Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 16-31 Iulie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPlata CAS 01.07.2014 Informatii PFA Activitate si concediu maternitate, crestere copil Am depasit pragul anual, cand platesc TVA? PFA cont euro autorizatie suplimentara Factura Export - cum inregistrez cost transport? schimbare nume personal TVA de plată Casa de marcat- declaratia 390 vies PFA fara cod fiscal Premii in bani competitie sportiva Servicii intracomunitare - declar in 390 VIES dar cu ce curs valutar ? neinregistrare facturi cu cheltuieli Adaugare cod CAEN la PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Mai 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Mai 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-01-10 22:04:44

zmbodo27
Membru

Declaratii 2012 pt. PFA ... neplatitor/platitor de TVA ?

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in legatura cu decalratiile ce trebuiesc depuse in 2012 ptr PFA?
Mentionez ca PFA l-am infintat in luna 5.2011 si am depus atunci declaratia 220, amprimit impunerea de la ei, dar in 2011 am incasat mai mult decat am decalrat si profitul este mai mare.ce depun in 2012.

#2 2012-01-15 17:37:39

simonika21
Membru

Re: Declaratii 2012 pt. PFA ... neplatitor/platitor de TVA ?

Ce declaratii se depun pana la sfarsitul lunii ianuarie pentru un PFA neplatitor de TVA si pentru unul platitor de TVA?

#3 2012-01-15 19:06:24

David
Moderator (Expert contabil)

Platitorii de tva;
Termen 09.01.2012:
- Declaratia de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale (pentru schimbarea perioadei fiscale din trimestru in luna) – Formular 092 pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania.
Termen 25.01.2012
- Declaratia 300- doar pentru platitorii de TVA (lunar sau trim)
-Declaratia 390- doar pentru platitorii de TVA care au livrari si achizitii intracomunitare;
- Depunerea Decontului special de taxa pe valoarea adaugata pentru luna precedenta - Formular 301 de catre persoanele inregistrate in scopuri de tva conform art. 153.1.
Depunerea formularului 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugată" si plata TVA-ului datorat, de către persoane neînregistrate și care nu trebuie să se înregistreze cf. art. 153 Cod fiscal, dar care au obligația să se înregistreze ca plătitori de TVA pentru achiziții intracomunitare de bunuri taxabile ptr. care s-a depășit plafonul anual de 10.000 euro (persoana trebuie să fie înregistrată special ca plătitoare de TVA cf. art. 153.1 Cod fiscal);
Neplatitor de tva:
Termen: 10 ianuarie   
- Declaratia de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere - Formular 070.
Se depune de catre persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (35.000 euro, la cursul BNR de la data aderarii la UE - 3,3817 lei).

#4 2012-01-16 18:24:31

MariusVP
Oaspete

Am si eu o intrebare cam tot in legatura cu acest subiect:
Sunt PFA pe norma de venit, neplatitor de TVA din 2011, acum in 2012 mai trebuie sa depun ceva declaratii pe undeva? <- servicii IT - consultanta

Dar daca estimez sau am deja incasari mai mari decat suma pe care am estimat-o atunci cand mi-am depus la anaf declaratia dupa ce mi-am infiintat pfa-ul?

Multumesc!

#5 2012-01-16 18:30:12

David

1. Se depune declaratia 392B pana la 25.02.2012.
Pentru completarea declaratiei 392 B ,,Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarilr de servicii si achizitiile efectuate in anul…..,, se completeaza jurnalele de cumparari si vanzari ( si nu registrului jurnal de incasari si plati).
Conform formularului de completeaza:
-livrarile de bunuri si prestari de servicii si nu incasarile la pct. IV;
-achizitiile de la furnizori conform facturilor si nu platilor la pct. V.
In ambele cazuri se defalca pe persoane inregistrate sau neinregistrate in scopuri de TVA.
2. Se mai depune declaratia 200 pana la data de 25.05.2012 pentru veniturile realizate pentru anul 2011.

#6 2012-01-16 18:52:49

cornelia78
Membru

Buna seara,
Sunt PFA norma de venit din mai 2011 si nu stiu cand anume trebuie sa ma declar platitoare de TVA. Am fost la adimin financiara si nu am inteles mai nimic. Nu inteleg cum se calculeaza anul calendaristic.
este proportional? 35000 : 12 luni =2920 euro / luna, iar daca eu functionez din mai se calculeaza 8 luni x 2920 euro = 23360 la 31.12.2011?
sau doar in momentul in care depasesc 35000 euro punct ma declar platitor de tva?

Multumesc

#7 2012-01-17 01:03:22

Oliv
Membru Silver

Da, se calculeaza proportional, tinand cont insa de faptul ca pragul e aferent unui exercitiu financiar, ie 1.01 - 31.12/ X.05  - 31.12.

Atentie insa ca e utilizat un curs vechi al EUR---> echiv in RON e 119,000.

#8 2012-01-17 10:17:32

suciugeorgeta
Membru

Ati mentionat mai sus ca in declaratia 392 la punctul v se trec livrari de bunuri si prestari.....in cazul meu ..prestez servicii cosmetice ,scot z-ul de la casa seara .....completez la persoane inregistrate in scopuri tva sau la persoane neinregistrate.....?

#9 2012-01-17 15:23:29

David

Se declara valoarea incasarilor la persoane neinregistrate in scopuri tva.

#10 2012-01-17 19:02:43

Kratozz
Membru

Buna ziua. Puteti sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare:
Sunt PFA platitor de TVA in sistem real, cu raportare trimestriala. Stiu ca trebuie sa depun declaratia 200 insa nu stiu sigur daca trebuie sa depun si 220 ? Mentionez ca PFA-ul a fost pe pierdere anul trecut si activitatea am inceput-o din sept inregistrata in iulie.

#11 2012-01-17 19:25:19

David

In Instructiunile de completare ale Declarației 220 (OMEF 2371/2007) se prevede ca se depun de către contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat.
Declaratia 220 se depune odata cu declaratia 200 pana la 25 mai 2012.

#12 2012-01-19 12:06:53

buna ziua,

pana la urma sper sa ma lamuresc si eu.
1. ce declaratii, obligatii, etc am eu in calitate de pfa, acum la inceput de an.(pfa infiintat in iunie 2011- consultanta in management, organizare de targuri, respectiv 8230 si 7022 codurile caen, contabilitate in sistem real)
2. cand si cum se face regularizarea sumelor. am depus declaratia cu estimatul pe o suma modica. real am venituri si ch mult mai mari decat in estimat. am platit lunar de la infiintare si pana acum 222 ron la pensie si la sanatate minim cf decl depusa. (in declaratie am trecut v de 2000 si ch de 1900)
sa spunem ca am v de 20000 lei si ch de 10000. ce voi avea de plata tinand cont si de ce am platit pana acum? cum se platesc acele sume? integral sau in transe?

va multumesc anticipat pentru rabdarea de a raspunde intrebarilor

#13 2012-01-19 12:18:59

David

Pt PFA in sistem real depune:
- declaratia 220 privind veniturile estimate pt 2012 pana la 31.01. sau 25.05.2012;.
- declaratia 200 privind veniturile realizate pt 2011 care are termen de depunere pana la 25.05.2012.
- declaratii de asigurarea pt plata contributiei pt sanatate si pt pensii.
- declaratia 392B pentru neplatitorii de TVA pt 2011, care a are termen data de 25.02.2012.
Dupa depunerea declaratiei 200 se procedeaza la regularizarea platilor (in plus sau minus) pe baza deciziei de impunere finala transmisa de fisc.

#14 2012-01-20 09:51:44

multumesc pentru raspunsuri. mai am cateva mici nelamuriri:
1. eu tb sa depun 220 pana la 31.01.2012 pt ca am infiintat pfa in iunie 2011? se poate trimite si prin posta?
2. ce insemana declaratii de sanatate si pensie, pt ca eu am intrebat acolo si nu tb sa depun nimic. doar cand se va face regularizarea o sa platesc diferentele la adm financiara.
3. ce este cu declaratia pt tva ? eu la infiintare in 070 nu am trecut nimic!

multumesc

#15 2012-01-20 10:27:06

David

1. Da
2. declaratiile pt contributii de sanatate si pensie se depun odata pe an in functie de veniurile anului curent.
3. D 392 B Se depune de neplatitorii de tva de catre persoanele IMPOZABILE neinregistrate in scopuri de TVA a caror cifra de afaceri realizata la finele anului este inferioara sumei de 119.000 lei. Prin persoane IMPOZABILE (d.p.d.v al TVA) se intelege atat persoanele fizice, cat si juridice care desfasoara activitati pt. care se datoreaza TVA daca ar depasi plafonul de 35.000 euro.

#16 2012-01-20 11:40:52

Ibi
Membru

declaratiile pt contributii de sanatate si pensie se depun odata pe an in functie de veniurile anului curent - Unde se depun si care este termenul de depunere?
Multumesc.

#17 2012-01-20 15:47:56

David

La Casa de Sanatate in baza deciziei transmisa de fisc.

#18 2012-01-20 21:40:38

ghita3001
Membru

Buna ziua,

Referitor la 392B am citit modul de completare la dumneavoastra pe site si am niste nelamuriri:

-Prin recomandata la posta, se trimite doar formularul tiparit sau trebuie si tiparit si pe cd.
-Eu detin un magazin online si nu am avut clienti persoane juridice, la "Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:" completez suma totala a incasarilor conform cu Registrul incasari si plati iar la "Achizitii de la", tot conform cu Registrul incasari si plati trec doar valoarea achizitiilor de la furnizori, fara sa mai trec restul cheltuielilor?
-De la un furnizor intracomunitar am primit o factura fara TVA, cu toate ca eu am mentionat ca nu sunt platitor de TVA. Cum este corect sa trec aceasta factura la Achizitii?

#19 Astăzi 20:25:57

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Promo PFA II IF     Rezervare
Dombi Eva Expert Contabil
6920 servicii contabilitate.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro