala.

#3 2011-01-13 12:13:50

ANDRAS
Membru

Va multumesc frumos !
Ca sa fiu sigua ca am inteles:
- la venit brut trec valoarea incasata cu toate ca impozitul s-a retinut la valoarea facturii? ( factura 4000 lei , mi-au oprit 10% , iar eu am incasat 3600 , deci impozit retinut deja 400 lei , dvs ati spus 360 , se pare ca s-a interpretat gresit , scuzele mele daca nu am fost prea coerenta smile
- la venit net aferent activitatilor cu regim de retinere 3.1. - am venitul meu net adica venit brut - ch
Inca o nelamurire
- am citit normele privind D220 . An inteles ca , daca preconizeze ca difera cu 20% fata de anul precedent ( ceea ce si va fi ) se depune. Buuun ... dar banuiesc ca asta inseamna sa o depun odata cu D200. Problema este ca am intelesc ca nu-mi primesc D200 daca nu am Adeverinta de venit de la firma colaboratoare. Aceasta adeverinta nu o am inca , urmeaza sa o primesc dar mai mult ca sigur sapt viitoare iar D200 are termen 15 ian. Cum ma sfatuiti sa procedez in cazul acesta ?
Miii de multumiri pt ajuor !!!!!!

#4 2011-01-13 17:54:32

petre49
Membru

Pt  Andras:
1- D200 pt 2010 se depune pana pe 15 mai 2011 conform OUG 117/23.12.2010 pe care o gasesti pe site.
2-Odata cu D200 pt 2010 poti sa depui si D220 pt 2011 sau poti sa regularizezi la sfarsitul anului 2011 prin D200,
3-pt D200 pe 2010:
-rd. 1-v. brut =4000 (pt ca ai emis facturi de 4000)
-rd 2 este identic cu rd.2.1=600
-rd. 3-v. net=3400
-rd. 3.1 = 3400
4-La D200 pt 2010 vei atasa o copie dupa adeverinta cu impozitul retinut la sursa; totodata pe prima pagina a D200 in josul paginii vei mentiona "Anexa adeverinta nr.../......."
5-Prin decizia de impunere finala pt 2010 pe care o vei primi de la ANAF ti se va calcula impozitul pt 3400 din care se va scadea suma de 400 (10% retinere la sursa).Restul de impozit de plata il vei plati in termen de 60de zile de la data primirii deciziei de impunere anuala.

#5 2011-01-13 18:22:14

David
Moderator (Expert contabil)

Proceduriel specificate de dvs sunt corecte. Eu am facut calculul cu venituri realizate in suma de 3600 lei pt ca asa ati precizat ca s-a incasat aceasta suma.

#6 Astăzi 09:39:13

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » PFA CAEN 4617 agent vanzari - Mod de completare Declaratia 200 ...
Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro