Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program Facturare  Infiintari firme
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCass colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-03-20 14:15:58

caif
Membru

PFA - ce inseamna venit net lunar ?

Salut ,

Mi-a propus sa lucrez la o firma iar in primele 6 luni sa lucrez ca pfa, asta o inteleg daca nu ma descurc si nu corespund sa scape usor de mine, ceea ce nu inteleg este faptul ca mi s-a spus ca voi primi o suma neta lunara sa zicem 2000  din care tr sa mai imi platesc eu sanatatea si pensia, ceea ce nu inteleg , acesta suma se mai impoziteaza cu 16%? ce inseamna venit net lunar pe pfa? de fapt cu cat as ramane in mana?

#2 2011-03-20 16:15:48

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - ce inseamna venit net lunar ?

Venit net =Venituri-Cheltuieli.
IMPOZITE SI CONTRIBUTII:
- impozit pe venit: 16 % la venitul net;
- contributia pentru fondul de sanatate: 5,5% aplicata la venitul net ( L95/2006, art.257);
- contributia pentru fondul de pensii 31,3% la valoarea minima a venitului asigurat 708 lei. Contributia lunara minima este 222 lei/luna = 708 x 31,3%.

#3 2011-03-20 16:35:11

caif
Membru

bun deci sumei X declarata ca venit net lunar i se aplica 16% +5,5% plus cea de pensie.
inca ceva ei spun ceva legat de pensie ca suma minima care se paote decalara este de 1200 lei care se impoziteaza cu 5,5% !
mentionez ca locul de munca este in programare si stiu ca exista niste scutiri sunt valabile si aici?

#4 2011-03-20 16:45:45

David

Contributiile sunt cele precizate in raspunsul precedent.
Nu se acorda reduceri decat pt cei care sunt si salariati, elevi si studenti la zi sau persoane in varsta (in unele judete/Bucurest) in cazul PFA sistem norma de venit.

#5 2011-04-06 17:22:17

laurh
Oaspete

Vin si eu va rog cu o intrebare. Tocmai am semnat un contract de prestari servicii pe PFA. Mi s-a spus ca o sa imi plateasca ei din brutul la care ne-am inteles impozitul de 16% si sanatatea 5.5%. Intrebarea este - pensia trebuie sa o platesc singur ? Unde ? Ei mi-au zis ca pensia este facultativa.
In plus, eu fac garzi intr-un spital de stat, iar de acolo mi se livreaza sanatate, pensie, etc, dar pe o suma mica (pe garzi nu am mai mult de 500-600 ron/luna net). In aceste conditii, dc platesc deja pensie de acolo, trebuie sa mai platesc si in urma PFA ?
Multumesc.

#6 2011-04-06 18:11:45

David

Dece ce se procedeaza asa (adica se vireaza CASS si impozitul de platitorul de venit)? S-a reconsiderat ca PFA desfasoara o activitate dependenta? In cazul unei activitati indepenedente toate obligatiile se vireaza de PFA.
CAS pentru pensie se datoreaza de PFA daca aceasta realizeaza venituri anuale in suma de 8088 lei.

#7 2011-04-06 19:01:59

laurh
Oaspete

Nu inteleg sensul activitatii "dependente/independente". Puteti va rog sa imi explicati ? - Am inteles intre timp din alt post de pe forum. Cu siguranta sunt considerat "dependent"
Sigur o sa am venituri anuale mai mari de 8088 ron. Asta inseamna ca voi fi obligat sa platesc pensie, chiar dc mi se retine si din venitul de la spitalul de stat (acolo am contract de munca cu timp partial) ?

Editat ultima oară de laurh (2011-04-06 19:22:58)

#8 2011-04-06 19:32:49

David

Daca se indeplineste cel putin un criteriu prevazut la art. 7, pct. 2.1. activitatea poate fi reconsiderată ca activitate dependentă.
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplinește cel puțin unul dintre următoarele criterii:
    a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;
    b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecție, unelte de muncă sau altele asemenea și contribuie cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu capitalul propriu;
    c) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate, precum și alte cheltuieli de această natură;
    d) plătitorul de venit suportă indemnizația de concediu de odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit
Daca activitatea s-ar reconsidera ca dependenta declaratiile si contributiile sociale trebuie sa fie declarate si platite de platitorul venitului.

#9 2011-04-06 19:37:24

laurh
Oaspete

"Daca activitatea s-ar reconsidera ca dependenta declaratiile si contributiile sociale trebuie sa fie declarate si platite de platitorul venitului.'
Deci practic ei sunt obligati sa imi plateasca tot ?
Practic, pe contractul de prestari servicii pe care l-am semnat am un salariu brut de 3500 ron.
Mi s-a promis un net de 2800. O sa raman sau nu cu astei bani ? Dc scad 16% impozit si 5,5% sanatate este ok, insa marea intrebare ramane cu pensia .

#10 2011-04-06 19:59:17

am si eu o intrebare! pfa-ul este persoana impozabila sau contribuabil potrivit codului fiscal? eu nu mai inteleg nimic. impozitul se plateste pe cnp iar amenzile pe cod fiscal!!!!!!!!!

pana la urma intr-un an fiscal, se cumuleaza veniturile din pfa cu cele din intelectual sau conventii civile realizate cu buletinul? am intrebat la toate administratiile financiare din buc si toti dau din umeri! e vorba de depasirea plafonului prin cumularea acestor venituri.

#11 2011-04-06 23:28:41

PETRE111
Membru

Buna Seara, Sunt Un Producator De  Flori (produc Flori La Ghiveci In Sera) Si Sunt Interesat Daca In Eventualitatea Infiintarii Unui Pfa As Fi Obligat Sa Folosesc Casa De Marcat.toate Pfa Sunt Obligate Sa Foloseasca Casa De Marcat Sau Sunt Si Exceptii?

#12 2011-04-07 09:03:48

David

@PREDUSEL DANIEL
PFA-ul este persoana impozabila si in acelasi timp si contribuabil.
Nu am inteles despre care plafon este vorba?
@PETRE111
OUG nr 28/1999 prevede la art .1 (1) prevede ,,Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale,,.

#13 2011-04-07 10:12:28

David

@laurh
Am precizat ca, daca se indeplineste cel putin un criteriu prevazut la art. 7, pct. 2.1. din Codul fiscal activitatea poate fi reconsiderată ca activitate dependentă.
Iar, la pct. 2.2. din acelasi articol se prevede ,,În cazul reconsiderării unei activități ca activitate dependentă, impozitul pe venit și contribuțiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de plătitorul și beneficiarul de venit.  În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcției de bază,,
Platitorul de venit, in calitate de angajator cunoaste aceste prevederi ale art. 7 din Codul fiscal. Daca vrea sa se lamureasca mai bine, trebuie sa solicite precizari de la Compartimentul Asistenta Contribuabili din cadrul Directiei Generale a Finantelor Publice, pentru ca pana la urma organele de control fiscale vor avea ultimul cuvant in aceasta problema.

#14 Astăzi 06:22:14

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Savulescu I. Sorin Ioan PFA
SSM, PSI, ISCIR.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro