Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFcolaborare cu o firma intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Registrul de Inventar Sfaturi Infiintare PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-08-08 10:36:59

sori02
Membru

Formalitati la ANAF

Buna ziua. Mi-am facut un PFA, administrare imobile.  De la Registrul comertului mi s-a spus ca urmeaza formalitatile de la ANAF. Acolo am intrebat la Informatii si mi s-a pus in mana un formular 220, pe care l-am depus. In rest nimic. Am intrebat> altceva ce mai trebuie sa fac? "Numai sa va cumparati registrele din curte". Totusi, unde ma declar neplatitor de TVA ? Deocamdata nu am decat un bloc in administrare cu 350 lei / luna (deci sub acel prag de 65000 Euro).
Va rog sa-mi spuneti ce mai am de facut. Trebuie sa merg si la Casa de Pensii?
Multumesc

#2 2012-08-08 10:53:41

pvio
Membru

Re: Formalitati la ANAF

Buna ziua! Am si eu un pfa deschis in iulie si vreau sa il suspend la sfarsitul lui august.Il pot suspenda pe termen nelimitat?Daca nu care ar fi costurile pentru radiere?

#3 2012-08-08 12:33:43

David
Moderator (Expert contabil)

Suspendarea se face la Registrul Comertului pentru o perioada de pana la 3 ani. Completati un formular - cerere de mentiuni (cod 11-10-180, il gasiti fie pe site-ul Registrului Comertului, fie il obtineti de la Registrul Comertului) si il depuneti impreuna cu certificatul constatator de autorizare a activitatii pe care ati desfasurat-o si cu o declaratie model 1.
Costurile erau candva in jur de 150 lei.
Dupa ce obtineti rezolutia de suspendare a activitatii, va trebui sa formulati si la organul fiscal o cerere de suspendare a activitatii la care veti atasa o copie dupa rezolutia obtinuta de la Registrul Comertului si dupa certificatul constatator emis ca urmare a suspendarii activitatii.

#4 2012-08-08 12:36:57

sori02
Membru

Puteti, va rog, sa raspundeti si la prima intrebare ?
Va multumesc.

#5 2012-08-08 12:49:00

David
Moderator (Expert contabil)

PFA in sistem real conduce contabilitatea in partida simpla. Pt aceasta se procura registrele prevazute de Ord MFP nr 1040/2004: Registrul-jurnal de incasari si plati (14-1-1/b ) si Registrul-inventar (14-1-2/a) necesare pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora.
Se depune la ANAF declaratia 070 cu completarea rubrici DATE privind vectorul fiscal.
Declarația de înregistrare fiscală/Declarația de mențiuni pentru persoanele fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere, denumită în continuare declarație, se completează și se depune de către persoanele fizice române sau străine care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere, în conformitate cu prevederile legale.
Declarația de înregistrare se completează cu ocazia primei înregistrări fiscale, de regulă cu ocazia înființării, iar declarația de mențiuni se completează ori de câte ori se modifică datele declarate anterior.
Declarația se depune direct sau prin împuternicit/reprezentant fiscal la registratura
organului fiscal competent ori la poștă prin scrisoare recomandată, la termenele stabilite de legislația în vigoare.
Declaratia pt asigurari sociale se depune la ANAF, daca este cazul.
Datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente daca venitul ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este peste nivelul de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, adica 741 lei, contributia fiind de 232 lei/luna.

#6 2012-08-08 13:00:00

sori02
Membru

Multumesc mult pentru raspuns. Deci ma intorc la Finante.
Pe cat de amabili si eficienti au fost cei de la Registrul Comertului din Cluj (unde am terminat totul in 20 de minute, plus drumul peste trei zile pentru ridicarea documentelor de PFA) , pe atat de seci si necomunicativi si prost organizati sunt cei de la Finante in Cluj. Aviz amatorilor!
Multumesc inca o data.

#7 Astăzi 10:57:37

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro