Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Ciel Simplu  Contabilitate Bucuresti
 Calendar obligatii PFA 1-15 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCe se trece la "felul operatiunii" in RJIP? Actualizare stoc Cod CAEN vechi + cod nou CAEN Plata CAS 01.07.2014 Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Prelungire suspendare activitate intrepr. indiv. caen pt. taguri de mestesugari Customer support cod CAEN LIchidare PFA norma de venit Registru jurnal incasari plati Achizitie valutara obligatorie din banca pentru plata externa facturare extern UE Infiintare PFA - detalii CAEN PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) fiscalizare ceas taxi Bijuterii si registre Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-16 20:16:08

dorian_letu
Membru

PFA - declaratia 220 si impozite de plata.

Buna seara,

Am cateva intrebari referitoare la inceputul activitatii unui PFA
SITUATIE
- sunt angajat la o firma ce plateste toate contributiile catre stat (somaj, cas, pensii, etc...);
- am demarat deschiderea unui PFA si am ajuns in punctul completarii declaratiei 220;
- codul CAEN principal este: 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet ;
- codul CAEN secundar este 9511 - Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice
Din cate am vazut pe 2011 codul 9511 intra la "norma de venit" iar codul 4791 presupun ca intra la "sistem real"

Intrebarea 1
Ce completez in declaratia 220 la determinarea venitului net: sistem real, norma de venit sau cote forfetare de cheltuieli

Intrebarea 2
Ce anume platesc catre stat? ma refer aici ce declaratii trebuie sa completez ? Ce impozite, taxe... tinand cont ca eu sunt angajat la o firma asa cum am mentionat mai sus.

Intrebarea 3
La ce interval trebuiesc depuse si anume de exeplu declaratia xxx se depune lunar, declaratia yyy se depune anual, trimestrial, etc.

Va multumesc

#2 2011-01-17 09:33:15

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - declaratia 220 si impozite de plata.

In declaratia 220 se trec veniturile, cheltuielile si venitul estimate a se realiaza pe an.
Se plateste impozit 16% din venitul net si contributie de sanatate 5,5%.
Se intocmeste un contract/declaratie de asigurare la Casa de Sanatate si contributia se intocmeste trimestrial ca si impozitul pe venit care se transmite de fisc prin decizie de impunere.
Pana la 15 mai se depune declaratia 200 privind veniturile, cheltuielile si venitul net realizat pt anul precedent.

#3 2011-01-19 20:07:22

Mirela_MRA
Membru

Spuneti-mi si mie va rog daca nu sunt platitor de TVA mai depun la administratia financiara declaratia 070?
am inteles ca la casa de sanatate trebuie sa fac un contract cu ei chiar daca sunt si angajat dar la casa de pensii trebuie sa declar ca sunt si salariat sau nu? ca am citit ca cei care sunt salariati nu mai trebuie sa plateasca la cas dar cum se face? se da vreo declaratie acolo precum ca esti salariat sau vad ei?

Multumesc si astept raspuns.

#4 2011-01-20 09:29:54

David

Contributia de asigurari sociale nu se plateste de PFA daca sunteti salariat, dar contributia de sanatate se plateste, 5,5 din venitul net. D 070 se depune la inregistarea fiscala la infiintare.

#5 2011-02-09 15:44:06

ancahuluban
Membru

buna ziua, am si eu o rugaminte...am iniintat un pfa cod caen 6619 in martie 2010 si am ab\vut activitate doar pana in sept 2010. Trebuie sa depun 220 sau doar 200. Mentionez ca luna aceasta vreau sa il inchid.
   Unde sa merg prima data? La finante sa declar? sau la registrul comertului?
Va multumesc.

#6 2011-02-09 16:38:42

David

In cazul dvs. se depun la finante ambele declaratii 220 si 200

#7 2011-02-09 20:27:24

petre49
Membru

Desfiintarea PFA se face la registrul comertului.

#8 2011-02-14 15:07:17

CamiG
Membru

Buna ziua.
Sunt PFA, cod caen 6622, din 10februarie 2011, cu punct de lucru diferit de sediul social (domiciliu), nu mai desfasor o alta activitate (nu sunt angajata cu contract de munca). Impozitul pe venit (16%) este platit de catre brokerul cu care am incheiat contractul de mandat. La Administratia Financiara mi s-a spus ca nu mai este necesara depunerea declaratiei 220, in acest caz, ca imi pot deduce cheltuielile prin declaratia 200 pe care o voi depune anul urmator.
Intrebarea este: daca brokerul imi retine impozitul, el depune declaratia cu venitul realizat (pentru anul acesta, anul viitor), mai pot eu sa depun o alta declaratie 200 pentru a-mi deduce cheltuielile (decat cea pe care o va depune brokerul)? Daca da, ce anume voi trece in declaratie ca venit ? Venitul net primit de la broker (ceea ce primesc eu dupa retinerea impozitului)?
In ceea ce priveste plata CAS-ului, pe ce baza se va face calculatia pentru plata contributiei ca PFA, fara acea decizie de impunere de la Administratia Financiara? Am discutat situatia cu cei de la Casa de Pensii insa, mi-au spus ca inca nu au Normele Metodologice pentru a putea stabili cat anume trebuie sa platesc. Nu stiu cum sa procedez.
La Casa de Sanatate pot sa-mi incheie contract ca PFA fara acea decizie de impunere de la Administratia Financiara?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#9 2011-02-14 17:51:40

David

Declaratia 200 se depune de dvs., iar impozitul retinut de broker se va scadea din impozitul datorat. Brokerul isi va depune declaratia pt sine, iar dvs in declaratia 200 veti raporta veniturile si cheltuielile pentru stabilirea venitului net. Se va elibera de catre broker un document (declaratie) din care sa rezulte ca s-a retinut impozitul.
Decizia emisa de fisc este necesara pt incheierea contractelor de asigurare la Casa de Pensii si Casa de Sanatate.

#10 2011-03-11 17:53:45

A_taretare
Membru

PFA-urile impozitate la norma de venit,neplatitoare de tva, depun declaratia 220 ?Eu m-am infiintat in martie 2010...Depun aceasta declaratie?

Editat ultima oară de A_taretare (2011-03-11 17:54:58)

#11 2011-03-11 18:02:10

David

Declarația 220 se depune de către:
— contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
— contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat;
— contribuabilii care determină venitul net pe bază de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real, odată cu cererea de opțiune, până la data de 31 ianuarie a anului fiscal.
In anul 2011 nu se mai depune.

#12 2011-10-08 08:50:16

janek
Membru

Buna am o I.I. cu domeniul principal de activitate: 4619    Intermedieri in comertul cu produse diverse, si coduri secundare: 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe, 6511 Activitati de asigurari de viata 6512 Alte activitati de asigurari (exceptand asigurarile de viata).

1.  Pana acuma am luctrat numai pe intermedieri in comert. De luna aceasta am incheiet un contract si pentru asigurari, ce anume am de facut ? Trebuie sa depun o D220 si pentru asigurari separat ??? La fel si daca o sa inchei un contract pentru creare pagina web ?

2. Evidenta veniturilor va trebui sa le tin separat ?

3. Dar a cheltuielilor ? Va trebui sa deduc cheltuieli cu creare pagini web mai putin ca veniturile din aceasta activitate sau se face global pe cele 3 activitati ?

4. In declaratia D200 o sa trec cele 3 activitati separat ?

Va multumesc.

#13 2011-10-08 09:29:37

David

Persoanele fizice care obțin venituri din activități independente din mai multe surse depun câte o declarație estimativă pentru fiecare sursă de venit.
In declaratia 200 raportarea se face pe categoriile de venituri prevazute: comerciale; cedarea folosintei bunurilor; libere, etc.
Evidenta veniturilor se conduce pe fiecare categorie de venit pt raportarea in Declaratia 200, la fel si pt cheltuieli.
In declaratia D200 se trec pe categoriile prevazute in declaratie.

#14 2012-01-11 21:09:31

ivona
Membru

sunt un pfa din ian 2010 si am ddepus la infiintare decl 200 in sistem real , dar as vrea din 2012 sa trec la norma pe venit . Ce trebuie sa depun pt a trece din sistem real la norma venit si care este termenul ? multumesc

#15 2012-01-12 09:36:36

David

Optiunea de a determina venitul net pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla este obligatorie pentru contribuabil pe o perioada de 2 ani fiscali consecutivi si se considera reinnoita pentru o noua perioada, daca nu se depune o cerere de renuntare de catre contribuabil.

#16 Astăzi 19:39:17

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro