Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-30 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPlata CAS 01.07.2014 Contributie CASS pt PFA sistem real reluare activitate PFA retineri din arenda Calcul venit net -Intreprindere individuala Concediu pre- si postnatal I.I. este persoana juridica sau nu? calcul retineri arenda Cheltuieli Deductibile LIchidare PFA norma de venit Achizitia unui domeniu de internet PFA-realizare siteuri web RJIP - facturi si alte documente Informatii PFA Clarificare completare RJIP Ce se trece la "felul operatiunii" in RJIP? Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2011-09-30 12:58:06

Mugur Iuhas
Membru

Contract de comodat auto PF - PFA, foi de parcurs ...

Buna ziua

Sunt pfa in domeniul IT , sistem real. Detin o masina. As dori sa fac un contract de comodat auto intre persoana fizica autorizata si persoana fizica (intre mine si mine).Benzina am inteles ca nu se mai poate deconta. Cum se deconteaza piesele pentru reparatii? Ar fi bine sa specific in contract ca intretinerea este suportata integral de comodatar (pfa)? Pentru decontarea pieselor e nevoie de foi de parcurs?

Multumesc

#2 2011-09-30 14:12:59

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Contract de comodat auto PF - PFA, foi de parcurs ...

In contract sa se mentioneze ca intretinerea este suportata de comodatar (pfa). Foile de parcurs trebuie sa se intocmeasca pt cursele efectuate.

#3 2011-10-03 08:25:42

Mugur Iuhas
Membru

In situatia in care nu se mai deconteaza combustibilul si piese se deconteaza integral, nu ineleg de ce mai trebuie facute foi de parcurs!  In foile de parcurs trebuie sa fie o limita de km minima?

Multumesc

#4 2011-10-03 09:22:32

David

Foile de parcurs sunt necesare pt justificarea decontarii pieselor auto.
Nu se prevede o limita minima sau maxima de km.

#5 2011-10-03 11:42:58

LauraC
Membru

Totusi, din cate am inteles din textul de lege, exista cateva exceptii de la interzicerea decontarii combustibilului. Vezi daca nu te incadrezi acolo, undeva.

#6 2011-10-03 13:45:55

David

Exceptiile sunt prevazute la art 48, lit) l^1 din Codul fiscal.
Codul fiscal, art 48 (7)
Nu sunt cheltuieli deductibile:
a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;
c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decât cele prevăzute la alin. (4) lit. d) și la alin. (5) lit. h);
e) donații de orice fel;
f) amenzile, confiscările, dobânzile, penalitățile de întârziere și penalitățile datorate autorităților române și străine, potrivit prevederilor legale, altele decât cele plătite conform clauzelor din contractele comerciale;
g) ratele aferente creditelor angajate;
h) *** Abrogat.
i) cheltuielile de achiziționare sau de fabricare a bunurilor și a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;
j) cheltuielile privind bunurile constatate lipsă din gestiune sau degradate și neimputabile, dacă inventarul nu este acoperit de o poliță de asigurare;
k) sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a încălcării dispozițiilor legale în vigoare;
l) impozitul pe venit suportat de plătitorul venitului în contul beneficiarilor de venit;
l^1) în perioada 1 ianuarie 2011 - 31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, cu excepția situației în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfășurarea activității de instruire în cadrul școlilor de șoferi.
m) alte sume prevăzute prin legislația în vigoare.

#7 2011-10-05 12:48:50

leucea_lucian
Membru

Sa inteleg ca nu se poate deconta cheltuielile cu combustilul sub nici o forma. Ideea e ca eu sunt evaluator si folosesc masina la inspectiile din teren!!!

#8 2011-10-05 13:38:13

David

Numai exceptiile prevazute la pct.1-3 pot deconta contravaloarea combustibilului.

#9 2011-10-07 13:21:01

LauraC
Membru

Credeti ca ma incadrez la categoria agenti de vanzari daca prestez servicii de reprezentare media, adica vand spatiu publicitar pentru radio? Eu interpretez ca da, insa as dori si opinia unei persoane cu experienta. Autoturismul este cumparat pe persoana fizica si as dori sa fac contract de comodat ca PFA.

#10 2011-10-08 08:56:31

janek
Membru

1. Sunt I.I. am un contract cu un Broker de asigurari, fac asigurari la sediul clientilor daca am contract de comodat pe masina pot sa-mi deduc cheltuielile de combustibil pentru transport de la sediu la domiciliul clientului ?

2. Pentru decontarea cheltuielilor de reparatii factura trebuie sa fie pe persoana fizica sau pe I.I. ?

3. Daca am trecut in contractul de comodat ca folosesc masina 100% in interesul afecerii trebuie sa justific cu foi de parcurs toti km ca leam facut in interesul afacerii ? Sau trebuia sa trec un procent de 50%, de unde stiu cat va fi procentul de km parcursi in interes personal si cat in interesul afecerii cand fac contratul de comodat ?

4 Ce cheltuieli mai pot sa deduc pe masina ?

#11 2011-10-08 09:36:25

David

1. Cheltuielile de combustibil pentru transport se deconteaza cf art. 48 din Codul fiscal, postat mai sus.
2. Pentru decontarea cheltuielilor de reparatii factura trebuie sa fie pe I.I.
3. Daca va incadrati la exceptiile prevazute, justificarea consumului se face in baza foilor de parcurs in interesul afacerii.

#12 2011-10-08 09:44:30

janek
Membru

Va rog sa-mi spuneti de unde pot sa aflu daca asistentul in brokeraj se asimileaza cu agentul de vanzari, sau se considera transport la locul de desfasurare a activitatii deplasarea la domiciliul clientului pentru a incheea asigurari ?

#13 2011-10-08 10:36:27

David

Dati o cautare pe net pt a gasi Codul Ocupatiilor din Romania.

#14 2013-03-28 19:30:31

dan88
Membru

se poate incheia un contract de comodat intre un autoturism inmatriculat in strainatate(tot pe numele meu) si PFA?

#15 2013-03-28 23:03:09

tavi35
Membru

Buna ziua !
Am CMI (medic) neplatitor de TVA, in alta localitate decat cea de domiciliu si un autoturism cu contract de comodat pentru folosinta. Cheltuiala cu combustibilul dus-intors se inregistreaza 50% din cat iese din calcul pe verso ordinului de deplasare ? Se calculeaza cu consum de 7,5 l/100 km indiferent de masina ?
Multumesc .

#16 2013-03-29 09:50:42

David

Se deduc cheltuielile cu auto in cota de 50% din cheltuielile de intretinere.

#17 2013-04-01 11:03:47

dreamer323
Membru

Sunt PFA in IT si vreau sa fac contract de comodat cu masina tatalui meu ! AM VOIE? Pot sa deduc orice valoare de combustibil ? Mai nou am aflat ca trebuie factura atasata bonurilor fiscale de la peco, sau sa fie precizat CUI-ul pe bonul fiscal. E adevarat?

#18 2013-04-01 12:57:02

David

Daca auto nu este folosita integral in scopul afacerii se deduce 50%.
Se mentioneaza codul de inregistrare in scpo de tva, in cazul platitorilor de tva. (HG 84_2013, pct. 46 " Pentru achizițiile de bunuri și servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) și (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menționat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45."

#19 2013-04-02 10:06:36

Pentru o masina care o folosesc cu scopul de a merge de la sediu social la punctu de lucru , la finante , la banca si cateodata dupa marfa pot deduce cheltuielile cu combustibil in ce procent?
ce alte cheltuieli mai pot deduce?

#20 2013-04-02 13:19:17

David

De la 1 iulie 2012 pentru auto utilizat exclusiv pentru activitatea economica cheltuielile se deduc in cota de 100% si este necesara intocmirea foilor de parcurs. Daca nu, deducerea se face in proportie de 50% din cheltuielile de intretinere si combustibil.

#21 2013-04-03 18:48:26

a2k
Membru

Am si eu o intrebare legata de subiectul asta.

Daca sunt PFA in domeniul IT si am contract de comodat pe autoturism, pot sa deduc 50% din cheltuieli (benzina, impozit, RCA etc.) fara nicio explicatie legata de utilizarea masinii? Ori este la latitudinea celor de la control daca accepta sau nu deducerea?

#22 2013-04-04 10:03:58

David

Se deduce 50%, dar sa existe documente din care sa rezulte platile efectuate.

#23 Astăzi 23:20:34

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro