Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFComert cu amanuntul pe internet ca PFA adaugare cod caen Inregistrare medic veterinar Completare Registru Inventar factura si chitanta sau bon documente necesare pt. un PFA cu activ. de productie Registru jurnal incasari plati completare Contabilitatea in Partida Simpla!Ce impozite,contributii se platesc? Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Cass contract prestari servicii - nedeterminat colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-05-04 00:13:50

nclody
Membru

PFA - Nelamuriri taxe si impozite ...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarele aspecte legate de taxele si impozitele aplicate PFA
Din cate am inteles se platesc urmatoarele:

1. Impozit de 16% din venitul net (venit total - cheltuieli deductibile)
2. Contributie CAS: 31.30% din venitul net, iar in cazut in care acest venit este mai mic decat 707.7 se va plati la aceasta suma (nu se plateste deloc daca PFA este si angajat cu carte de munca)
3. Contributie CASS: 5.5% din venitul net, iar in cazul in care venitul este 0, se va plati la salariul minim pe economie

Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine situatia.

Multumesc

#2 2012-05-04 08:39:43

David
Moderator (Expert contabil)

Re: PFA - Nelamuriri taxe si impozite ...

La pct. 3.CASS 5.5% din venitul net, iar in cazul in care venitul este 0, se va plati la salariul minim pe economie, numai de cei care nu sunt si salariati.

#3 2012-05-04 09:11:45

nclody
Membru

Va multumesc pentru raspuns.

Pentru a concluziona va propun urmatorul exemplu pentru care va rog sa confirmati corectitudinea calculelor:

PFA incheie un contract cu o firma in vederea prestarii de servicii IT. Se stabileste suma lunara de 1500 RON.
PFA lucreaza deja in baza unui contract de munca cu norma intreaga.
Rezulta un venit anual brut de 18.000 RON (12lunix1500).
Se deduc diverse cheltuieli de aproximativ 500 RON lunar (adica 6000 anual)
Venitul NET anual este in aceste conditii de 12000 RON

1. Impozitul pe venit = 1920RON (16% din 12000)
2. CAS = 0 (PFA este si angajat cu norma intreaga)
3. CASS = 660 RON (5.5% din 12000)

Dupa plata taxelor, rezulta un profit de 9420 RON (1200 - 1920 - 660)

Va rog sa confirmati/infirmati exemplul meu.

Multumesc.

#4 2012-05-04 11:55:50

Iosif C
Membru

Buna ziua.Sunt proaspatul posesor al unui PFA. Am si eu cateva intrebari.Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi si indrumari daca puteti,oricine.

Lucrez intr-un spital cu un contract pe PFA.Spitalul imi plateste doar salariul, nu si taxele si impozitele.
Intrebarea mea este CE TAXE SI IMPOZITE trebuie sa platesc eu ca PFA si CAND anume?Sunt persoane care mi-au spus ca trebuie sa platesc ceva lunar, altele mi-au spus ca doar trimestrial.

Sunt in aer.Vreau doar sa imi platesc contributiile sa nu am probleme mai tarziu.

Cu respect. Va multumesc anticipat !

#5 2012-05-04 12:24:30

David

@nclody:
Calculul este corect.
@Iosif C:
Dupa infiintare se depune la fisc declaratiei 220 privind venitrile si cheltuielile estimate in termen de 15 zile, dupa care fiscul transmite decizia de plati anticipate si termenele de plata.
De asemenea se depun declaratii de asigurare la Casa de Sanatate si Casa de Pensii dupa primirea deciziei de impunere transmisa de fisc.
Contributia de sanatate se stabileste prin aplicarea cotei de 5,5% la venitul net. Se calculeaza in raport de venitul net, dar baza de calcul nu poate fi mai mica decat salariul minim lunar pe economie - 700 lei daca nu se mai realizeaza alte venituri pt care se plateste aceasta contributie.
CAS pentru pensie se datoreaza daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim pentru asigurare este de 741 lei/luna, iar contributia minima este de 232 lei/luna.
Contributia de sanatate se plateste trimestrial, iar contributia pentru pensie lunar.

#6 2012-05-07 18:36:42

titea2007
Oaspete

Va rog sa mi spuneti unde pot plati ptr sanatate pensie etc ca sa pot beneficia de o pensie peste ani. Mentionez ca nu sunt angajata nicaieri si sunt din judetul Suceava.multumesc anticipat

#7 2012-05-07 22:09:11

georgee
Membru Gold

mergeti la casa de pensii suceava si la casa de sanatare

Casa Județeană de Pensii Suceava
Municipiul Suceava
Str. Ilie Ilașcu f.n.
Județul Suceava
http://www.cjpsv.ro/

Casa de Asigurări de Sănătate Suceava
SUCEAVA, Str. Prof. Morariu Leca 17C
http://www.cassv.ro/

#8 2012-05-15 14:07:44

dizs
Membru

Buna

Sunt si eu nou pe forum, si de curand PFA pe norma de venit.
AS avea 2 intrebari:

1.Legat de contributia la sanatate pe decizia de plata imi scrie ca am de platit 42 de lei pentru tot anul 2012, care ar veni la un venit aunal de 791 lei, venitul conform normei de venit fiind de 9500 pe an. Pe luna intradevar ar veni 791,  dar ei dupa cate stiu ar trebui sa calculeze contributia pentru venitul anual, nu? Ar trebui sa am duc iarasi la ei, sa clarific situatia? sau al sfarsitul anului se va face un fel de regularizare, si platesc atunci diferenta?

2.A doua intrebare legat de Cont bancar: trebuie sa am un cont inregistrat pe PFA, daca primesc banii prin cont, sau pot sa-i primesc pe un cont personal, ce l-am avut de exemplu inainte?

Multumesc

#9 2012-05-15 16:10:27

David

1.Contributia de sanatate se plateste trimestrial.
9500/12 luni=792 lei; trim:792*3=2376*5,5%=131 lei/trim.
Contributia este de 131 lei/trim pt care trebuie sa depuneti declaratie de asigurare la Casa de Sanatate.
2.Se poate deschide cont bancar pe PFA pt a deduce toate comisioanele si taxele platite. Se poate primi banii si prin cont personal, dar prima varianta este mai corecta.

#10 2012-05-17 19:27:48

laberag
Membru

Buna seara. Am pfa cod caen 0150, pentru proiect 141. Astazi m-am dus la Fisc sa predau declaratiile 200 si 220, si mi-au zis, ca nu mai trebuie sa predau, pentru-ca s-au scos niste nome metodologice...pe care eu nu le-am vazut si nu le gasesc. Oare unde asi putea sa gasesc aceste norme noi de declaratii pentru pfa cu CD 0150? Va multumesc.

#11 2012-05-18 09:31:32

David

La ce se refara normele? La declaratii! In cazul PFA impozitare pe baza normelor de venit nu depune declaratia 200, spre exemplu.

#12 2012-05-18 12:20:21

laberag
Membru

Stiu. Sunt la sistem real, nu cu norma de venit. Trebuie sa depun 200, 220 si 392B. Am stiut. Dar nu mai trebuie. Nici una. Numai nu stiu, unde scrie, ca cei de la Fisc au primit in adresa.

#13 2012-05-18 17:07:31

David

Nu avem cunostiinta ca exista acte normative care prevad ca nu se mai depune declaratia 200 in sistem real. La fel si cu celelalte declaratii, in functie termenul de depunere sau exceptia in cazul 220.

#14 Astăzi 10:55:32

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro