Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program facturare online. Program facturare gratuit.  Program Facturare
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCass colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-09-20 09:48:35

gabriela82
Membru

Documente pe care trebuie sa le intocmeasca PFA-ul ...

Buna,
Nu sunt lamurita cu documentele pe care trebuie sa le intocmeasca PFA-ul..ma refer aici la acele registre de care tot aud vorbind. :
- cum se numesc registrele ?(cate sunt si ce trebuie scris in ele ?)
- mai trebuie si altceva inafara de acele registre ?
- daca PFA nu este platitor de TVA, trebuie anual depuse declaratii ?
Multumesc!

#2 2011-09-20 12:19:01

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Documente pe care trebuie sa le intocmeasca PFA-ul ...

PFA in sistem real conduce contabilitatea in partida simpla. Pt aceasta se procura registrele prevazute de Ord MFP nr 1040/2004: Registrul-jurnal de incasari si plati (14-1-1/b ) si Registrul-inventar (14-1-2/a) necesare pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora.
Tot in Ordinul MFP nr. 1040/2004 se prevad documentele utilizate si modul de conducere a contabilitatii. Pe forum gasiti precizari si comentarii cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla.
PFA pe baza normei de venit nu conduce aceste registre.
Se mai procura:
- de la DGFP Registrul unic de control in care se consemneaza de organele de control toate verificarile efectuate asupra PFA-ului;
PFA pot tine registrul unic de control, în funcție de opțiunea acestora, cf Legii nr. 252/2003.
- Registru inventar (cod 14-1-2) pentru inregistraea rezultatelor inventarierii anuale (sunt discutii ca trebuie sau nu trebuie acest registru);
- Jurnalele de vanzari si cumparari pt intocmirea si depunerea Declaratiei 392 (25.02. anul urmator) si urmarirea cifrei de afaceri (pt plafonul de 35.000 Euro).
Jurnalele Vanzari si Cumparari sunt obilgatorii pentru toate persoanele impozabile si neimpozabile pentru operatiunile efectuate in desfasurarea activitatilor economice.
Jurnalele Vanzari si Cumparari nu sunt formulare tipizate stabilite de MFP. Fiecare persoană poate să își stabilească modelul acestor documente. Modelele orientative ale jurnalelor și registrelor care trebuie întocmite conform art. 156 din Codul fiscal sunt propuse în anexele nr. 1-4 ale OMEF nr. 1372/2008.
Aceste documente prevăzute se pot întocmi manual sau prin utilizarea sistemului informatic, după caz.
- PFA poate utiliza formularele comune pt economie in functie de specificul activitatiii

#3 2011-10-02 16:36:44

Speedy
Membru

Salut'

Am si eu o intrebare. Am un PFA nou infiintata si vreau sa ma pun la punct cu tot ceea ce inseamna contabilitate si activitate dpdv legal. Activitatea pe care urmeaza s-o desfasor este aceea de curierat.In acest caz am nevoie de acel jurnal de vanzare si plati?

#4 2011-10-02 17:39:31

David

PFA in sistem real conduce contabilitatea in partida simpla.
Pentru aceasta se procura registrele prevazute de Ord MFP nr 1040/2004: Registrul-jurnal de incasari si plati (14-1-1/b ) si Registrul-inventar (14-1-2/a) necesare pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora.
Tot in Ordinul MFP nr. 1040/2004 se prevad documentele utilizate si modul de conducere a contabilitatii. Pe forum gasiti precizari si comentarii cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla.
PFA pe baza normei de venit nu conduce aceste registre.
Se mai procura:
- de la DGFP Registrul unic de control in care se consemneaza de organele de control toate verificarile efectuate asupra PFA-ului;
PFA tine registrul unic de control conform Legii nr. 252/2003.
- Registru inventar (cod 14-1-2) pentru inregistraea rezultatelor inventarierii anuale (sunt discutii ca trebuie sau nu trebuie acest registru);
- Jurnalele de vanzari si cumparari pt intocmirea Declaratiei 392 si urmarirea cifrei de afaceri (pt plafonul de 35.000 Euro).
Jurnalele Vanzari si Cumparari sunt obilgatorii pentru toate persoanele impozabile si neimpozabile pentru operatiunile efectuate in desfasurarea activitatilor economice.
Jurnalele Vanzari si Cumparari nu sunt formulare tipizate stabilite de MFP. Fiecare persoană poate să își stabilească modelul acestor documente. Modelele orientative ale jurnalelor și registrelor care trebuie întocmite conform art. 156 din Codul fiscal sunt propuse în anexele nr. 1-4 ale OMEF nr. 1372/2008.
Aceste documente prevăzute se pot întocmi manual sau prin utilizarea sistemului informatic, după caz.
- PFA poate utiliza formularele comune pt economie in functie de specificul activitatiii

#5 2011-10-06 16:20:07

IOANA24
Membru

Buna,
Anumite registre gen jurnal vanzari si cumparari trebuie completat de catre orice pfa cu ctb in partida simpla...sau acest lucru difera de la un domeniu de activitate la altul....dc intreb asta...fiindca am citit  1040 si tot sunt in ceata.

...am intrebat la finante...contabili autorizati...si...cam cat intreb atatea variante sunt...iar la finante ...m-am dus cu registre de alte coduri  si au zis ca sunt excelente...deci ....nu as vrea la controale sa ma trezesc cu surprize...Multumesc!

#6 2011-10-06 16:29:31

David

Jurnalele de vanzari cumparari sunt prevazute intrun act normativ (OMEF nr. 1372/2008) ulterior Ordinului nr 1040/2004.
Registrele si jurnalele ce se conduc sunt precizate in raspunsul de mai sus.

#7 2011-10-06 17:04:27

Viorica
Membru

in registrul Registrul-inventar (14-1-2/a) ce anume se trece?
In rest sunt lamurita

#8 2011-10-06 17:51:05

David

Ordinul 1040/2004 prevede:             
                 REGISTRUL - INVENTAR (cod 14-1-2/a)   
    Serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
    Se intocmeste la contribuabili intr-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si inregistrat la organul fiscal teritorial.
    In coloana 1 se inscrie numarul curent al operatiunilor, de la inceputul activitatii pana la data incetarii acesteia.
    In coloana 2 se inscrie denumirea bunurilor.
    In coloana 3 se inscrie numarul de inventar al bunurilor.
    In coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face inregistrarea bunurilor.
    In coloana 5 se inscriu felul si numarul documentului pe baza caruia se face inregistrarea bunurilor.
    In coloana 6 se inscrie valoarea de achizitie sau valoarea bunurilor ramasa de recuperat.
    In coloana 7 se inscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
    In coloana 8 se inscrie valoarea inclusa pe cheltuieli pana la data iesirii.
    In coloana 9 se inscrie valoarea de iesire (de vanzare) a bunului.
    In coloana 10 se dau explicatii cu privire la identificarea bunului.
    Acest registru se numeroteaza si se completeaza fara stersaturi si fara a se lasa spatii libere.
    Se arhiveaza impreuna cu documentele justificative care au stat la baza intocmirii lui.

#9 2011-10-06 17:59:41

Viorica
Membru

In registrul inventar 14-1-2/a am inteles ca trec mijoace fixe (casa marcat,telefon, etc.Dupa cate am vazut in acest registru nu se trece marfa care e pentru vanzare.Mentionez ca pentru firma nu am cumparat decat casa de marcat si 2 telefoane.Pentru aceste lucruri trebuie sa fac acest registru?Acest registru la verifiarea facuta nu mi-a fost cerut.
Ma scuzati ca insist dar am registrul 14-1-2 care mi s-a spus de la finante sa-l completez.In acesta eu trec stocul la fiecare sfarsit de an.Pe acesta nu l-am inregistrat la finante.

Editat ultima oară de Viorica (2011-10-06 20:31:33)

#10 2011-10-07 09:17:09

David

In registrul inventar 14-1-2/a se inregistreaza mijoacele fixe si obiectele de inventar achizitionate de PFA (auto, casa marcat, telefon, etc)
Marfa se inregistreaza in raportul de gestiune.
In registrul 14-1-2 se inregistreaza bunurile si stocurile inventariate la un moment dat. Nu se inregistreaza la finante

#11 2011-10-10 19:37:16

Viorica
Membru

am fost azi la finante sa vad ce pot face sa iau si acest regiestru 14-1-2/a,mentionez ca 14-1-2 il am.Mi s-a spus ca nu trebuie asa ceva
La AF este necesar doar
registru jurnal 14-1-1 incasari si plati
registru inventar 14-1-2 unde se trec stocurile la sfarsit de an, la inventare sau la verificari ale inspectorilor.
Aceste registre se snuruiesc si se inregistreaza la finante

Intai am fost la mai multe firme care vand astfel de registre.Nici ei nu stiau de registru 14-1-2/a.

Deci atentie!Nu trebuie acest registru 14-1-2/a
Mai am doua  intrebari
La rapoartele zilnice de incasari de la casa de marcat  trebuie sa mai completez si monetar sau sunt suficiente doar acestea?
NIR-urile le pot intocmi pe calculator pe formate tipizate si lista pe hartie sau trebuie neaparat pe registrele tipizate?Mi-am facut un program si-l folosesc pentru mine

#12 2011-10-11 09:28:39

David

Registrul respectiv este prevazut de Ord 1040/2004 care reglementeaza contabilitatea in partita simpla condusa de PFA/II/IF.
Monetare nu se mai intocmesc NIR se poate intocmi la calculator.

#13 2011-10-11 20:57:21

Viorica
Membru

multumesc foarte mult de lamuriri.Daca inspectorii de la finante din Galati mi-au spus ca nu trebuie nu-l voi lua deoarece nici nu am de unde sa-l iau.

eu si sotul meu avem un magazin si nu avem angajati,de anul viitor trebuie sa depun declaratiile on line si sa-mi iau semnatura?
Ce declaratii se depun astfel?

Editat ultima oară de Viorica (2011-10-11 21:00:20)

#14 2011-10-12 10:06:18

David

Declaratia 112 se depune online de catre cei care au salariati.

#15 2011-10-12 13:32:20

Viorica
Membru

daca acest jurnal inventar 14-1-2/a e obligatoriu si trebuie inregistrat la finante,de ce acestia din Galati nu stiu nimic de el si nici bu-l gasesc la magazinele specializate?De la finante mi s-a spus ca trebuie 14-1-2
Am citit acel ordin si e clar.De unde il pot lua?

#16 Astăzi 10:43:08

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro