Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-31 August 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... PFA din 2011- fara contract CASS si pensie, unde trebuie incheiat? lichidare PFA fara activitate infiintare intreprindere familiala Actualizare stoc PFA si Google Play Plata factura catre alt PFA Ordin de deplasare/delegatie PFA cota/neplatitor TVA Plata dubla sanatate si pensii? Plata CAS 01.07.2014 Adaugare cod caen pfa Amenzi neinregistrare in ROI PFA comert prin comis voiajor - Pot lucra pe PFA rudele de gradul 1 ? Decontare bonuri de mancare - Deplasare PFA in strainatate Suspendare temporara PFA cu norma de venit PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-01-31 18:19:46

marypnt
Membru

PFA neplatitor de TVA - trebuie sa depun declaratia 392 ?

Sunt pfa-profesii libere, neplatitor de TVA. Trebuie si eu sa depun declaratia 392 pana la 25.02.2011?

multumesc!

#2 2011-02-02 18:34:25

Sebi
Membru

Re: PFA neplatitor de TVA - trebuie sa depun declaratia 392 ?

A aparut ultima versiune a programului (vers.1.0.2 / 02.02.2011) pentru completarea declaratiei 392.

Formularul 392A "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul ...." se completeaza de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri, efectiv realizata la finele anului calendaristic, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.

Formularul 392B "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul ...." se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.

Editat ultima oară de Sebi (2011-02-02 18:49:45)

#3 2011-02-02 19:05:14

Sebi
Membru

Pentru PFA la norma de venit - neplatitor de TVA, nu stiu sigur daca urmatoarele campuri din program se completeaza dupa cum urmeaza:

III.Cifra de afaceri realizata la finele anului (lei): suma totala facturata?, daca pentru fiecare serviciu prestat am emis o factura? (sau suma totala incasata?) (Am facturi din 2010 care au fost sau vor fi platite doar in 2011)

La IV. Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:
1. Persoane inregistrate in scopuri de TVA
2. Persoane neinregistrate in scopuri de TVA

suma punctul 1. + punctul 2. trebuie sa fie egala cu cifra de afaceri ?

#4 2011-02-03 10:13:52

robilix
Membru

Pentru PFA la norma de venit - neplatitor de TVA.

V. Achizitii de la ...
Fiind pe norma pe venit, nu am cerut / tinut facturi pe PFA. Ce trec acolo?

multumesc

#5 2011-02-03 10:52:56

robilix
Membru

La punctul IV se trec facturile emise. Eu intrebam de punctul V.

#6 2011-02-03 12:16:13

emyl
Membru

robilix, scuzele de rigoare. Pentru punctul V se trece totalul achizitiilor din jurnalul de cumparari, care pentru cei la norma de venit banuiesc ca nu contine nimic (nu ai interesul sa deduci vreo cheltuiala). Declaratia 392B fiind insa si pentru cei in sistem real, din aceasta cauza apare si punctul V. Aici sunt ceva instructiuni mai vechi legate de completarea declaratiei, dar nu apar informatii in plus, decat ca se trece totalul ("baza de impozitare") din jurnalul de cumparari.

Popu, daca nu ti-a solicitat clientul facturi nu inseamna ca nu trebuie sa le emiti. Atat la incasarea prin OP cat si cash (chitanta) este necesara mentionarea facturii ptr care se face plata.

Eu nu inteleg ce fel de achizitii s-ar putea trece in jurnalul de cumparari, din moment ce la norma de venit nu exista cheltuieli deductibile, inventar, mijloace fixe etc.

Iar referitor la PFA impozitat in sistem real, pentru completarea jurnalului de cumparari se trec si cheltuielile deductibile (bonuri fiscale, facturi utilitati etc ) ?

Editat ultima oară de emyl (2011-02-03 12:21:00)

#7 2011-02-03 12:46:04

David
Moderator (Expert contabil)

Se trec toate facturile, iar pt bonurile fiscale trebuiesc anexate si facturile.

#8 2011-02-03 13:30:02

robilix
Membru

Si cei care nu avem "Jurnal de cumparari"?

#9 2011-02-03 14:48:40

emyl
Membru

Jurnalul de cumparari precum si cel de vanzari sunt obligatorii din cate stiu eu. La un control de la Fisc / lichidare PFA pot fi cerute aceste documente. Ca se pot tine si pe calculator sau ca s-ar putea ca jurnalul de cumparari sa nu contina nimic e alta poveste.

Eu cred ca pentru cei impozitati la norma de venit apar inregistrari in jurnalul de cumparari doar daca sunt facturi (de utilitati, achizitii etc) care sunt emise pe numele PFA-ului. Altfel cine si-ar bate capul sa introduca cheltuieli in acest document, daca oricum nu sunt deduse?

Daca insa sunt impozitat in sistem real si am un contract de comodat, toate facturile de utilitati care vor sosi la sediul unde se desfasoara activitatea (cel din contractul de comodat) trebuie trecute in acest jurnal de cumparari? Mergand pe rationamentul de mai sus ca toate facturile emise catre un PFA trebuie trecute in jurnalul de cumparari, inseamna ca si aceste facturi rezultate dintr-un contract de comodat trebuie trecute, intrucat PFA-ul isi asuma prin contract responsabilitatea ptr spatiul inchiriat, nu?

Hmm, se pare ca a fost doar o himera ideea ca nu ai griji (evidenta contabila etc) atunci cand esti impozitat la norma de venit... :-s

Voi intelegeti care e tot rostul acestei evidente fiscale ptr PFA neplatitori de TVA ? OK, inteleg ca prin jurnalul de vanzari urmaresti atingerea plafonului de 35.000 euro, dar TVA-ul asta de ce trebuie luat in evidenta de neplatitori? Pentru ca in cazul cand se depaseste plafonul sa se poata calcula din urma TVA-ul datorat ?

#10 2011-02-03 15:20:16

emyl
Membru

smile Una este sa te duci la ghiseu ca vrei sa inchizi PFA-ul si alta e sa-ti vina controlul. Daca in primul caz nu au fost cerute jurnalele, nu inseamna ca putem lua asta drept argument in cadrul unei inspectii fiscale. In ambele cazuri se pot da amenzi, dar probabil exigenta este mai mare in al doilea caz.

Nici mie nu imi surade sa tin evidenta asta fiscala (informativ stiam si fara ele daca ma apropii de plafonul de 35.000 euro), insa fara jurnalele astea nu vad cum am putea calcula sumele pentru declaratia 392B. :-s

Editat ultima oară de emyl (2011-02-03 15:20:33)

#11 2011-02-17 09:33:36

Sorin.Tanase
Administrator

robilix: Si cei care nu avem "Jurnal de cumparari"?

Unele dintre registre sunt obligatorii (Registrul-jurnal de incasari si plati, Registrul-inventar) in timp ce existenta altora variaza functie de particularitatile activitatii, dupa cum, spre exemplu contribuabilul are sau nu personal salariat (Registrul salariatilor). 
Totodata, pentru a identifica momentul in care se depaseste plafonul de 35.000 euro in scop de TVA, exista obligativitatea, potrivit art. 1251 pct. 18, art. 127 alin. (1), art. 156 din Codul fiscal coroborate cu prevederile pct. 62 alin. (1) din Normele metodologice pentru aplicarea art. 152 din Codul fiscal, ca persoanele impozabile stabilite in Romania sa tina evidente corecte si complete ale tuturor operatiunilor efectuate in desfasurarea activitatilor lor economice care ar fi taxabile in scopuri de TVA (Jurnalul pentru vanzari, Jurnalul pentru cumparari).

Pentru o mai buna lamurire a tuturor intreb:

1. sunt obligatorii Jurnalele Vanzari si Cumparari (caiete snuruite) pentru PFA sistem real, neplatitor de TVA si cu cifra de afaceri mica ?

2. sau se pot folosi fise Excel pentru calcule si evidenta ?

#12 2011-02-17 10:42:38

David

1. Jurnalele Vanzari si Cumparari sunt obilgatorii pentru toate persoanele impozabile si neimpozabile pentru operatiunile efectuate in desfasurarea activitatilor economice
     2. Jurnalele Vanzari si Cumparari nu sunt formulare tipizate stabilite de MFP. Fiecare persoană poate să își stabilească modelul acestor documente. Modelele orientative ale jurnalelor și registrelor care trebuie întocmite conform art. 156 din Codul fiscal sunt propuse în anexele nr. 1-4 ale OMEF nr. 1372/2008.
Aceste documente prevăzute se pot întocmi manual sau prin utilizarea sistemului informatic, după caz.
     Prevederi cu privire la aceste documente sunt prevazute de:
     - Codul fiscal, care la art. 156 prevede conducerea evidenței corecte și complete ale tuturor operațiunilor efectuate în desfășurarea activității lor economicea, iar prin Ordinul nr. 1372/2008 prevede conducerea jurnalele de vanzari si cumparari.
Aceasta si pentru a urmari valoarea cifrei de afaceri, valoarea achizitiilor intracomunitare si realizarea plafonului de 35.000 Euro.
Trebuie sa justificati orice operatiune cu documente legal intocmite, deci, trebuie o evidenta a documentelor de cumparari, livrari sau incasari;
     - Normele Metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 152 al. 6 din Codul fiscal prevad la pct. 62. (1) ,,Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligația să țină evidența livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum și evidența bunurilor și a serviciilor taxabile achiziționate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări,,;
- Ordinul MEF nr. 1.372 din 6 mai 2008 privind organizarea evidenței în scopul taxei pe valoarea adăugată, conform art. 156 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, prevede:
Art. 1 (1) În conformitate cu prevederile art. 156 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, au obligația să țină evidențe corecte și complete:
    a) persoanele impozabile stabilite în România, pentru operațiunile efectuate în desfășurarea activității lor economice, pentru operațiunile pentru care sunt obligate la plata taxei, precum și pentru orice altă operațiune reglementată la titlul VI din Codul fiscal;
    b) persoanele obligate la plata taxei pentru orice operațiune sau care se identifică drept persoane înregistrate în scopuri de TVA conform titlului VI din Codul fiscal, în scopul desfășurării oricărei operațiuni, pentru operațiunile respective;
    c) persoanele impozabile și persoanele juridice neimpozabile, pentru toate achizițiile intracomunitare;
    d) asociatul care contabilizează veniturile și cheltuielile, potrivit contractului încheiat între părți, în cazul asociațiilor în participațiune care nu constituie o persoană impozabilă, pentru operațiunile realizate de respectiva asociație în participațiune.
    (2) În sensul art. 156 alin. (4) din Codul fiscal, jurnalele, registrele, evidențele și alte documente similare se vor întocmi de către fiecare persoană impozabilă astfel încât să cuprindă cel puțin elementele prevăzute pentru fiecare dintre acestea la pct. 79 din Normele metodologice date în aplicarea titlului VI din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare.
    (3) Documentele prevăzute la alin. (2) nu sunt formulare tipizate stabilite de Ministerul Economiei și Finanțelor. Fiecare persoană impozabilă poate să își stabilească modelul documentelor pe baza cărora determină taxa colectată și taxa deductibilă, conform specificului propriu de activitate.
    (4) Modelele orientative ale jurnalelor și registrelor care trebuie întocmite conform art. 156 din Codul fiscal sunt propuse în anexele nr. 1-4.
    Art. 2 (1) Documentele prevăzute la art. 1 se pot întocmi manual sau prin utilizarea sistemului informatic, după caz.

#13 2011-02-17 23:58:29

A_taretare
Membru

Foarte utile informatiile.

Si o intrebare: Spune-ne si noua PFA-urilor la norma, neplatitoare de TVA....ce trecem in jurnalul de cumparari si ce trecem in cel de vanzari.
De exemplu, cazul meu :Pfa, coafor, spatiu inchiriat.Trec in jurnalul cumparari facturile de vopsea, produse cosmetice....de la producatori....si in cel de vanzari trec bonurile incasate de la cliente cand le tund?Si as dori sa stiu, ce anume trebuie sa atinga limita de 119.000...Jurnalul de cumparari, cel de vanzari, sau diferenta dintre ele.
Ms mult !

#14 2011-02-18 08:43:25

nustiu
Membru

daca sunt neplatitoare de tva si neimpozitata, trebuie sa compk,392?
Si la noi la finante cand am fost sa depun estimativa pe 2011 n-a vrut sa-mi ia fara decl 200 pe 2010, desi D 200 are termen 15 mai?

#15 2011-02-18 09:25:49

okochea
Membru Silver

da

#16 2011-02-18 16:46:15

constructorul
Oaspete

Daca PFA-ul meu a fost facut pe 15.02.2011, trebuie sa completez formularul 392 anul acesta?  Multumesc.

#17 2011-02-18 17:15:34

David

La data de 25.02.2012 pt anul I 2011.

#18 2011-02-19 19:47:30

Buna seara; am o intrebare (care cred ca o au f. multe PFA) : cifra de afaceri (sub 119000 lei) ce reprezinta in fapt ? 1= cval total cumparari  /  2= cval total vinzari  /  3= cuantumul vinzari+cumparari  /  4= diferenta (profit) vinzari - cumparari ??? . Eu una sint in ... ceata. Va multumesc anticipat pt raspuns .

#19 2011-02-19 21:13:57

Sorin.Tanase
Administrator

Eliminati 1, 3, 4 smile

Cifra de afaceri (CA) reprezintă totalul vânzărilor realizate (facturate) pe parcursul unui exercițiu fiscal.

#20 2012-02-09 14:26:36

am suspendat activitatea PFA ului (inregistrat cu impozit la norma si neplatitor de tva) in iulie 2011 pt o perioada de 3 ani (maxim cit prevede legea); mai trebuie sa depun vre-o declaratie fiscala? care? si pina cind? multumesc! / rasaritcdumitru

#21 2012-02-09 14:53:07

David

S-a stabilit situatia fiscala pe 2011? Daca nu, trebuie sa depuneti declaratia 200 si declaratia 392B (termen-27.02.2012).

#22 2014-02-20 08:59:25

amphora
Membru

Buna ziua,
Sunt PFA neplatitor de TVA si pentru anul fiscal 2013 am inregistrat pierderi (am iesit pe minus). Trebuie sa mai completez 392B in acest caz?
Multumesc frumos pt raspuns.

#23 2014-02-20 19:03:10

David

Da,

#24 2014-02-21 07:39:30

amphora
Membru

Multumesc pt raspuns si o zi frumoasa.

#25 Astăzi 18:19:01

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro