Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCass colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-03-15 21:31:45

ismi3ismi
Membru

I.I. - contributia la pensie pt. jumatate de an ?

Sunt Intrepr Individuala din 25  august 2011.Am estimat in decl 220 de la infiintare Venit brut estimat=2500 ron,Ch ded=1000ron,Venit net estimat=1500 ron.
Veniturile mele brute(incasarile)  realizate de la infiintare(din 25 august) si pana in 31 decembrie 2011 sunt de 4400 ron,iar chelt deductibile efectuate in aceasta perioada sunt de 5000 ron.
Asigurarea pt pensie este obligatorie doar daca se realizeaza 4 salarii medii pe anul 2011,adica 8088 ron/an,iar eu am incasari de 4400 ron din 25 august -31 decembrie 2011.Acum,dupa declararea veniturilor realizate,va trebui sa merg si la Casa de pensii,sa vada acolo daca am obligatia de a contribui la pensie.
Intrebarea este: cum se va considera de catre casa de pensii:
1)ca trebuie sa platesc contributie la pensie,deoarece venit brut= 4400 ron/4 luni=aprox 1100ron/luna x12 luni=13200 ron/an,care e mai mare de 8088 ron/an ? e corecta o astfel de estimare pt tot anul?
2)ca trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece 8088ron/luna : 12 luni=674 ron/luna x 4 luni=2696 ,iar eu,avand realizat venit brut 4400 ron e mai mare decat 2696 ron?
3)ca nu trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece total venit brut realizat de mine pe 2011  (considerand  venit zero pe lunile de dinaintea infiintarii firmei), fiind de 4400 ron este mai mic decat 8088 ron?

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-03-15 21:33:31)

#2 2012-03-16 09:32:16

David
Moderator (Expert contabil)

Re: I.I. - contributia la pensie pt. jumatate de an ?

In lege se prevede obligativitatea platii CAS daca se realizeaza 8088 lei/an.
Trebuie sa va deplasati la Casa de Pensii pt ca trebuie sa depuneti declaratia pe 2012 si veti vedea si punctul de vedere al lor.

#3 2012-03-16 10:03:12

ismi3ismi
Membru

Am fost la Casa de pensii s mi s-a dat raspunsul .2)ca trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece 8088ron/luna : 12 luni=674 ron/luna x 4 luni=2696 ,iar eu,avand realizat venit brut 4400 ron e mai mare decat 2696 ron.
Totusi,asa cum spuneti,In lege se prevede obligativitatea platii CAS daca se realizeaza 8088 lei/an ,iar realizarea mea pe anul 2011, este de 4400 ron,pt ca am venit zero inainte de infiintarea firmei !
Pentru ca daca o intoarcem ca la Ploiesti si ne referim la realizarea de 674 ron/luna  ,atunci  va trebui sa ne referim si la realizarile mele reale pe luna,adica:
incasari septembrie=1700ron
incasari octombrie=1800 ron
incasari noiembrie=350 ron
incasari decembrie=550 ron

Deci,daca transpunem legea  la realizarile lunare,atunci ea suna asa: "obligativitatea platii CAS daca se realizeaza 674 lei/luna".Asta nu inseamna ca sunt obligata sa platesc contrib la pensie doar pe lunile septembrie si octombrie?Pt ca pe noiembrie si decembrie am realizari mai mici de 674 ron/luna...

De fapt,cred ca referirea legii se face la realizarile de pe un an intreg,tocmai ca sa faci plata la contrib de pensii pt toata perioada de un an,indiferent de realizarile lunare, si nu se refera la realizarile lunare,ca sa ajungi sa platesti o luna da , o luna ba..In consecinta,interpretarea legii ,sub forma "obligativitatea platii CAS daca se realizeaza 674 lei/luna" este falsa.E corect ce spun?

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-03-16 10:09:35)

#4 2012-03-16 12:09:04

David

Casa de Pensii procedeaza ca si in cazul plafonului de tva (in primul an de activitate), conform calculului facut de dvs.!

#5 2012-03-16 12:47:02

ismi3ismi
Membru

1)Am citit cum se procedeaza la TVA,pt cazul  primului an de activitate:

"art 152.pct  (5) Pentru persoana impozabila nou-infiintata care incepe o activitate economica in decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevazut la alin. (1) se determina proportional cu perioada ramasa de la infiintare si pana la sfarsitul anului, fractiunea de luna considerandu-se o luna calendaristica intreaga."

Insa,consecinta ,in cazul TVA este ca ,la depasirea acelui plafon,urmeaza sa platesti TVA din anul urmator depasirii plafonului ,nu retroactiv,ceea ce e in regula.

Tot asa este si la pensii,adica depasirea plafonului face sa urmeze sa platesc contrib la pensie ,in anul urmator (2012)?sau,daca eu am depasit acest plafon,imi va cere sa platesc pt cele 4 luni din 2011,cate 230 lei/luna?

2)Daca trebuie sa platesc pt cele 4 luni din urma,exista un termen limita de plata pt acesti bani restanti,ca sa zic asa sau voi putea sa-i platesc esalonat,pe parcursul intregului an 2012. ? nu de alta,dar,pt mine,nu sunt putini si....nu-i am !!

3)Care este legea,articolul de lege,care spune ,asa cum spune clar la TVA,cum se procedeaza ,in cazul contributiei la pensie,pt primul an de activitate?!

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-03-16 14:05:46)

#6 2012-03-16 14:03:40

David

In cazul TVA se plateste din momentul inregistarii entitatii si nu din anul urmator.
Pentru anul 2011, casa de pensii considera ca deja sunteti in intarziere, contributiile se platesc pe 25 a lunii urmatoare.
Vor calcula dobanzi si penalitati de intarziere.

#7 2012-03-16 14:20:36

ismi3ismi
Membru

Cu ajutorul dumneavoastra,incep sa ma mai luminez in aceasta chestiune.Va multumesc mult.

1)  la TVA scrie asa:
(6) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire prevazut la alin. (1) ori, dupa caz, la alin. (5) trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, conform art. 153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa conform art. 153.

Deci,eu ar fi trebuit sa merg la Casa de pensii si sa ma asigur ,la momentul atingerii plafonului corespunzator celor 4 luni,da?

1(Practic,eu am atins acest plafon,de 2696 ron,la data de  31octombrie 2011.Deci,eu,din momentul acela am de platit contributie pt pensii si pana la sfarsitul anului 2011,nu?Deci numai pentru 2 luni:noiembrie si decembrie .Asa este?

2)Cum se procedeaza pt a dovedi la Casa de pensii.data la care am atins plafonul?Fac copie dupa Registrul de incasari si plati ,la paginile care insumeaza incasarile pana in acest plafon?

3) Iar pt anul 2012,deoarece am Venit brut estimat=7000 ron,tot asa,sunt scutita de contrib la pensie,pana voi atinge plafonul de 8500 ron,da?din momentul acela merg si fac asigurarea de pensie,pt anul 2012,nu?

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-03-16 14:51:56)

#8 2012-03-16 17:16:16

David

Va asigurati daca Casa de Pensii precizeaza ca este obligatoriu in cazul dvs.
Eu am precizat ca este similar  tva-ului, dar, desigur acele precizari cu privire la la tva nu se aplica CAS_ului.

#9 2012-03-16 17:38:24

ismi3ismi
Membru

Am inteles ca precizarile de la TVA ar putea fi similare si pt CAS,dar,pt CAS,inteleg ca nu exista astfel de precizari clare,privind procedurile de asigurare in cazul activitatii firmei incepute pe parcursul anului,nu?

Iata ce am mai gasit pe net:

"Contributia de asigurari sociale se datoreaza din momentul incadrarii in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin.(1), pct. IV, lit.c), respectiv obtine venituri din activitati independente de cel putin cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut. Daca PFA-ul a estimat venituri mai mici decat 8.088 lei si nu s-a asigurat, dar in momentul cand a inceput sa factureze si sa incaseze a constatat ca ca deja veniturile au sau vor depasi limita de 8.088 lei, este obligat sa se asigure in termen de 30 de zile la o baza de calcul de minim 708 lei si maxim 10.110 lei la care va datora 31.3%."

Asadar,daca eu incep sa facturez ,indiferent cand m-am infiintat si vad ca ma apropii de limita de 8088 ron,abia atunci sunt obligata sa ma asigur,in termenul de 30 de zile . Nu zice nicaieri in lege ca plafonul de 8088 ron/an ar scadea ,functie de lunile de activitate ale firmei,cum se precizeaza clar,in cazul  TVA.Cred,totusi,ca raspunsul doamnei de la pensii ,este gresit.

Editat ultima oară de ismi3ismi (2012-03-16 20:10:51)

#10 Astăzi 05:35:46

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Savulescu I. Sorin Ioan PFA
SSM, PSI, ISCIR.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro