Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Ciel Simplu  Contabilitate Bucuresti
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFcontracr de comodat EIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2008-03-06 19:45:50

paul
Membru

Declararea venitului anual pt. PFA cu norme de venit

Buna ziua,

Sunt PFA si am optat pentru normele anuale de venit fara plata TVA.

Este necesara declararea venitului anual (completarea formularului 200) in acest caz?

Daca raspunsul este afirmativ.. se pot trece in formularul respectiv valorile normelor de venit stabilite de autoritatile locale?
Cum completarea registrelor nu este obligatorie in acest caz nu vad cum as putea calcula venitul real realizat..

Va multumesc

#2 2008-03-06 21:47:18

dorina.lungu
Membru Onorific

Re: Declararea venitului anual pt. PFA cu norme de venit

Pentru impozitul stabilit pe baza normelor de venit  nu depuneti declaratia 200.

#3 2008-05-13 08:46:39

Buna ziua
daca sunt pfa activitate principala 9231 creatie si interpretare artistica si literara si sunt instcris la Registul comertului,si am sediul in Craiova(in acte) dar,acum activez si am sediul in Bucuresti pot sa-mi transfer domiciliul social si fiscal aici?SI daca am optat pentru impozitul stabilit pe baza normelor de venit mai pot deduce cheltuieli?Cum fac asta daca nu tin un registru?sau cum justific cheltuielile deductibile?
Am inteles ca daca am optat penru baza normlor de venit nu tebuie sa mai tin nici un fel de evidentza,este adevarat?

#4 2008-05-13 09:29:18

dorina.lungu
Membru Onorific

Daca ati optat pentru impozitarea stabilita pe baza normelor de venit nu aveti ce cheltuieli sa deduceti.

#5 2008-05-13 09:31:34

dorina.lungu
Membru Onorific

Imi cer scuze ca v-am derutat, am scris ca depuneti declaratia 200 si pentru impozitul stabilit pe baza normelor de venit, am rectificat, NU AVETI OBLIGATIA DEPUNERII DECLARATIEI 200 PENTRU IMPOZITUL STABILIT PE BAZA NORMELOR DE VENIT!!!

#6 2008-05-13 09:43:50

Multumesc pentru raspuns,pana aici am inteles,am optat la inceput pentru norma de venit.acum vad ca totul curge de la sine,nu mai trebuie sa depun nimic,imi vin deciziile de impunere acasa si eu platesc cuminte impozitul,ceea ce am si facut..am infiintzat pta-ul anul trecut,si mi-a venit o decizie de impunere cu patru plati esalonate,pe care le-am facut..anul asta nu am mai depus nimic,mi-a venit o noua decizie de plata si am inceput sa platesc impoziltul...bun....acum,anul trecut norma impusa,la activitatea mea,a fost de 7430 RON dar eu am incasat 27000,ce fac mai departe pt ca statul tre sa-si i-a impozitul,nu?stau linistit si astept sa-mi dea ei de veste,sau ii anunt eu cumva?am crezut ca declaratia 200 imi rezolva dilema dar,dupa ce am citi mai bine si mi-ati spus si dumneavoastra nu trebuie sa o depun,ce fac?

#7 2008-05-19 14:39:03

Multumesc pentru raspuns,pana aici am inteles,am optat la inceput pentru norma de venit.acum vad ca totul curge de la sine,nu mai trebuie sa depun nimic,imi vin deciziile de impunere acasa si eu platesc cuminte impozitul,ceea ce am si facut..am infiintzat pta-ul anul trecut,si mi-a venit o decizie de impunere cu patru plati esalonate,pe care le-am facut..anul asta nu am mai depus nimic,mi-a venit o noua decizie de plata si am inceput sa platesc impoziltul...bun....acum,anul trecut norma impusa,la activitatea mea,a fost de 7430 RON dar eu am incasat 27000,ce fac mai departe pt ca statul tre sa-si i-a impozitul,nu?stau linistit si astept sa-mi dea ei de veste,sau ii anunt eu cumva?am crezut ca declaratia 200 imi rezolva dilema dar,dupa ce am citi mai bine si mi-ati spus si dumneavoastra nu trebuie sa o depun,ce fac?

DA,intrebarea mea este:ce am de facut?unde pot citii legea care reglementeaza pfaul cu norma de venit?care sunt obligatiile mele fata de stat,in cazul de fatza?ce declar?

#8 2008-05-19 21:20:05

dorina.lungu
Membru Onorific

Codul fiscal:
    Stabilirea venitului net anual din activitati independente pe baza normelor de venit
   Art. 49. - (1) Venitul net dintr-o activitate independenta, care este desemnata conform alin. (2) si care este desfasurata de catre contribuabil, individual, fara salariati, se determina pe baza normelor de venit.
   (2) Ministerul Finantelor Publice elaboreaza normele care contin nomenclatorul activitatilor pentru care venitul net se stabileste pe baza de norme de venit si precizeaza regulile care se utilizeaza pentru stabilirea acestor norme de venit.
   (3) Directiile generale ale finantelor publice teritoriale au obligatia de a stabili si publica anual normele de venit inainte de data de 1 ianuarie a anului in care urmeaza a se aplica normele respective.
   (4) In cazul in care un contribuabil desfasoara o activitate independenta pe perioade mai mici decat anul calendaristic, norma de venit aferenta acelei activitati se corecteaza astfel incat sa reflecte perioada de an calendaristic in care a fost desfasurata activitatea respectiva.
   (5) Daca un contribuabil desfasoara doua sau mai multe activitati desemnate, venitul net din aceste activitati se stabileste pe baza celei mai ridicate norme de venit pentru respectivele activitati.
   (6) In cazul in care un contribuabil desfasoara o activitate din cele prevazute la alin. (1) si o alta activitate care nu este prevazuta la alin. (1), atunci venitul net din activitatile independente desfasurate de contribuabil se determina pe baza contabilitatii in partida simpla, conform art. 48.
   (7) Daca un contribuabil desfasoara activitate de transport de persoane si de bunuri in regim de taxi si desfasoara si o alta activitate independenta, atunci venitul net din activitatile independente desfasurate de contribuabil se determina pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, conform art. 48. In acest caz, venitul net din aceste activitati nu poate fi inferior venitului net stabilit pe baza normei de venit pentru activitatea de transport de persoane fizice si de bunuri in regim de taxi.
   (8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva.

Norme metodologice:
   42. In sensul art. 49 din Codul fiscal, pentru persoanele fizice autorizate care realizeaza venituri din activitati independente si desfasoara activitati cuprinse in nomenclatorul stabilit prin ordin al ministrului finantelor publice, individual, fara angajati, venitul net se poate determina pe baza de norme anuale de venit. La stabilirea normelor anuale de venit de catre directiile generale ale finantelor publice teritoriale vor fi consultate consiliile judetene/Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz. De asemenea, se vor avea in vedere si caracterul sezonier al unor activitati, precum si durata concediului legal de odihna.
    Pentru contribuabilii care desfasoara mai multe activitati, printre care si cea de taximetrie, impunerea se face in sistem real. In acest caz venitul net din activitatea de taximetrie luat in calcul nu poate fi inferior normei de venit, stabilita pentru aceasta activitate.
    Persoanele care desfasoara activitatea de taximetrie cu autoturismele proprietate personala sunt supuse impozitarii in aceleasi conditii cu taximetristii care isi desfasoara activitatea in mod independent, pe baza de norme de venit sau in sistem real.
   43. La stabilirea coeficientilor de corectie a normelor de venit se vor avea in vedere urmatoarele criterii:
   - vadul comercial si clientela;
   - varsta contribuabililor;
   - timpul afectat desfasurarii activitatii, cu exceptia cazurilor prevazute la pct. 44 si 45;
   - starea de handicap sau de invaliditate a contribuabilului;
   - activitatea se desfasoara intr-un spatiu proprietate a contribuabilului sau inchiriat;
   - realizarea de lucrari, prestarea de servicii si obtinerea de produse cu material propriu sau al clientului;
   - folosirea de masini, dispozitive si scule, actionate manual sau de forta motrice;
   - alte criterii specifice.
    Diminuarea normelor de venit ca urmare a indeplinirii criteriului de varsta a contribuabilului se opereaza incepand cu anul urmator celui in care acesta a implinit numarul de ani care ii permite reducerea normei. Corectarea normelor de venit pentru contribuabilii care au si calitatea de salariat sau isi pierd aceasta calitate se face incepand cu luna urmatoare incheierii/desfacerii contractului individual de munca.
   44. Venitul net din activitati independente, determinat pe baza de norme anuale de venit, se reduce proportional cu:
   - perioada de la inceputul anului si pana la momentul autorizarii din anul inceperii activitatii;
   - perioada ramasa pana la sfarsitul anului fiscal, in situatia incetarii activitatii, la cererea contribuabilului.
   45. Pentru intreruperile temporare de activitate in cursul anului, datorate unor accidente, spitalizarii si altor cauze obiective, inclusiv cele de forta majora, dovedite cu documente justificative, normele de venit se reduc proportional cu perioada nelucrata, la cererea contribuabililor. In situatia incetarii activitatii in cursul anului, respectiv a intreruperii temporare, persoanele fizice autorizate si asociatiile fara personalitate juridica sunt obligate sa depuna autorizatia de functionare si sa instiinteze in scris, in termen de 5 zile, organele fiscale in a caror raza teritoriala acestia isi desfasoara activitatea. In acest sens se va anexa, in copie, dovada din care sa rezulte depunerea autorizatiei.
   46. Pentru contribuabilii impusi pe baza de norme de venit, care isi exercita activitatea o parte din an, in situatiile prevazute la pct. 44 si 45, venitul net aferent perioadei efectiv lucrate se determina prin raportarea normei anuale de venit la 365 de zile, iar rezultatul se inmulteste cu numarul zilelor de activitate.
    In acest scop organul fiscal intocmeste o nota de constatare care va cuprinde date si informatii privind:
   - situatia care a generat corectarea normei de venit, cum ar fi: inceputul/sfarsitul activitatii, intreruperea temporara, conform pct. 45, si altele asemenea;
   - perioada in care nu s-a desfasurat activitate;
   - documentele justificative depuse de contribuabil;
   - recalcularea normei, conform prezentului punct.
   47. Pentru contribuabilul care opteaza sa fie impus pe baza de norma de venit si care anterior a fost impus in sistem real, avand investitii in curs de amortizare, valoarea amortizarii nu diminueaza norma de venit. Veniturile realizate din valorificarea investitiilor respective sau trecerea lor in patrimoniul personal in cursul perioadei de desfasurare a activitatii sau in caz de incetare a activitatii majoreaza norma de venit proportional cu valoarea amortizata in perioada impunerii in sistem real.
   48. In cazul contribuabilului impus pe baza de norma de venit, care pe perioada anterioara a avut impunere in sistem real si a efectuat investitii care au fost amortizate integral, veniturile din valorificarea sau trecerea acestora in patrimoniul personal ca urmare a incetarii activitatii vor majora norma de venit.
   49. Contribuabilii care in cursul anului fiscal nu mai indeplinesc conditiile de impunere pe baza de norma de venit vor fi impusi in sistem real de la data respectiva, venitul net anual urmand sa fie determinat prin insumarea fractiunii din norma de venit aferenta perioadei de impunere pe baza de norma de venit cu venitul net rezultat din evidenta contabila.

#9 2008-05-20 14:19:17

as vrea sa intreb ce inseamna de fapt acest articol?:

49. Contribuabilii care in cursul anului fiscal nu mai indeplinesc conditiile de impunere pe baza de norma de venit vor fi impusi in sistem real de la data respectiva, venitul net anual urmand sa fie determinat prin insumarea fractiunii din norma de venit aferenta perioadei de impunere pe baza de norma de venit cu venitul net rezultat din evidenta contabila.

si daca se poate,sa-mi raspundeti si la celelalte intrebari din paragraful de mai sus.....

Mltzumesc

#10 2008-07-07 23:19:29

emi_lescu
Membru

Buna ziua,

Apreciez foarte mult raspunsurile Dumneavoastra si as avea si eu citeva intrebari.
1. Mi am facut de curind un pfa , neplatitor de TVA cu activitatea de baza 6202. As vrea sa platesc impozit conform normelor anuale de venit. Ce (numar de) declaratie trebuie sa depun la finante.
2. Care este venitul maxim pe care il pot realiza ca sa ma incadrez la impozitarea pe baza normei de venit anual. Cu alte cuvinte as dori sa stiu pina la ce valoare pot sa emit facturi ca sa nu depasesc baremul pentru impzitarea pe baza normei de venit anual.

Va multumesc.

#11 2009-03-22 12:21:13

sunt PFA Taxi!Va rog sa-mi spuneti care este modul de impozitare in acest regim.In sistem real sau sau forfetar.

#12 2009-07-09 16:59:32

floz76
Membru

Am PFA in sistem real de determinare venituri. Sunt platitor de TVA. Mai trebuie sa completez declaratia 200 de venituri?

#13 2010-01-06 09:15:36

atticus
Membru Onorific

S-a mai raspuns la aceasta intrebare. Nu este.

#14 2010-10-20 10:11:29

marian_vangu
Membru

Buna ziua !

Am si eu o nelamurire, va rog: este posibil sa am si contract individual de munca (norma intreaga, contract pe perioada nedeterminata) si contract prestari servicii PFA (la norma de venit) cu acceasi societate?
Precizez ca in CIM sunt incadrat ca Analist, iar PFA este pe "Servicii in informatica"; cod CAEN societate: 7211 Cercetare - Dezvoltare in biotehnologie.

Multumesc !

Cu respect,

#15 2010-10-20 11:16:37

David
Moderator (Expert contabil)

Da.

#16 2010-10-20 12:01:49

marian_vangu
Membru

Multumesc pentru raspunsul prompt !

Se poate, va rog, si o baza legislativa? deoarece Biroul Personal sustine ca nu este legal !
Am aceasta posibilitate deoarece activitatea firmei (prin cod CAEN) nu are legatura cu specificul PFA? Sau aceasta combinatie (CIM + PFA) este permisa in orice situatie?

Multumesc !

Cu respect,

#17 2010-10-20 17:36:09

David

Colaborarea este o problema a societati comerciale, depinde de vointa ei. Sa prezinte ea interdictiile legale, daca exista!

#18 2010-10-24 22:42:24

marian_vangu
Membru

Dar imi puteti spune cum se procedeaza cu plata contributiilor?
Fiind PFA la norma de venit ar trebui sa platesc contributii aplicate la norma de venit (mai precis la 1/2 * norma de venit pentru ca pastrez si contract de munca cu norma intreaga), dar... nu reusesc sa inteleg referirile la "activitati dependente / independente"?
Art 49 Cod Fiscal si Normele de aplicare Art49 fac referire la "venitul net dintr-o activitate independenta";
Art 7 Cod Fiscal defineste "activitatile dependente"...... si de aici nu mai inteleg nimic... ca salariat ma incadrez in prevederile acestui articol (beneficiez de indemnizatii CO, echipamente etc), dar in calitate de PFA nu sunt nici subordonat, nici nu beneficiez de diurne/delegatii, nu folosesc baza materiala a societatii....

Astfel, ma confrunt cu urmatoarea situatie:
- am CIM cu o societate (norma intreaga, perioada nedeterminata) -- in baza acestui contract de munca ma folosesc de baza materiala a societatii (masini, calculatoare etc), mi se platesc diurne, mi se deconteaza diverse cheltuieli, beneficiez de indemnizatie de CO;
- ca PFA (Servicii in informatica, la norma de venit) am incheiat contract de prestari servicii cu aceeasi societate; in calitate de PFA nu folosesc baza materiala a firmei, nu beneficiez de indemnizatii de CO, decontari etc; beneficiez de veniturile cuvenite in urma respectarii obligatiilor contractuale.

In aceasta situatie:
- in ce sens ma influenteaza activitatile dependente / independente?
- in aceasta situatie sunt considerat ca fiind PFA care realizeaza venituri din activitati independente?
- ca PFA la norma de venit cotele se aplica la norma de venit?
- societatea trebuie sa achite cote si pentru sumele platite catre PFA?
- daca totusi activitatile sunt considerate "dependente", inseamna ca pierd "calitatea" de PFA la norma de venit?

Multumesc !

Cu respect,

#19 2010-10-25 09:23:31

David

Daca nu se indeplineste nici un criteriu prevazut de art. 7, activitatea nu poate fi reconsiderata dependenta.
In cazul unui PFA cu norma de venit impozitul de 16% si contributia de sanatate de 5,5% se aplica la norma de venit. 
Societatea nu trebuie sa achite contributii sau impozit pentru sumele platite catre PFA.

#20 2010-10-25 22:45:51

marian_vangu
Membru

Multumesc pentru raspuns !

Voi include in contract prevederi clare din care sa reiasa ca nu este activitate dependenta !

Cu respect,

#21 2010-12-28 10:15:29

vereanuecate
Oaspete

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati daca se poate. Acum 2 ani copilul meu a avut un accident de masina (nu era el soferul) in urma caruia a fost spitalizat o luna de zile.Era si este angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o firma straina ce are activitate si in Romania.Am adus adeverinta la spital de la firma cu contributiile pentru fondul de sanatate in urma careia i s-au dat concedii medicale,si nu is-a cerut sa plateasca spitalizarea.Acum dupa doi ani am primit somatie de la spital ca trebuie sa plateasca spitalizarea.In jur de 60 de milioane.Ce trebuie sa facem ca noi nu avem cum sa platim .Cine trebuie sa plateasca spitalizarea?Va multumesc mult.

#22 2010-12-28 13:55:52

David

Ce se mentioneaza in adresa spitalului de transmiere a debitului de spitalizare?

#23 2011-01-09 05:46:45

janek
Membru

Buna am si eu o intrebare: am deschis un pfa  cu activitatea principala Intermedieri in comertul cu produse diverse cod CAEN 4619 si activitate secundara Activitati de asigurari de viata cod CAEN 6511, dar nu am indeplinit targetul la firma cu care colaborez asa ca nu am venituri din activitatea principala, insa am cheltuieli destul de mari cu acesta, in schim cu asigurari am venituri cat de cat si cu putine cheltuieli, pot sa deduc totalul cheltuielilor din totalul de venituri, sau cheltuielile din asigurari trebuie sa le deduc din veniturile din asigurari si cheltuielile din intermediere in comert numai daca realizez si acolo venituri. Va multumesc

#24 2011-01-09 10:09:55

David

Venitul net se stabileste prin diferenta dintre veiturile totale realizate si cheltuielile totale efectuate.

#25 2011-01-09 18:10:51

laurabanica
Membru

Exista OBLIGATIVITATEA ca, in anumite conditii (ex.: venit net anual realizat, nr. ani de la infiintarea I.I., cod CAEN etc.), un inteprinzator individual sa treaca de la impozitarea in sistem real la cea pe baza de norme de venit? In cazul unui raspuns afirmativ, care sunt conditiile si in baza caror prevederi legale?
Multumesc anticipat!

#26 Astăzi 00:02:09

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro