Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
 Black Friday 2014
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA PFA si salariat - contributii CAS ? Cheltuieli Deductibile contract vanzare cumparare laptop persoana fizica PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-02-22 17:01:17

corimedi
Membru

Completare declaratie 392B prin programul de la ANAF ...

Este obligatoriu completarea 392 prin programul acela de pe site-ul anaf?l-am instalat si am incercat sa completez campurile respective- apar numai sumele fara zecimale,iar formularul e mai simplu decat cel de pe de situ-ul anaf la modele pdf declaratii,fara rubrica cu semnatura si stampila iar la exportul pt fisc arata un notepad cu sumele una dupa cealalta,,fara alte date! e corect asa?sau completez modelul pdf si il salvez la fel pe discheta?
Si inca o intrebare-la achizitii,valoare inseamna suma fara TVA sau total?multumesc frumos!

#2 2011-02-22 17:36:48

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Completare declaratie 392B prin programul de la ANAF ...

Din Instructiuni 392B
Secțiunea “Achiziții de la:”
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă
în “Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2‐Coloana „TVA” nu se completează.

#3 2011-02-22 17:48:10

corimedi
Membru

Si in legatura cu completarea formularului confrom cu programul acela de la anaf?

#4 2011-02-22 21:37:16

Sorin.Tanase
Administrator

La depunere nu s-a cerut suportul electronic (in cazul meu si al unor colegi care au postat pe forum). Am depus doar declaratia ce contine codul de bare, generata de program, cu valorile rotunjite, semnata si stampilata.

Recomand totusi sa fie de rezerva pe discheta (cd/stick) si fisierul generat cu aceeasi aplicatie (care asa cum ati remarcat contine un sir de date in format csv).

#5 2011-02-23 08:23:41

corimedi
Membru

Multumesc mult de tot pentru informatii,nu am mai depus asa ceva pana acum de asta am cerut atatea lamuriri,nu stiam cum trebuie sa arate formatul final!o sa merg azi la finante si postez dupa sa vedem la Timisoara cum se procedeaza!

#6 2011-02-23 11:15:44

ele262004
Membru

Sunt PFA, sistem real, cod caen 8559 (alte forme de invatamant). Voi depune declaratia minune dar sincera sa fiu, nu prea pricep formularile greoaie (tipic pt Romania). Ce inseamna "cu baza de impozitare inscrisa"?

#7 2011-02-23 13:42:09

David

Spre ex in factura sunt mai multe coloane, din care: cantitatea, pret/tarif unitar; valoare (cantitate X pret). Valoarea este baza de impozitare la care se aplica cota de 24% pt determinarea TVA.

#8 2011-02-23 15:29:07

ele262004
Membru

multumesc pt rasp. Ce fac daca am cumparat bunuri de la firme platitoare de TVA dar pe o factura e TVA 19% si pe una 24%? Cum trec la achizitii?

#9 2011-02-23 15:39:21

Sorin.Tanase
Administrator

Totalul TVA-urilor.

#10 2011-02-23 15:40:51

ele262004
Membru

Inca ceva... la cap. IV " livrari...", am incasat o singura factura, 216 lei, de la o firma platitoare de TVA. Eu am emis factura fara TVA pt ca sunt neplatitoare. Trec 216 la valoare dar la TVA ce trec?

#11 2011-02-23 15:44:34

Sorin.Tanase
Administrator

La livrari in 392B nu sunt campuri TVA de completat (in declaratia printata de program).

#12 2011-02-23 15:51:48

ele262004
Membru

Multumesc mult pentru ajutor... As vrea sa va mai intreb ceva.. Vreau sa cumpar o imprimanta second-hand de o persoana fizica. Inchei un contract de mana pur si simplu sau trebuie ceva mai mult? Multumesc anticipat.

#13 2011-02-23 17:42:07

David

OMFP nr. 1040/2004, la pct. 16 prevede:
Documentele provenite din relațiile de cumpărare a unor bunuri de la persoane fizice pot fi înregistrate în evidența contabilă în partidă simplă numai în cazurile în care se face dovada intrării în patrimoniu a bunurilor respective, prin întocmirea Borderoului de achiziție (cod 14-4-13) sau a Notei de recepție și constatare de diferențe (cod 14-3-1/A), după caz, și a plății acestora pe bază de Dispoziție de plată-încasare către casierie (cod 14-4-4).
    În cazul în care documentele respective se referă la cheltuieli pentru prestări de servicii efectuate de persoane fizice impuse pe bază de normă de venit, pentru a fi înregistrate în evidența contabilă în partidă simplă a contribuabililor prevăzuți la pct. 1, acestea trebuie să aibă la bază contracte sau convenții, întocmite în acest scop în conformitate cu reglementările legale în vigoare, și Dispoziție de plată-încasare către casierie (cod 14-4-4).

#14 2011-03-02 10:18:14

darius_dada
Membru

Buna ziua,

declaratia 392b trebuie completata si de PFA-urile nou infiintate?

eu am facut o procura pt cineva care sa mearga la finante in locul meu si nu stiu sigur daca trebuie sa completez si 392.

PFA-ul e infiintat de o saptamana...deci nu are nici un fel de venit pe anul trecut.

Multumesc.

#15 2011-03-02 10:53:00

David

Declaratia 392 B se va depune la data de 25.02.2012 pt 2011.

#16 2012-02-15 15:49:01

M_Adrian
Oaspete

Buna ziua,
obtin venituri din exercitarea unei profesii libere, nu sunt inregistrat in scopuri de TVA si am avut o cifra de afaceri inferioara pragului de 119.000 lei pentru anul 2011. Am observat ca la completarea declaratiei 392B, la sectiunea "Livrari de bunuri si prestari de servicii catre" trebuie trecuta la "valoare" baza de impozitare din Jurnalul pentru vanzari. Acuma eu daca nu am incasat TVA si nu sunt inregistrat in scopuri de TVA, iar valoarea este baza de impozitare la care se aplica cota de 24% pt determinarea TVA, imi vor impune sa achit vreun TVA?
Multumesc.

#17 2012-02-15 17:04:59

David

Nu se plateste TVA.

#18 2012-02-17 16:02:14

Ankutza
Membru

Buna ziua
   Referitor la completarea 392B suma reprezentand cifra de afaceri trebuie sa fie identica cu suma inscrisa la cap.IV Livrari de bunuri......., randul 2 Persoane neanregistrate in scopuri de TVA in coloana Valoare sau din cifra de afaceri se scad cheltuielile deductibile ??
Multumesc

#19 2012-02-17 18:03:21

rox
Membru

Buna ziua! Am inregistrat declaratia 392 b la Adm Fin Publice, pe 2011. Ulterior, am gasit chitante si facturi din 2011 pe care nu le-am trecut in acea declaratie, nici in Registru . Mai pot face ceva? Le pot trece in declaratia 200 ? Pot exista diferente intre cifrele inscrise in d 392 b si d 200? Multumesc!

#20 2012-02-17 18:11:46

mychydutza
Membru

in declaratia 392B se trec si chitantele de la intretinere? in valoare totala sau cota parte deductibila?
dar contributiile privind asigurari profesionale sau taxe? (de ex taxa pt ANEVAR pt. un evaluator- pt ).

#21 2012-02-17 18:43:27

David

Se trece valoare reprezentand cota parte deductibila
Celelalte, cred ca nu. Consultati si fiscul, instructiunile sunt neclare.

#22 2012-02-17 18:48:33

mychydutza
Membru

multumesc.

1. chitantele de la intretinere le trec la "achizitii de la persoane NEINREGISTRATE  in scopuri TVA?"??? in declaratia 392

2. in JURNALUL PT CUMPARARI, trec si chitantele de la intretinere? tot numai valoarea deductibila?

Editat ultima oară de mychydutza (2012-02-17 18:52:03)

#23 2012-02-17 18:54:21

David

Da, daca este cazul, spre exemplu, asociatia de proprietari.

#24 2012-02-17 19:26:06

rox
Membru

Deci, stie cineva daca , chitantele si facturile pe care nu le-am trecut in cifra de la 392 b, le mai  pot trece in registru si in declaratia 200, pe care nu am depus-o inca? tb sa coincida datele din 392 b cu declaratia 200 (asta cred ca e pt venitul realizat) . Nu sunt de specialitate si as aprecia un raspuns. Va multumesc!

Editat ultima oară de rox (2012-02-17 19:27:07)

#25 2012-02-17 19:26:12

David

Adica, asociatia nu este platitoare de tva.

#26 Astăzi 18:14:07

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro