Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program facturare online. Program facturare gratuit.  Program Facturare
 Calendar obligatii PFA 1-15 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPrelungire suspendare activitate intrepr. indiv. Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? caen pt. taguri de mestesugari Customer support cod CAEN LIchidare PFA norma de venit Registru jurnal incasari plati Achizitie valutara obligatorie din banca pentru plata externa facturare extern UE Plata CAS 01.07.2014 Infiintare PFA - detalii CAEN PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) fiscalizare ceas taxi Bijuterii si registre PFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... Factura storno in declaratia 390, 300, RJIP Plata factura catre alt PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-01-18 22:05:58

georrge
Membru

Nelamuriri completare registru-inventar ...

Salut,

Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste completarea registrului inventar si inventariere, si anume:
- in registru-inventar se inregistreaza si obiectele de inventar (ex: casa de marcat, alarma, rafturi, etc.) in situatia in care societatea nu are mijloace fixe si care nu se supun amortizarii?
- se intocmesc fise de inventar pt fiecare obiect in parte?
- stocul de marfa evidentiat cu ocazia inventarierii la sfarsit de an (piese si accesorii auto in cazul meu) se inregistreaza in registrul inventar?
- inventarierea marfurilor la sfarsit de an se face la pret de achizitie sau de vanzare? (programul de contabilitate pe care il utilizez face intrarile de marfuri la pret de achizitie si implicit si gestiunea este tinuta la valoarea de achizitie.... in plus pretul de vanzare variaza in functie de discountul obtinut sau negocierea cu clientul)?

multumesc

#2 2012-01-19 02:53:18

Oliv
Membru Silver

Re: Nelamuriri completare registru-inventar ...

- in registru-inventar se inregistreaza si obiectele de inventar (ex: casa de marcat, alarma, rafturi, etc.) in situatia in care societatea nu are mijloace fixe si care nu se supun amortizarii?

eu zic ca obiectele de inventar nu ar fi obligatoriu de inscris in reg - inventar, asa cum multe companii nu le mai tin in niciun registru de mf;

Insa daca judecam pfa-ul ca principiu cash basis, toate stocurile ar treb inregistrate in RI la momentul inventarierii patrimoniale..

- se intocmesc fise de inventar pt fiecare obiect in parte?

din cate stiu eu da.

- stocul de marfa evidentiat cu ocazia inventarierii la sfarsit de an (piese si accesorii auto in cazul meu) se inregistreaza in registrul inventar?

idem mai sus

- inventarierea marfurilor la sfarsit de an se face la pret de achizitie sau de vanzare? (programul de contabilitate pe care il utilizez face intrarile de marfuri la pret de achizitie si implicit si gestiunea este tinuta la valoarea de achizitie.... in plus pretul de vanzare variaza in functie de discountul obtinut sau negocierea cu clientul)?

- pret de achizitie

Insa poate mai confirma cineva

#3 2012-01-19 12:10:01

David
Moderator (Expert contabil)

Registrul-inventar (14-1-2/a) prevazut de Ordinul nr. 1040/2004 serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Mai exista si Registru inventar (cod 14-1-2) pentru inregistraea rezultatelor inventarierii anuale prevazut de Ordinul MFP nr. 2861/2009.

#4 2012-01-19 16:13:13

cdcta69
Membru

Buna ziua

Ca PFA, la inventarierea anuala conf. Ordinul MFP nr. 2861/2009, noi ce completam : Registrul-inventar (14-1-2/a) si/sau Registru inventar (cod 14-1-2) ?

Multumesc

#5 2012-01-19 17:29:40

David

Rezultatele inventarierii se inregistreaza in Registrul inventar (cod 14-1-2).

#6 2012-01-19 18:08:01

georrge
Membru

multumesc pt raspunsuri.

o singura intebare mai am:
- cand trebuie completat registrul inv. (14-1-2/a) prevazut de Ordinul nr. 1040/2004 ?

multumesc

#7 2012-01-20 09:04:07

David

Registrul-inventar (14-1-2/a) prevazut de Ordinul nr. 1040/2004 se completeaza la infiintare cu bunurile din patrimoniul PFA/ii/IF si pe parcurs cu bunurile achizitionate sau realizate.

#8 2012-01-20 09:13:18

ismi3ismi
Membru

Registrul-inventar (14-1-2/a) prevazut de Ordinul nr. 1040/2004 serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Mai exista si Registru inventar (cod 14-1-2) pentru inregistraea rezultatelor inventarierii anuale prevazut de Ordinul MFP nr. 2861/2009.

Intrebare:Eu confectionez articole textile.
1)trec in Registrul-inventar (14-1-2/a) ,masinile de cusut,masa de calcat,masina de calcat-care sunt cu contract de comodat date de la mine ca PF neautorizata la INtr Indiv pe care am infiintat-o  si mai trec tot in acest registru si stocul de produse finite realizate de mine,inventariate la sfarsitul anului?

2)in Registru inventar (cod 14-1-2),trec listele cu stocurile de materii prime rezultate la inventarierea anuala si mai trec inca o data si aici stocul de produse finite realizate de mine.?

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-01-20 09:14:16)

#9 2012-01-20 09:44:15

David

1) În Registrul-inventar (14-1-2/a) se inregistreaza mijloacele fixe, obiectele de inventar (masinile de cusut, masa de calcat, masina de calcat), care sunt din patrimoniul PFA si nu cele cu contract de comodat.
Nu si produse finite realizate inventariate la sfarsitul anului.
2. Îin Registru inventar (cod 14-1-2) se trec stocurile de materii prime rezultate la inventarierea anuala si stocul de produse finite.

#10 2012-01-21 12:07:18

cdcta69
Membru

Buna ziua

Eu sunt PFA, contabilitate in sistem real - partida simpla .  Obiectul de activitate este prestarea de servicii . Am ceva obiecte de inventar cumparate si folosite in scopul activitatii .  Nu am materii prime si nici produse care rezulta in urma activitatii .

Sa inteleg ca la inventarierea anuala completez NUMAI "Registrul-inventar (14-1-2/a)" ?

Pentru ca nu am stocuri de materii prime sau produse finite inteleg ca NU TREBUIE SA COMPLETEZ si "Registru inventar (cod 14-1-2) " ?

Multumesc

#11 2012-01-21 16:04:59

David

În Registrul-inventar (14-1-2) se inregistreaza mijloacele fixe, obiectele de inventar si toate valorile matriale si banesti detinute si inventariate la un momemt dat.

#12 2012-01-25 21:56:42

giulia
Membru

Daca la infiintara pfa proprietarul are bunuri personale, este obligatoriu sa le treaca in registrul inventar  (14-1-2/a), sau numai pe cele achizitionate prevazute prin proiectul de finantare aprobat??

#13 2012-01-25 23:04:35

Tasi
Membru

Bunurile inventariate la 31.12.2010 care inca mai exista in patrimoniul PFA si la inventarul de la sfarsitul anului 2011 le inregistrez din nou? Sau inregistrez in continuare doar ob de inventar, mijloacele fixe achizitionate in 2011?

Va multumesc!

#14 2012-01-26 09:42:08

David

Bunurile personale nu se inregistreaza in registrul inventar  (14-1-2/a).
Bunurile inventariate la 31.12.2010 care exista in patrimoniul PFA si la inventarul de la sfarsitul anului 2011 se inregistreaza in registru cu ocazia inventarierii anuale. Deci se  inregistreaza toate bunurile existente la 31.12.2011.

#15 2012-07-05 11:12:11

ANINA
Membru

Deci PFA completeaza completeaza reg inventar (14-1-2/a) la fiecare achizitie de mijloc fix sau obiect de inventar, dar in celalalt raport de inventar ce scriu si cand scriu?? (pentru ca eu nu am balanta ca firmele ca sa preiau soldul)

#16 2012-07-05 13:05:57

David

1) În Registrul-inventar (14-1-2/a) se inregistreaza mijloacele fixe, obiectele de inventar din patrimoniul PFA necesare desfasurarii activitatii. Reglementare Ord. 1040/2004.
2. Îin Registru inventar (cod 14-1-2) se trec toate elementele patrimoniale inventariate  (mijloacele fixe, obiecte de inventar, stocurile de materiale, creante, obligatii). Ordinul nr. 2861/2009.

#17 2012-07-16 16:59:53

Andreea0602
Oaspete

Buna ziua,
Am fost la Anaf sector 4, Brancoveanu ca sa depun estimatul de venit pentru un PFA nou infiintat de prestare servicii.
Acolo mi-au zis ca imi trebuie 3 registre:
- registru de incasari si plati pe care trebuie sa-l numerotez si cu el vin la ei sa mi-l stampileze si snuruiasca
-registru de control - acesta trebuie sa-l iau de la Anaf Sect 4 Cutitul de argint (cu copie CUI + buletin)
- Registru de inventar
Nu mi-a diferentiat cu nimic registrele de inventar. Va rog daca ati putea sa ne lamuriti: sunt 2 tipuri de registre de inventar? La ce foloseste unul si la ce celalalt?

Eu am Reg de Inventar cu 100 file 14-1-2 A4. In el ce completez? Ma apuc sa trec tot ce se afla in garsoniera?

Si acesta trebuie numerotat ca si Registrul de incasari si plati?

#18 2012-07-16 17:31:47

David

Registrele inventar utilizate de PFA:
1. În Registrul-inventar (14-1-2/a) se inregistreaza mijloacele fixe, obiectele de inventar din patrimoniul PFA necesare desfasurarii activitatii. Este necesare pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora. Reglementare Ord. 1040/2004.
2. Îin Registru inventar (cod 14-1-2) se trec toate elementele patrimoniale inventariate anual conform Legii contabilitatii nr. 82/1991 (mijloacele fixe, obiecte de inventar, stocurile de materiale, creante, obligatii). Reglementare: Ordinul nr. 2861/2009.

#19 2012-10-18 11:20:49

iosif
Membru

Am registrul 14-1-2/a. Firma care mi-a facut contabilitatea a trecut 5 obiecte pe inventar in 2011 iar in 2012 nu le-a mai retrecut pe cele existente ci a trecut pe pozitia 6 un produs nou achizitionat. E corect asa? Am inteles de mai sus ca ar fi trebuit trecute din nou toate obiectele ce le am pe inventar.

Si o alta intrebare: daca am cumparat un cuier de haine, trebuie trecut si acesta pe inventar?

#20 2012-10-18 14:18:39

David

1. Este corect.
2. DA.
În Registru inventar (cod 14-1-2) se trec toate elementele patrimoniale inventariate anual conform Legii contabilitatii nr. 82/1991 (mijloacele fixe, obiecte de inventar, stocurile de materiale, creante, obligatii). Reglementare: Ordinul nr. 2861/2009.

#21 2013-03-08 12:54:31

oanaagr
Membru

Buna ziua,
Sunt PFA, Cod CAEN 7022 Activitati de consultanta pt afaceri si management. Vreau sa completez registrul inventar, dar nu prea stiu cum.
Am primit de la ANAF registrul 14-1-2/a.
Am inteles ca pe parcursul unui an in acest registru trebuie sa trec mijloacele fixe achizitionate in interesul desfasurari activitatii PFA. Spre ex. telefonul mobil achizitionat pe PFA il pot trece? Sau parchetul pe care l-am achizitionat pt renovarea sediului social? Dar materialele de constructie pt renovare cumparate pe numele comodantilor sediului soc?
Am inteles ca inregistrarile se fac in ordine cronologica in functie de data achizitiei. La finele fiecarui an fac vreun total? Sau continui cu inregistrarile din anul care urmeaza?
Merci

#22 2013-03-08 13:27:08

David

Se inregistreaza mijloacele fixe si obiectele de inventar achizitionate in interesul desfasurari activitatii PFA. Spre ex. telefonul mobil achizitionat pe PFA poate fi obiect de inventar (valoare < 1800 lei).
Materialele de constructie pt renovare nu se se inregistreaza in registrul de inventar.
Se fac inregistari cronologice de intarea si iesire a bunurilor din registrul inventar.

#23 2013-12-10 19:18:47

stefy29
Membru

Detin un mic coafor PFA in care imi desfasor doar eu activitatea si am cateva nelamuriri:
1)daca achizitionez materii prime, dar doar strictul necesar, adica doar cat stiu ca , consum (de ex. 1 sampon, 1 masca par, un fixativ, vreo  cateva vopsele etc). Le trec in vreun registru? Sau pot face eu un tabel cu ele desi nu am un stoc propriu-zis?
2)daca trebuie sa le trec intr-un registru...cum procedez cu produsele care expira(sunt produse care expira dupa 6 luni de la desfacere)?
3)la fiecare sfarsit de an trebuie sa fac inventarul? daca da, unde il trec si cum?
4)articolele(mobilier, foarfece, perii etc) detinute inainte de a infiinta PFA-ul, dar care le folosesc in coafor trebuiesc trecute undeva?

#24 2013-12-11 10:10:39

David

1.Se poate da pe consum pe baza bonurilor de consum.
2. Este bine sa evitam achizitia de produse a caror termene expira!
3. Da
4. Bunurile pot fi folosite in baza unui contract de comodat.

#25 2013-12-16 13:00:10

stefy29
Membru

multumesc pt raspunsuri.
dar tot nu inteleg...mai trebuiesc materiile prime trecute in registru inventar sau nu?daca eu deja le bag in consum...
toate produsele au un termen de valabilitate...produsele pt infrumusetare pe langa acest termen...expira la 6/12 luni de la deschidere.ce fac cu aceste produse?cum le trec?(pt ca eu le arunc)
eu nu am decat registrul pt mijloace fixe unde am trecut fiecare mijloc achizitionat de cand am pfa-ul, in ordinea cronologica.

#26 Astăzi 10:32:12

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Hosu Ionut Constatin PFA
Deratizare, dezinsecție, dezinfecție, amenajare și întreținere spații verzi, acvarii și iazuri.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro