Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program facturare online. Program facturare gratuit.  Program Facturare
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFcontracr de comodat EIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-14 19:45:25

Constantinpfa
Membru

PFA si angajat - care sunt contributiile pentru pensie ?

Buna seara
O sa va rog sa imi raspundeti concret pentru cazul meu:
2010 doar venituri din PFA, contract cu casa de pensii pe 100 lei lunar, venituri reale mult mai mari......trebuie sa platesc vreo diferenta ?
2011 in ideea de a micsora taxele pe PFA, am posibilitatea de a incheia un contract de munca. Intrebare - daca se platesc contributiile in calitate de angajat, mai platesti pensie si pe PFA ??? Legea 263 specifica ca nu mai trebuie depusa declaratie.....dar nu apare nicaieri ca PFA nu plateste pensie daca are si CIM......iar in alta ordine de idei, precizarile de pe siteul casei de pensii, precizeaza ca unul dintre scopurile legii 263 a fost tocmai largirea bazei de contribuabili prin introducere PFA......deci, sa inteleg ca indiferent daca ai venituri doar pe PFA sau PFA si CIM platesti 31.3 % la pensie ???? Iar acest procent se raporteaza la venitul real.....neputand fii mai mic decat 708 si mai mare de 10100 lei, deci, daca ai venituri lunare de 10500 lei, la regularizare platesti pentru suma maxima (10100), indiferent ce ai trecut in contractul cu casa de pensii..
Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dvs.

#2 2011-01-14 19:52:20

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA si angajat - care sunt contributiile pentru pensie ?

Contributia datorata pe 2010 este cf contractului de asigurare 100 lei.
Pe 2011 contributia minima este 222 lei/luna pt un venit asigurat de 708 lei conform contractului de asigurare. Nu se datoreaza mai mult chiar daca veniturile realizate sunt foarte mari.

#3 2011-01-14 19:55:26

Constantinpfa
Membru

Si daca am si un contract de munca, mai platesc aceasta contributie ??? Adica se platesc si contributiile la pensie ca cele de sanatate ?? Pentru toate sursele de venit ? pentru ca pana in 2010 daca erai angajat si plateai pensia acolo, nu mai plateai pe PFA.
Multumesc

#4 2011-01-14 20:04:53

David

Daca aveti si un contract de munca, ca titular de PFA nu se mai plateste contributia pt pensie, dar, contributia de sanatate se plateste.

#5 2011-01-14 20:57:21

Cristi S
Membru

Hop si eu:
Am CIM cu 8 ore pe zi + PFA. Doresc sa scad CIM la 2 ore pe zi - in acest caz voi fi nevoit sa platesc la pensie si la somaj?
Multumesc anticipat!

#6 2011-01-15 10:03:34

David

Nu se va plati CAS, iar contributia de somaj nu este obligatorie.

#7 2011-01-15 12:13:01

Buna Ziua! Sunt Pfa Si Am Aflat Ca De La 1.01.2011 Contributia La Casa De Pensii Este De 222 Lei Pe Luna,ceea Ce Mi Se Pare Exagerat Marindu-se Cu 110%.vreau Sa Stiu Daca Am Pensie Privata Sau Daca Ma Angajez La O Firma Cu Jumatate De Norma Mai Trebuie Sa Platesc Taxele La Stat(adica Sanatate Si Pensii)? Va Multumesc!

#8 2011-01-15 13:36:44

David

Daca sunteti salariat (chiar cu 1/2 norma) nu se mai plateste contributie de asigurari sociale.

#9 2011-01-17 17:58:14

cristi_c
Membru

buna ziua,
as dori  sa stiu daca este obligatorie sau facultativa contributia la pensii pt PFA(medic)

#10 2011-01-17 20:31:05

bogdan26
Membru

Ce se intampla daca un pfa care este la norma de venit nu plateste contributia la pensii incepand cu 2011. La implinirea varstei de pensionare va fi obligat sa plateasca perioada neacoperita in care a fost activ ca pfa?
multumesc

#11 2011-01-18 09:12:19

David

Contributia pt pensie este obligatorie cf Legii pensiilor nr. 263/2010, iar in caz de neachitare se procedeaza la executarea silita pt incsarea sumelor restante.

#12 2011-01-18 18:20:22

Buna Seara!as Dori Sa Stiu Cat Ma Costa Eliberarea Certificatului De Inregistrare Fiscala Pt.pfa?

#13 2011-01-18 19:10:40

David

Din postarile unor utilizatori taxele sunt peste 200 lei.

#14 2011-01-19 20:36:50

mihaiela
Membru

patron de  I.I  (Intrepeidere individuala ) si angajat ce contributii platesc la stat ? ....... dar angajat cu CIM si contract civil conform codului civil ce contributii plataesc la contractul civil de munca ?    va multumesc

#15 2011-01-19 22:00:46

ema2011
Membru

buna seara am cabinet stomatologic platesc impozit pe venit in sistem real adica 16%.as dori sa stiu in decl 200/2010 se scad contributiile de cas si sanatate si calculez venit brut minus cheltuieli si contributii si regularizez impozitul (adica sunt deductibile?

#16 2011-01-19 22:03:06

ema2011
Membru

m-ar interesa sa stiu ce trebuie trecut un reg inventar daca operez numai cu registrul jurnal adica venituri si cheltuieli?

#17 2011-01-20 09:50:15

David

Ca titulat de I.I. se plateste contributia de sanatate, chiar daca sunteti si salariat.

Contributiile sociale platite sunt deductibile pentru stabilirea venitului net.

In Registrul inventar se inregistreaza bunurile din patrimoniul PFA (daca are): mijloacele fixe; obiectele de inventar, s.a.

#18 2011-01-21 07:39:04

ivanka
Oaspete

Sunt angajata cu carte de munca 8 ore/zi si am si PFA. Am platit contributia pentru asigurari de sanatate 5,5%. Sa inteleg ca nu este obligatorie?

#19 2011-01-21 09:28:02

David

Contributia pentru asigurari de sanatate 5,5% este obligatorie.

#20 2011-01-21 17:32:25

Buna Ziua! Revin Cu Niste Intrebari Si Nelamuriri In Legatura Cu Deducerea Anumitor Cheltuieli. Eu Acuma Mi-am Refacut Pfa In Urma Dizolvarii De Anul Trecut.mentionez Ca Nu Sunt Platitor De Tva Si Voi Plati Impozit Pe Baza Normei De Venit Care S-a Stabilit La Taximetristi.sediul Pfa-ului L-am Stabilit In Apartamentul Cumparat Cu Credit Bancar Si Ipotecat In Favoarea Bancii. As Dori Sa Stiu Daca Am Dreptul Sa Imi Deduc Ceva Cheltuieli(curent,gaz,dobanda La Credit,impozitele Si Taxele La Stat,combustibilul) Si Ce Inseamna Asta In Materie De Acte Si Proceduri.va Rog Frumos Sa Ma Informati Recunoscand Ca Nu Stiu Cum Trebuie Procedat Si Incotro Trebuie Sa O Apuc Pentru A Incepe Aceasta Treaba!  Va Multumesc Inca O Data!

#21 2011-01-22 10:06:43

David

Pentru taximetrie nu prea vad ce cheltuieli puteti sa deduceti pt apartament!

#22 2011-07-28 07:25:21

elstat
Membru

Sunt angajat cu CIM 8 ore/zi.In acest caz mai platesc contributia la pensii pt intreprinderea individuala? Multumesc anticipat pentru raspuns.

#23 2011-07-28 08:10:23

David

Daca sunteti si angajat cu CIM 8 nu se mai plateste contributia de asigurari sociale pentru pensie.

#24 2011-10-26 15:17:43

acn13_costel
Membru

buna ziua. am pfa din 2003 si pana astazi nu am primit nici o notificare din partea celor de la pensii si sant pus in situatia de a plati dupa cum spun ei circa 11000 ron pe ultimii 5 ani in baza legii ce o spun ei. sincer cred ca trebuie sami vand masina si ce mai am ca sa platesc din urma atatia bani . eu de anul acesta sant angajat si la o firma cu norma de 2 ore si acu nu stiu ce o sa spun acestora cand ma duc. normal daca mai sant angajat si in alta parte trebuie sa platesc si pentru pfa? e o intrega isterie in toata romania asta cu atatea legi gandite intraiurea. eu daca ma duc maine si inchei un contract cu casa de pensii ar trebui sa fie si ei intelegatori ,uite omule ai venit de azi si platesti tot de azi numai punete in regula nu sa iti ia pielea de pe tine. nu este cred normal a platim retroactiv mai ales ca legea e din 2010 si cred ca ar avea si ei de castigat in privinta corectitudinii oamenilor, dar platim ptr cei de sus nu ptr noi care muncim si la 65 de ani nu ai nimic de ridicat cu amanuntul. si mi se parea normal sa mearga si o lege in paralel cum ca daca ai pensie privata si asigurare privata sa nu mai platesti la stat ca tot degeaba platim dar asta e traim in romania.

#25 2011-10-26 15:58:45

David

Pe perioada cat sunteti salariat (si cu 2 ore) ca PFA nu aveti obligatia sa platitit CAS pt pensie.
Contributiile datorate nu se mai pot urmari prin executare silita daca s-a depasit termenul de prescriptie de 5 ani.
Ar mai putea urmari debitele pt anii 2006, 2007, 2008, 2009, 2010.

#26 Astăzi 16:18:39

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Savulescu I. Sorin Ioan PFA
SSM, PSI, ISCIR.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro