Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
 Black Friday 2014
Forum - PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Activitate PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA PFA si salariat - contributii CAS ? Cheltuieli Deductibile contract vanzare cumparare laptop persoana fizica PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-01-23 09:50:12

Radiere PFA norma de venit, neplatitor de TVA ...

Am un PFA cu norma de venit infiintat in 2011 , fara incasari in 2012, in 2012 mi-am schimbat codul caen si am depus deja declaratie la finante ptr ca si anul acesta sa fiu tot pe  norma de venit. Dar se pare ca noua norma e prea mare si ma gandeam sa ma mut in alta parte cu pfa-ul, alt sector. Intrebarile mele sunt:

1.Daca il radiez, va avea loc un control din partea celor de la finante chiar daca am fost cu norma de venit neplatitor de TVA si inca sunt?

2.In caz ca va avea loc, ce acte trebuie sa prezint la control. Mentionez ca am evidenta facturilor de anul trecut, sunt la zi cu platile la pensie si sanatate si impozitul pe venit, dar in afara de evidenta facturilor emise,contractele incheiate nu am niciun document de evidenta, registru. Trebuie procurate aceste registre si completate incepand de la data infiintarii pfa-ului?

3.Din ce am citit pe forum pe aici am inteles ca lumea s-a dus si s-a radiat de la registru comertului si apoi s-a dus la finante si a platit doar un impozit pe perioada de la inceputul anului si pana in momentul radierii, este adevarat?

Multumesc.

#2 2012-01-23 14:31:20

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Radiere PFA norma de venit, neplatitor de TVA ...

1. Nu avem de unde sa stim, dar banuiesc ca un control va avea mai tarziu.
2.Se prezintă la control: evidenta facturilor; platile reprezentand impozitul si contributiile sociale; declaratiile depuse; contractele incheiate cu clientii; registrul unic de control; jurnalele de cumparari si vanzari.
3. Unii au radiat altii au schimbat codurile pt a se incadra la nrma de venit.

#3 2012-01-23 23:59:28

dmariana
Oaspete

Buna Seara,

Vreau sa radiez PFA neplatitor de TVA. As vrea sa stiu de ce acte este nevoie la Registrul Comertului pentru radiere. Mentionez ca de la 1 ianuarie 2012 nu am avut nici un venit inregistrat ( si ar fi minunat daca as putea sa cer radierea de la acea data, desi nu stiu daca este posibil). Apoi care sunt pasii de urmat pentru a fi okay la Administratia Financiara, Casa de Pensii si de Sanatate.

Va multumesc si o  seara buna !

#4 2012-01-24 09:32:04

David

Se depune o cerere la Oficiul Registrului Comertului la care se anexeaza certificatele eliberate la infiintare.
Dupa radiere depuneti xerox la institutiile mentionate de dvs.

#5 2013-05-28 18:35:04

LigiaAnton
Oaspete

Buna ziua,
un pfa cu norma de venit ce a plati impozitul la fiecare termen care a trecut pana acum din anul fiscal(dar nu si cele cu termen limita 25 septembrie/decembrie), daca radiaza pfaul in iunie va fi obligat sa achite impozitul pe intreaga norma(deci si pe cealalta jumatate de an) si la anul cere sa ii recupereze sau plateste doar pana la data radierii pfaului(fiind jumatatea anului aproape, cam jumatate din norma anuala)?
Multumesc.

#6 2013-05-28 18:37:30

David

Norma de venit aferentă activității se corectează astfel încât să reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfășurată activitatea respectivă.

#7 Astăzi 12:00:15

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Hosu Ionut Constatin PFA
Deratizare, dezinsecție, dezinfecție, amenajare și întreținere spații verzi, acvarii și iazuri.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro