Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFadaugare cod caen Completare Registru Inventar factura si chitanta sau bon Inregistrare medic veterinar documente necesare pt. un PFA cu activ. de productie Registru jurnal incasari plati completare Contabilitatea in Partida Simpla!Ce impozite,contributii se platesc? Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Cass contract prestari servicii - nedeterminat colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Leasing financiar - valoare reziduala - transfer obiect leasing ...

#1 2011-12-12 18:18:22

mmarian
Membru

Leasing financiar - valoare reziduala - transfer obiect leasing ...

Salut,

Am o masina in leasing financiar pe PFA. Perioada de leasing se termina si trebuie sa platesc valoarea reziduala.
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele doua probleme
1. Am inteles ca din valoarea reziduala nu pot deduce TVA, dar il pot inregistra (cu tot cu valoarea reziduala) ca o cheltuiala. Este adevarat?
2. Cei de la leasing ma intreba pe ce trransfer masina: pe PFA-ul meu sau direct pe mine ca persoana fizica. Cum este mai avantajos?

Va multumesc,
Marian

#2 2011-12-12 19:41:53

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Leasing financiar - valoare reziduala - transfer obiect leasing ...

Daca leasingul nu este pe PFA nu se mai pun cele 2 probleme!

#3 2011-12-12 22:39:09

mmarian
Membru

Leasingul este pe PFA.

#4 2011-12-13 09:29:53

David

Pentru valoarea reziduala nu se poate  deduce TVA, dar este o cheltuiala deductibila.

#5 2012-01-13 16:26:16

crinap
Membru

TVA-ul aferent valorii reziduale este nedeductibil dar poate fi recuperat prin amortizare fiscala prin includerea in valoarea de achizitie a mijlocului fix.

#6 2012-01-13 21:38:32

mmarian
Membru

Multumesc pentru raspunsuri! Imi convine sabag TVA pe cheltuiala si asa am sa fac.
Va mai rog sa ma lamuriti si cu urmatorul aspect legat tot de aceasta problema; am primit facturile de lichidare leasing in decembrie 2011 dar am facut plata in ianuarie 2012 (inclusiv pentru ultima rata, pentru care pana acum am dedus TVA-ul). Pe ce luna am sa fac inregistrarile tva-ului pentru ultima rata si inregistrarile pe cheltuiala pentru rata reziduala?
Sper ca am fost coerent in intrebare smile, multumesc!

#7 2012-01-14 02:27:16

Oliv
Membru Silver

la PFA  contabilitatea e pe incasat/platit - deci in RJIP in ianuarie 2012.

Chelt cu amort e in functie de cum s-a stabilit in fisa mijlocului fix, Tva-ul respectiv pe deductibile  pe 2012

iar TVA-ul deductibil se tine dupa data documentului (facturii)

nu stiu cat de coerenta am fost sad

#8 2012-05-15 15:48:21

laviluca
Membru

Buna ziua,
Sunt o PFA si in ianuarie 2012 s-a terminat contractul de leasing financiar pentru un autoturism, contract care a inceput in anul 2007. Am primit ultima factura in care este cuprinsa valoarea reziduala si TVA aferenta.
In ceea ce priveste TVA m-am lamurit ca este deductibila in proportie de 50%, incepand cu 01.01.2012, dar valoarea reziduala este o cheltuiala deductibila pentru PFA, in sensul ca intreaga suma din factura, in jur de  10000 RON, se trece direct pe cheltuieli in luna respectiva?

Va multumesc !

#9 2012-05-15 16:20:56

David

In situația in care contractele prevad ca o parte din avans si/sau si o parte din rata de leasing reprezinta valoarea reziduala, si vehiculele respective sunt utilizate pentru scopuri care ar permite deducerea in proporție de 50% a TVA conform art 1451 din Codul fiscal, si pentru aceste parți reprezentand valoarea reziduala se va deduce TVA in proportie de 50%, exigibilitatea de taxa fiind anticipata faptului generator.
Dispozitiile tranzitorii sunt cele stipulate la art. 1451 alin. (3) din Codul fiscal, potrivit caruia „(3) Prevederile alin. (1) și (2) se aplică inclusiv în situația în care au fost emise facturi și/sau au fost plătite avansuri, pentru contravaloarea parțială a vehiculelor rutiere motorizate, înainte de data de 1 ianuarie 2012, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 ianuarie 2012 inclusiv.”
Rezulta ca:
– in cazul in care au fost emise facturi si/sau au fost platite avansuri pentru contravaloarea integrala a vehiculelor respective inainte de 1 ianuarie 2012 nu se deduce TVA, chiar dacă livrarea acestora are loc dupa data de 1 ianuarie 2012;
– In cazul in care au fost emise facturi si/sau au fost platite avansuri, pentru contravaloarea partială a vehiculelor respective înainte de 1 ianuarie 2012, iar livrarea acestora intervine după data de 1 ianuarie 2012, TVA va fi deductibilă în procent de 50% pentru întreaga contravaloare a vehiculelor

#10 2012-05-16 12:28:40

laviluca
Membru

In cazul in care valoarea reziduala nu a fost inclusa in valoarea bunului achizitionat, si deci nu s-a amortizat, cum se recupereaza aceasta valoare reziduala d.p.d.v. al cheltuielilor deductibile ? 
Durata de amortizare a fost egala cu perioada leasingului.

#11 2012-05-16 16:32:31

David

Intra in valoarea bunului si se supune amortizarii (cheltuiala deductibila).

#12 2012-05-17 17:20:29

laviluca
Membru

multumesc pentru raspuns. la aceasta solutie ma gandisem si eu, insa perioada de amortizare s-a incheiat cu cateva luni inainte de finalizarea contractului de leasing si deci nu se mai poate adauga la valoarea bunului (cel putin asa cred).
in conditiile in care se doreste vanzarea acestui autoturism din valoarea incasata (inregistrata ca si venit in RJIP) se scade valoarea reziduala care a ramas de amortizat (si se inregistreaza ca si cheltuiala in RJIP)?

#13 2012-05-17 19:22:33

David

Din valoarea incasata se scade valoarea neamortizata (care este mai mare cu valoarea reziduala).

#14 2012-07-10 17:54:26

laviluca
Membru

bună ziua,
un autoturism poate fi vândut la un preț sub valoarea neamortizata?

#15 2012-07-10 18:09:29

David

Poate fi vandut cu respectarea preturilor de pe piata si in raport de amortizarea calculata.

#16 Astăzi 16:23:26

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Leasing financiar - valoare reziduala - transfer obiect leasing ...
Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro