Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 1-15 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCod CAEN vechi + cod nou CAEN Plata CAS 01.07.2014 Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Prelungire suspendare activitate intrepr. indiv. caen pt. taguri de mestesugari Customer support cod CAEN LIchidare PFA norma de venit Registru jurnal incasari plati Achizitie valutara obligatorie din banca pentru plata externa facturare extern UE Infiintare PFA - detalii CAEN PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) fiscalizare ceas taxi Bijuterii si registre PFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... Factura storno in declaratia 390, 300, RJIP Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-03-06 11:54:34

Andreea777
Membru

PFA - Subventia din masura 141 se trece in RJIP ?

Buna ziua,
Eu am trecut in Reg.-Jurnal de incasari si plati subventia primita prin masura 141
la coloana incasari prin banca cu documentul Ordin de plata in valoare de 6300 lei....este bine???
In declaratia 200 la venitul brut intra si aceasta subventie? pe langa veniturile din vanzari pe care le-am facut.

#2 2012-03-06 12:24:31

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - Subventia din masura 141 se trece in RJIP ?

Veniturile neimpozabile, asa cum sunt prevazute la art. 20 nu includ veniturile din subventii, venituri care in fapt vin sa compenseze cheltuielile efectuate de fermieri cu exploatarea terenurilor.
In acest context precizam ca, la calculul profitului impozabil se au in vedere toate veniturile realizate de societate, inclusiv veniturile din platile care au ca sursa fonduri europene, din care se scad toate cheltuielile efectuate pentru desfasurarea obiectului de activitate (cultura cerealelor).

#3 2012-03-06 12:29:49

Andreea777
Membru

Multumesc pt raspuns,
Din cele scrise de dvs eu inteleg ca la calcularea venitului brut intra si aceasta subventie.

#4 2012-03-06 12:33:05

David

In ce consta concret suma primita?

#5 2012-03-06 12:44:39

Andreea777
Membru

Suma primita este de 1500 euro, 6300 lei am scos din banca prin ordin de plata, asta am inregistrat eu in reg.-jurnal incasari si plati si este un sprijin oferit fermelor agricole pt. dezvoltare, prin masura 141.

#6 2012-03-06 12:52:29

David

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
r) subvențiile primite pentru achiziționarea de bunuri, dacă subvențiile sunt acordate în conformitate cu legislația în vigoare;

#7 2012-03-06 12:59:58

Andreea777
Membru

Nu am primit subventia pt a achizitiona ceva anume, am primit-o pt dezvoltarea fermei....adica pt. marirea productiei si imbunatatirea ei.

#8 2012-03-06 13:07:58

David

Cred ca sunt impozabile.

#9 2012-03-09 08:31:52

Andreea777
Membru

Am depus declaratia 200 si la venitul brut am trecut si subventia primita din masura 141.
Am intrebat la finante....dar nu mi-au dat un raspuns concret....au zis ca unii trec subventia la venituri si altii nu o trec....nu au stiut sa imi zica clar daca se trece sau nu....au zis sa intreb un contabil care tine evidenta la astfel de pfa-uri care primesc subventii...
Dar daca la ghiseul unde am depus declaratia 392b mi-a zis clar ca sunt neimpozabile aceste subventii....asta inseamna ca nu trebuie trecuta la venituri in declaratia 200, nu??? Eu asa ma gandesc, de acum inainte nu o sa o mai trec la venituri....

#10 2012-03-09 10:20:46

talex74
Membru

Nu se impoziteaza! Si suma ati primit-o pentru dezvoltarea fermei in condiitile impuse de masura 141( crestere 2ude la 5ude si cresterea productiei destinata comercializarii cu 20%), deci trebuie sa faceti ceva cu ea. Eu am fisier xls in care trec tot ce fac cu acei bani, dar nu trec in RJIP nici suma (6300) dar nici facturile si chitantele aferente achizitiilor pentru dezvoltare strict!.

#11 2012-03-09 16:34:15

Andreea777
Membru

Eu am inteles ca se trece in rjip subventia, suma de 6300, dar ca nu se calculeaza la venituri impozabile.
Si toate achizitiile pe care le-am facut pt dezvoltarea fermei eu le-am trecut in rjip ca si cheltuieli....eu sper ca e bine.
Cine v-a spus ca nu se trece in rjip aceste lucruri?

#12 2012-03-09 23:16:58

adytza
Oaspete

Aveti aici sursa oficiala: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Co … 12.htm#n42

ATENTIE! Normele metodologice sunt EXPLICITE numai pt. 2012. Pt 2011 lipseste paragraful 4"1 (in special ultimul alineat din postare) care este esential pentru cei cu masurile 141 si 112 adica suntem la aprecierea functionarilor fiscului,  insa pt.2012 este clar:NEIMPOZABIL.Parerea mea: se inregistreaza in RJIP insa NU se iau in calcul la venit impozabil
ART. 42 Venituri neimpozabile

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Norme metodologice:
4^1. În categoria veniturilor neimpozabile se cuprind și formele de sprijin acordate din bugetul de stat și din fonduri externe nerambursabile în conformitate cu legislația internă și reglementările europene de exemplu:

- ajutoarele de stat acordate producătorilor agricoli, în conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr.14/2010 privind măsuri financiare pentru reglementarea ajutoarelor de stat acordate producătorilor agricoli, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 74/2010, cu completările ulterioare, începând cu anul 2010, potrivit actelor normative de aprobare a respectivelor ajutoare de stat.

- sprijinul acordat producătorilor agricoli sub forma schemelor de plăți directe și plăți naționale directe complementare potrivit Ordonanței de urgență nr.125/2006 pentru aprobarea schemelor de plăți directe și plăți naționale directe complementare, care se acordă în agricultură începând cu anul 2007, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 139/2007, cu modificările ulterioare și pentru modificarea art.2 din Legea nr.36/1991 privind societățile agricole și alte forme de asociere în agricultură și actelor normative date în aplicarea acesteia;

- sprijinul nerambursabil acordat potrivit Programului Național pentru Dezvoltare Rurală prin Axa 1 Îmbunătățirea competitivității sectoarelor agricol și forestier prin Măsurile 112 - Instalarea tinerilor fermieri și 141- Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistență.

Editat ultima oară de adytza (2012-03-09 23:22:41)

#13 2012-12-08 19:26:10

andrusca
Membru

Sunt deacord cu dvs:  "se inregistreaza in RJIP insa NU se iau in calcul la venit impozabil", dar cum procedam in declaratia 200, acolo avem: venit brut, cheltuieli deductibile si venit net anual?
   Multumesc.

#14 2012-12-09 11:24:22

David

Potrivit art. 48 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal, cheltuielile corespunzatoare unor venituri neimpozabile ale caror surse se afla pe teritoriul Romaniei sau in strainatate vor fi tratate drept cheltuieli nedeductibile.
Declaratia 200, acum cativa ani, avea prevazut un rand 1.C. care se referea la veniturile neimpozabile, acum acesta numai este prevazut in formular, tocmai cand aceste venituri neimpozabile sunt mai multe (din accesarea fondurilor nerambursabile).
Pentru ca nu este un punct de vedere unitar din partea organelor fiscale cu privire la intocmirea declaratiei 200 in cazul unor venituri neimpozabile trebuie sa vedeti si punctul de vedere al AFP de care apartineti.

#15 Astăzi 21:30:39

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
Promo PFA II IF     Rezervare
Dombi Eva Expert Contabil
6920 servicii contabilitate.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro