Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program Facturare  Infiintari firme
 Calendar obligatii PFA 16-31 Decembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCheltuieli PFA Cheltuieli Deductibile achizitia cu borderou:retinere impozit la sursa? PFA Editare Grafica si DTP Cas Obligatie plata CAS Adeverinta venit PFA pentru obtinerea vizei Cass Inchidere PFA expert contabil taxe vamale import contract incheiat cu un pfa cu aceeasi activitate Infiintare PFA, Cabinet individual de psihologie Schimbare CAEN din 6202 in 6201. Cod principal Casare produse deteriorate poprire cont salariu Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Daca am asigurare de sanatate/pensii private mai platesc la stat ?

#1 2011-12-01 11:30:35

biko
Oaspete

Daca am asigurare de sanatate/pensii private mai platesc la stat ?

Buna ziua
daca am asigurare de sanatate/pensii private trebuie sa platesc CAS/CASS la stat ?

OUG 82/2010
(5) Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, si persoanelor care au calitatea de pensionari nu le sunt aplicabile prevederile alin. (2).

al (2) In sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor pentru somaj, prin venituri de natura profesionala, altele decat cele de natura salariala, in sensul prezentei ordonante de urgenta, se intelege acele venituri realizate din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, si/sau venituri rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil. Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj.

#2 2011-12-01 12:37:06

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Daca am asigurare de sanatate/pensii private mai platesc la stat ?

OUG nr 82/2010 nu se aplica in cazul PFA ci pentru drepturile de autor si contractelor/conventiile civile.
Pensionarii nu platesc CAS pentru penie, dar platesc Contributia de sanatate.

#3 2011-12-01 14:24:08

buna ziua.
am si eu un Pfa din 2005, si sunt angajata cu carte de munca din 2008, perioada 2005-2008 am fost studenta,acum mi-a venit de la casa de sanatate sa platesc pe perioada 2006-2011 si cu penalitatile de rigoare.daca esti angajat cu carte de munca  si angajatoru iti plateste toate contributile mai tre sa platesc si eu pt pfa
multumesc

#4 2011-12-01 14:56:57

David

Daca sunteti si salariata, ca PFA nu se plateste CAS pentru pensie, dar contributie de sanatate se plateste cf art. 257 din Legea sanatatii nr. 95/2006.

#5 2011-12-02 08:24:21

cid2110
Membru

Buna dimineata.
Tot dumneavoastra spuneati in alt post ca orice PFA cu un venit anual peste 8000 si ceva de lei pe an este obligata sa plateasca la pensii o suma undeva 222lei pe luna, asta in urma unui calcul efectuat de dvs.
Pana la urma care este realitatea?
Multumesc

#6 2011-12-02 08:54:09

David

Suma de 222 lei/luna nu a fost calculata de mine, a fost stabilita de lege.
Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puțin de 4 ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708). Termenul de plată a contribuției de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
Da, orice PFA cu un venit anual peste 8088 lei de lei pe an este obligata sa plateasca CAS pentru pensii, suma minima fiin de 222 lei pe luna. Dar, mai exista si exceptii, una din acestea este ca aceasta contributie sa fie platita ca salariat incadrat la alt loc de munca.

#7 2011-12-05 15:34:12

Buna ziua,

am un PFA pe care am estimat ca voi realiza in acest an 1100 lei venit net. azi am fost la CASS unde mi-au calculat pe tot anul 2011 contributii de 500 lei (deci 50% si nu 5,5%) motivand ca calculeaza la venitul minim (111 lei pe semestru + penalitati) pentru ca nu am platit pana acum. (decembrie)
Mentionez ca sunt angajat cu norma intreaga in alta parte, pfa-ul fiind o activitate suplimentara.

Intrebare: Ce pot sa fac? E adevarat ca programul lor accepta doar suma minima de 111 lei cum spune doamna de la ghiseu?

PS. Doamna refuza sa-mi faca regularizarea pe anul anterior pe motiv ca doar o singura colega face asta, si aceasta e in concediu medical si nu se stie cand se intoarce

Unde ma pot adresa pentru reclamatii?

#8 2011-12-05 17:56:17

David

In acest caz, contributia la asigurari sociale de sanatate a fost calculata pe baza salariului minim brut pe tara de 670 lei.
Avand in vedre ca platiti CASS la alt loc de munca trebuia sa calculeze contributia la venituriel estimate (realizate). Prezentati documente la Casa de Sanate din care rezulta ca se plateste CASS si ca salariat.

#9 2011-12-09 16:23:22

Mirela_MRA
Membru

Buna ziua,
nu inteleg ceva aici: daca esti angajat si ai si PFA ti se reduce cota la CASS? si eu am platit ca pfa la veniturile estimate chiar daca sunt si angajat.

Va rog sa ma lamuriti....si mai am o intrebare: avand in vedere ca am platit impozitul anul acesta pe venitul estimat, dar nu am realizat acel venit, la anul mi se va returna diferenta sau va ramane in continuare pentru anul viitor?

Cu multumiri,

#10 2011-12-09 17:45:59

David

Daca esti angajat ca PFA plateste CASS prin aplicarea cotei la venitul net sau norma de venit. In cazul unui neangajat contributia are ca baza de calcul salariul minim, daca se inregistreaza pierderi. Acesta, ar fi singurul avantaj pentru un salariat cu PFA.
In anul urmator se va returna diferenta de impozit platit in plus sau va conta pentru anul curent.

#11 2011-12-12 10:35:30

Mirela_MRA
Membru

OK si anul viitor daca in primul trimestru incasez 500 lei sa zicem atunci cum platesc contributia la sanatate? la cei 500 lei sau estimez in fiecare trimestru o suma si la finele anului urmator regularizez?
Multumesc,

#12 2011-12-12 10:46:33

David

Se depune declaratia 220 privind veniturile estimate, dupa care in baza deciziei transmisa de fisc, se face asigurarea la Casa de Sanatate si contributia se plateste trimestrial.

#13 Astăzi 18:18:43

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Daca am asigurare de sanatate/pensii private mai platesc la stat ?
Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro