Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFfactura si chitanta sau bon PFA CAEN 6202 facturare EU peste 220000 RON Sfaturi Infiintare PFA PFA - Intrebari ... suspendarea / reluarea activitatii ... contract de comodat pentru un autoturism EIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Completarea registrului de incasari si plati PFA, report, de reportat

#1 2012-09-02 12:17:59

misulica
Membru

Completarea registrului de incasari si plati PFA, report, de reportat

buna ziua
sunt foarte nou in acest domeniu.Am un pfa din 25 mai 2012 in sistem real neplatitor de tva.Vreau sa stiu ce se trece in rubrica "de reportat" din josul paginii din registru?(avand in vedere ca pe pagina am 2 luni incluse si am completat si in rubrica de incasari si in cea de plati) si pe pagina urmatoare cu ce incep?(se trece ceva in linia "report"?)
Multumesc anticipat!

#2 2012-09-02 16:59:12

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Completarea registrului de incasari si plati PFA, report, de reportat

La in rubrica "de reportat" se totalizeaza toate sumele din coloane, iar pe pagina urmatoare se inscrie "Report".

#3 2012-09-09 18:46:06

misulica
Membru

BUNA SEARA
chitanta cu care am platit impozitul anticipat de pe decizia de impunere se trece in registrul de incasari si plati?
MULTUMESC,anticipat

#4 2012-09-10 08:31:22

David

Se inregistreaza in registrul de incasari si plati, dar si in centralizatorul cheltuielilor nedeductibile pt stabilirea corecta a venitului net la finele anului conform pct. 52 din ordinul nr 1040/2004. (52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.)

#5 2012-09-14 16:48:40

Kytti
Membru

Am PFA din iulie 2012, nu am nici o activitate momentan, si nu stiu ce fel de contabilitate ar trebui sa am, deasemenea am facturile cu cheltuielile de deschidere PFA, nu stiu ce sa fac cu ele, in ce registru cum sa le trec?
Multumesc

#6 2012-09-14 18:00:26

georgee
Membru Gold

contea daca atunci cand v-ati inregistrat la anaf ati optat pentru impozitarea in sistem real sau la norma de venit

a. norma de venit
- nu sunteti obligata sa tineti contabilitatea
- tineti doar reg jurnal de incasari si plati doar partea cu incasarile in care veti trece incasarile pe care le aveti
- tineti jurnal vanzari si cumparari in care treceti toate facturile emise si cele primite
- nu se deduce nici o cheltuiala

b. sistem real
- sunteti obligata sa tineti contabilitatea in partida simpla
- completati RJIP cu toate incasarile si platile
- cheltuielile de infiintare sunt deductibile se trec in RJIP

#7 2012-09-22 13:15:49

misulica
Membru

Buna ziua.
Am un PFA in sistem real, neplatitor de TVA si-mi desfasor activitatea ca operator calculator in cadrul unei institutii bugetare. As dori sa stiu daca cheltuielile de protocol sunt deductibile si pot fi trecute in registrul de incasari si plati? In cadrul acestor cheltuieli pot fi incluse:cafea, apa minerala, hartie igienica, prosop de bucatarie(din hartie) -lucruri de care ma folosesc la serviciu -?
MULTUMESC

#8 2012-09-22 13:48:27

David

Codul fiscal la art. 48 prevede:
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum și pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
b) cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
(6) Baza de calcul se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizațiile plătite la asociațiile profesionale.
Cheltuielile se justifica prin referat (sau alt document) cu privire la ce eveniment se refera aceste cheltuieli si bonuri de consum.

#9 2012-09-22 14:42:25

georgee
Membru Gold

Normele metodologice:
39. Sunt cheltuieli deductibile limitat, de exemplu, următoarele:
- cheltuielile de protocol ocazionate de acordarea unor cadouri, tratații și mese partenerilor de afaceri, efectuate în scopul afacerii;

#10 2012-09-24 11:40:05

zita
Membru

Buna ziua! Am Pfa din aprilie 2012 si ceeace nu stiu somajul trebuie platit separat sau intra in aceeasi suma cu impozitul?
Multumesc.

#11 2012-09-24 13:28:11

David

Contributia de somaj este optionala.

#12 2012-10-04 09:32:04

iosif
Membru

Am instalat Saga PS si vad ca nu am nici unde optiunea de a adauga valorile de reportat ptr registrii, nici macar nu are camp in formular ptr astea. Nu e o obligatoriu sa listam si sumele de reportat?

#13 2012-10-04 10:36:36

georgee
Membru Gold

Conform OMFP 1040/2004

În conditiile conducerii evidentei contabile în partida simpla cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operatiune economico-financiară se va inregistra în ordine cronologică, în functie de data de întocmire sau de data de intrare a documentelor. În aceasta situatie Registrul-jurnal de încasări si plati se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor.

Registrul-jurnal de încasări si plati, parafat si înregistrat la organul fiscal teritorial, va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări si plati obtinut cu ajutorul tehnicii de calcul.

Asadar, conducerea contabilitatii in partida simpla cu tehnica de calcul nu va scuteste de completarea RJIP parafat la ANAF. Va trebui sa treceti lunar totalurile pentru incasari si plati, in numerar si prin banca. Nu vad sa fie o problema lipsa totalului de reportat avand in vedere ca totalul general il veti realiza tot in RJIP-ul vizat de ANAF

#14 2012-10-14 19:17:32

misulica
Membru

Buna seara,
As dori sa stiu ce declaratii (trimestriale, anuale) trebuie sa depun avand in vedere ca sunt un pfa infiintat in data de 25 mai 2012, neplatitor de tva,in sistem real.Obiectul de activitate fiind prelucrarea datelor, administrarea pag. web conform codului CAEN 6311 si am incheiat un contract de prestari servicii cu o unitate bugetara unde imi desfasor activitatea.Obiectul contractului il reprezinta acordarea de servicii de introducere si validare date, servicii folosind software-ul instalat in computer.
Multumesc!

#15 2012-10-14 19:23:23

georgee
Membru Gold

- veti depune anul viitor pana la data de 25 mai declaratia 200 de venit realizat in baza datelor din evidenta contabila in partida simpla
- declaratia 220 de venit estimat o depuneti odata cu declaratia 200 doar daca aveti un motiv temeinic pentru care venitul dvs sa difere cu +/- 20% fata de cel estimat anul trecut
- depuneti declaratia 392B privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii pana la data de 25 februarie

#16 2012-11-27 19:20:11

misulica
Membru

BUNA SEARA,
As dori sa stiu daca un concendiu medical pe care mi l-as lua ar fi platit de cineva??? eu avand statut de PFA si platesc contributia la sanatate
Multumesc

#17 2012-11-28 09:24:26

David

Pentru a beneficia de concediu medical trebuie sa se plateasca contributia pt concedii si indemnizatii de 0,85% conform OUG 158/2005.
OUG 158/2005
    ART. 12 Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
    A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
    B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
    a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;

#18 2012-11-28 13:43:24

luci
Membru

Buna ziua.
Am un PFA si am doua intrebari:
1. Am contract cu o institutie publica si am facturat in noiembrie 2012 toata valoarea contractului. Plata se face in patru rate egale, respectiv 11,12.2012 si 01,02.2013. Cum completez Registrul de incasari si plati ?
2. Un alt contract cu institutie publica, am facturat in 26.11.2012, plata se face in ianuarie 2013 (in 68 de zile de la facturare, conform contract). Cum completez Registrul de incasari si plati, in 2012 sau 2013 ?
Va multumesc !

#19 2012-11-28 17:05:48

David

La data incasarii sumelor.

#20 2012-11-29 19:25:43

mm2806
Membru

Cum înregistrez cheltuielile de întreținere, care se sunt necesare pentru activitatea PFA, în situația în care aceasta o desfășor într-una din cele trei camere ale apartamentului? iar aceste cheltuieli le plătesc pentru tot apartamentul - lumină, întreținere, telefon fix etc. Mulțumesc.

#21 2012-11-29 19:51:35

David

Se intocmeste o dispozitie de plata prin casierie cu suma datorata de PFA (1/3 din total).
Model Nota de calcul gasiti aici:
http://www.pfa.whd.ro/includes/modele_a … dat_01.doc

#22 2012-12-02 12:02:25

alexaa8888
Membru

Buna ziua,

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca pot deduce bonurile de la cafenele, fast food-uri, avand in vedere ca am pfa intr-un MLM, iar toate intalnirile le desfasor in spatiile mentionate, acest lucru ajutandu-ma la cresterea venitului...nu este protocol, fiecare isi plateste partea lui la masa...va multumesc!

#23 2012-12-02 14:34:37

georgee
Membru Gold

- as zice ca aveti nevoie de niste documente (procese verbale ale intalnirilor)  prin care sa dovediti ca in acea zi/ora v-ati intalnit cu unul dintre clienti si discutat diverse probleme
- cheltuiala este una de protocol chiar daca platiti doar consumatia dvs

#24 2012-12-07 20:04:45

misulica
Membru

Buna seara,
As dori sa stiu daca si la sanatate va exista o regularizare la anul, asa cum va fi la impozit?
Eu am un PFA infiintat anul acesta si platesc o suma estimativa la sanatate pe baza deciziei de impunere(suma mi-a fost stabilita mica:de 14 ron pe trimestru cu procent de 5.5% la un venit net estimat de 500ron)
Dupa calculele mele eu ar trebui sa platesc in jur de 80 de ron pe LUNA
la venitul meu brut de 1500 ron pe luna?
Multumesc

#25 2012-12-07 21:42:00

georgee
Membru Gold

da, se va face regularizarea

exista un proiect de modificare a declaratiei 200 privind venitul realizat care va include si informatii legate de contributiile sociale

#26 Astăzi 11:48:25

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Completarea registrului de incasari si plati PFA, report, de reportat
Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro