Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCass colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-06-10 10:35:16

marian.ene
Membru

PFA - Foaie de parcurs, mod completare, calcul combustibil ...

Va rog sa postati un formular de foaie de parcurs in format electronic si de asemenea, sa-mi spuneti cum se calculeaza combustibilul unuei Dacia Sandero de 1,4 benzina pe pers. fizica autorizata și cum se completeaza foaia de parcurs.
           In Regulamentul de aplicare a Codului rutier la art. 50 alin. 2 lit. b se precizeaza obligativitatea persoanelor juridice de a intocmi foi de parcurs. Intrebarea mea este: pentru o persoana fizica autorizata care detine un auto este necesara emiterea de foi de parcurs? Care este actul normativ care prevede acest lucru? Mentionez ca autovehiculul nu este folosit numai in interesul firmei - persoana fizica autorizata in prestarea de servicii in domeniul protectiei muncii si prevenirii si stingerii incendiilor.
          Mentionez ca in data de 02.06.2011 am inreg la DGFP Pitesti un contract de comodat pe acest autoturism care este de altfel proprietate personala. Multumesc!

Editat ultima oară de marian.ene (2011-06-10 10:38:10)

#2 2011-06-10 14:42:49

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - Foaie de parcurs, mod completare, calcul combustibil ...

Codul fiscal la art. 48 (7) prevede ca:
,,Nu sunt cheltuieli deductibile:
l1) în perioada 1 ianuarie 2011 - 31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, cu excepția situației în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfășurarea activității de instruire în cadrul școlilor de șoferi,,.
Pentru o persoana fizica autorizata care detine un auto este necesara emiterea de foi de parcurs pentru justificarea consumului de combustibil. Deducerea cheltuielilor se face daca vehiculele se înscriu în oricare dintre exceptiile metionate mai sus.
De asemenea pentru stabilirea consumului lunar de combustibil se intocmeste Foaia activitatii zilnice (FAZ), model pe care il gasiti aici: http://www.pfa.whd.ro/index.php?Modele_ … p;view=105
Consumul normat se stabilese prin aplicarea consumulu specific (la 100 Km) la parcurul de km echivalenti (adica parcursul efectiv corectat cu coeficientii de drum, anotimp sau categoria localitatilor urbane).
A se vedea modelul din F.A.Z pentru determinarea consumului normat si efectiv.
Incercam sa gasim model de foaie de parcurs.

#3 2011-06-10 16:25:56

Sorin.Tanase
Administrator

#4 2011-10-29 22:59:07

janek
Membru

Buna, am o intreprindere individuala am cateva nelamuriri :

1. Contractul de comodat pentru o masina incheiat intre mine P.F. si I.I. trebuia sa-l inregistrez undeva ?

2. In Foaia de parcurs inregistrez doar cursele facute in cadrul afacerii sau si cele personale ?

3. E vreo problema daca am trecut n contractul de comodat ca cheltuielile sunt suportate de I.I. in procent de 100% (reparatii, piese de schimb, etc) dar, cel putin deocamdata am folosit masina in proportie de 80% in interes personal  ???

Va multumesc.

#5 2011-10-30 08:48:27

David

1. Contractul de comodat se inregistreaza la PFA
2. In Foaia de parcurs se inregistreaza toate cursele
3. In cazul utilizării bunurilor cu folosință mixtă (pentru afacere și în scop personal), cheltuiala deductibilă se determină, după caz, proporțional cu numărul de kilometri parcurși în interes de afacere.

#6 2011-11-03 15:08:33

mychydutza
Membru

am o masina cumparata pe numele sotului. el are PFA pe numele lui. contractul de comodat se incheie intre el-persoana fizica si PFA? trebuie inregistrat undeva?
ce cheltuieli pot deduce?

#7 2011-11-03 15:20:05

David

Contractul de comodat se incheie intre el-persoana fizica si PFA si se inregistreaza la PFA. Se deduc cheltuielile cu reparatiile curente.

#8 2011-11-03 15:22:18

mychydutza
Membru

pot deduce si contravaloarea cauciucurilor de iarna?

#9 2011-11-04 17:23:20

David

Daca parcursul in km este numai in interesul afacerii atunci se poate deduce cheltuiala respectiva.

#10 2011-11-08 19:41:20

AncaR
Membru

Am contract de comodat pt masina deoarece fac naveta cu ea, doar naveta, pot deconta cheltuieli cu benzina? Contabilii spun ca este intrepretabil, dar nu ma incadrez la exceptia 1 ....transport la si de la locul de munca?
Dar asigurarea casco am voie sa o decontez?

#11 2011-11-09 09:17:39

David

Nu sunt deductibile cheltuielile cu transportul de la domiciliu la locul de munca.
Asigurarile sunt deductibile numai daca auto este pe PFA si nu in cazul contractului de comodat.

#12 2011-11-09 13:04:47

andracop
Membru

am o masina pe care am vindut-o pfa (contract de vz) am inregistrat pe chelt deductibile asig cassco .Pfa e inreg in arges iar eu am contract de prestari servicii cu o firma din Buc iar activitatea o desfasor in jurul orasului Ploiesti (consultanta in constructii )Am inregistrat cheltuielile cu combustibilul  conf delegatiei,si chelt cu comb folosit pentru deplasarile in teritoriul lucrarii aprox 100 KM/zi Delegatia e confirmata de beneficiar dar pentru deplasari in teritoriu nu am nici o confirmare asta presupune munca mea. Unde am gresit ?

#13 2011-11-09 14:59:49

David

Se poate deconta cheltuielile de deplasare (transport) 7,5% la 100 km pe baza ordinului de deplasare.
Pentru alte deplasari se respecta prevederile Codului fiscal art. 48 (7) (conform raspunsului de mai sus).

#14 2011-11-10 08:20:12

andracop
Membru

imi cer scuze ca revin : eu inteleg ca pentru masina skoda pe care o detin pe pfa cu care m-a deplasez pe santier intre punctele de lucru  pot deduce chelt cu combustibilul - de la finante m-i s-a spus ca skoda e autoturism si nu pot sa  m-a incadrez in exceptiile art 48  Dar cu asigurarea  casco a masinii ce fac ( in codul fiscal am citit ca primele de asigurare pentru activele corporale sau necurporale din patrimoniu afacerii sint deductibile deci si asigurarea casco )   Poate nu am interpretat eu corect si de aceea va rog sa m-a lamuriti si pe mine pt. ca cei de la finante nu stiu sa zica decit " nu e bine "

#15 2011-11-10 10:08:34

David

Codul fiscal, art. 48 (4), lit. d) prevede ca cheltuielile cu primele de asigurare se deduc daca sunt efectuate pentru active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii.

#16 2011-11-10 17:06:10

AncaR
Membru

Scuze ca revin pentru lamuriri suplimentare, nu sint deductibile chelt benzina nici daca locuiesc intr-un oras si locul de munca este in alt oras?

#17 2011-11-10 17:48:48

David

Nu sunt deductibile cheltuielile cu transportul de la domiciliu la locul de munca.

#18 2011-11-11 07:49:55

andracop
Membru

Imi cer scuze dar nu inteleg nimic masina cumparata de pfa face sau nu face parte din patrimoniu afacerii ?

#19 2011-11-11 07:54:21

andracop
Membru

puteti sa-mi precizati legea unde  se mentioneaza ca pt. pfa se pot intocmi  faz pentru deducerea carburantului ?
Cer atitea lamuriri pentru ca primesc raspunsuri contradictorii de la un domn de la finante fara a mi se argumenta

#20 2011-11-11 08:48:30

David

Daca masina a fost cumparata de pfa face face parte din patrimoniu afacerii.
Documentul justificativ pt consumul carburantilor este foaia de parcurs, iar FAZ-ul este un document lunar centralizator al acestora .
In Ordinul nr 1040/2004 se precizeaza ca PFA utilizeaza formularele comune pe economie.

#21 2011-11-14 13:54:33

andracop
Membru

In hg 488/2009 citesc:"vehicule utilizate exclusiv pentru transportul personalului la si de la locul de desfasurare a activitatii reprezinta vehicule utilizate de angajator pt transportul angajatilor in scopul desf activ ....... " Eu ca pfa de ce nu pot sa m-a incadrez aici cu cons de carburant pt masina skoda folosita de mine pt deplasarea mea intre punctele de lucru (sunt diriginte de santier )  mi s-a spus ca si daca completez faz nu imi sunt luate in considerare pt.  masina este autoturism M-a scuzati ca am revenit dar a-ti putea s-a m-a lamuriti si pe mine eventual si cu un nr. de lege Mentionez ca auto nu-l folosesc decit in acest scop - deplasare

#22 2011-11-14 17:01:50

David

Daca considerati ca va incadrati cf HG nr 488/2009, procedati asa.
Luati legatura cu cei de la fisc pentru a vedea si punctul lor de vedere, pt ca ei efectueaza controlul fiscal.

#23 2011-11-15 08:43:02

andracop
Membru

Multumesc pentru raspunsuri. Un "domn " de la finante in urma unui control a hotarit : chelt cu casco nedeductibile , chelt cu carb nedeductibile, chelt cu centrala termica pe care am montat-o in sediul pfa ( casa declarata sediu avea sobe ) nedeductibile  ( modernizare care e nedeductibila ) chelt cu calorifere ,coturi, si alte materiale folosite pentru instalarea si functionarea centralei nedeductibile  desi fiecare produs nu depasea valoric suma de 1800 lei , chiar a comentat ca pe o sigura fact fiscala sint trecute mai multe obiecte  de instalatii  iar totalul facturii care era 1400 lei nu poate fi dedus , a mentionat faptul ca faz, fisa pt. operatii diverse si alte doc. contabile se fac doar de firme care depun bilant si nu de pfa  , chelt cu  chiria/cazarea in alte localitati nu sunt deductibile  IAR la sfirsit a intrebat nevinovat  ce presupune munca de diriginte de santier  - e cumva o munca de birou ?
Am scris aceste rinduri pentru ca eu am fost foarte " multumit " de " vastele cunostinte " ale  domnului in cauza  si M-A INTREB  DACA DOMNUL IN CAUZA SI-AR CONSTRUI O CASA AR FI FERICIT DACA DIRIGINTELE DE SANTIR AR STA LA BIROU  SAU LA LOCUL CONSTRUCTIEI ????

#24 2011-11-15 10:12:03

David

Cel mai clar este faptul ca si PFA poate conduce faz, fisa pt. operatii diverse si alte doc. contabile, conform Ordinului nr 1040/2004.
Chelt cu cazarea in alte localitati sunt deductibile in baza unui ordin de deplasare si a documentelor justificative.

#25 2013-04-29 19:26:23

Neo
Membru

Pe foaia de parcurs ce anume se completeaza in campul "Nr.Act de Sosire" ?
Multumesc anticipat

#26 Astăzi 12:21:16

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro