Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCass colaborare cu o firma cas redus la i.i. + durata functionare fara profit intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-12-07 10:08:47

IOANA24
Membru

Declaratia 600

pfa deja cu activitate...in 2011-inceput 2012 am platit contributiile la pensii si sanatate. In martie 2012 am suspendat platile la pensie pe baza declaratiei de venit care este sub 8088 ron. Care sunt toate declaratiile pe care trebuie sa le depun  si daca mai trebuie sa depun declaratia 600 la finante? Multumesc frumos!

#2 2012-12-07 14:00:40

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Declaratia 600

Declaratia 600 se depun de cei infiintati dupa data de 1 iulie 2012 si de toti contribuabilii in luna ian. a fiecarui an incepand cu 2013..

#3 2012-12-07 21:16:26

adytza
Membru

Avand contract de munca pe 2ore zilnic sunt scutit de la plata CAS pt. PFA. Mai trebuie sa completez decl. 600 in ian. 2013?

#4 2012-12-08 09:47:37

David

In cazul existentei unui contract de munca nu se mai datoreaza CAS de PFA si nu mai se depune declaratia 600.

#5 2012-12-28 16:19:56

LigiaAnton
Oaspete

Buna ziua,
spuneati mai sus ca daca exista contract de munca pe 2 ore(nu neapart 8) nu este nevoie de plata CAS.
Ma puteti ajuta cu un link in acest sens, pentru ca aveam impresia ca este necesar ca acel contract ca fie de 8h.
Deasemenea, as dori sa stiu ce documente trebuie duse(si mai ales unde) pentru a dovedi calitatea de angajata pentru a fi scutit de plata CAS.
Multumesc

#6 2012-12-28 16:28:06

David

Prevederea este in legea pensiilor nr 263/2010, art, 6, 11. Nu se face diferanta intre CIM partial si CIM 8 ore.
Se prezinta o adeverinta de la locul de munca ca se plateste CAS.

#7 2012-12-29 10:04:39

Mirela_MRA
Membru

Buna ziua,

Imi puteti spune daca mai sunt obligata sa depun declaratia 600 daca eu in declaratia estimata si cea reala am venituri sub 8088 lei?

Sau indiferent daca am sau nu venituri sub 8088 lei eu trebuie sa depun declaratia....ca ma gandesc ca daca o depun apoi ma obliga sa si platesc si nu mi se pare ok.

Multumesc,

#8 2012-12-29 10:55:44

David

Declaratia 600 se va depune anual pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale.
In cazul contribuabililor care incep o activitate in cursul anului fiscal, declaratia privind venitul asigurat la sistemul public de pensii se va depune in termen de 15 zile de la inceperea activitatii.
In baza declaratiei 600 depusa, organul fiscal emite decizia de impunere in care stabileste contributia sociala anual datorata si termenele de plata.
Contributia la pensii se plateste trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.
Cine nu datoreaza contributii la pensii
-Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei)
-Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtnerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
-Persoanele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.

#9 2013-01-02 13:03:56

mihaiela
Membru

LA MULTI ANI SI UN NOU AN CU NOROC !
Deci la inceput de an pana la 31 decembrie 2013,  toata lumea indiferent ca s-a infiintat inainte de luna iulie 2012 sau dupa luna iulie 2012 trebuie sa depuna declaratia 600 ?
Cei care platesc doar asigurarii de sanatate depun si ei 600 ?
sunt diferite pareri pe tema asta ....

#10 2013-01-02 13:31:02

David

Norme metodologice pt aplicarea ART. 296^22 din codul fiscal:
32. Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcție de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care își încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare.

Venitul realizat pt care este obligatoriu asigurarea este 741 lei ( 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat )

#11 2013-01-03 17:47:56

ismi3ismi
Membru

Venitul realizat pt care este obligatoriu asigurarea este 741 lei ( 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat )

Deci,cine nu a realizat acest venit net  de 741 ron/luna in anul 2012,nu depune  declaratia 600 in ianuarie 2013?

Editat ultima oară de ismi3ismi (2013-01-03 17:49:50)

#12 2013-01-03 20:43:25

David

Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcție de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care își încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare.

#13 2013-01-05 16:25:07

cosminlive
Membru

Am citit acest topic si as vrea o clarificare. De exemplu:
in ian-nov 2012 profitul a fost de 300 lei/luna
in dec 2012 profitul a fost de 3000 lei/luna.

Cum se va trece in declaratia 600?
a) in lunile ian, feb....nov cate 741 lei (adica minim) si in dec - 3000 lei
b) voi face 300 x 11 luni + 3000 = 6300 / 12 = 525 lei - adica tot 741 pe minim.

Influenteaza la impozit pentru ca in cazul A voi plati : 232 x 11 + 939 (pt decembrie) , iar in cazul b) voi plati doar 232 x 12.

Nu inteleg termenul de "raportat la fiecare luna". Daca e o valoare medie atunci de ce in declaratia 600 apar toate lunile. Corect era sa spuna: TOTAL 2012 - suma X , deci pentru numarul Y de luni lucrate va fi omedie X:Y care sa fie cuprinsa intre 741 si 5 x 741.

#14 2013-01-05 17:16:57

David

Depuneti declaratia 600 cu un venit lunar de 741 lei daca datorati CAS.
Cine nu datoreaza contributii la pensii
Potrivit unui ghid realizat recent de Directia Generala a Finantelor Publice Brasov, nu datoreaza contributia la pensii:
•    Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei)
•    Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtnerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
•    Persoanele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.

#15 2013-01-05 17:54:18

cosminlive
Membru

In cazul unui PFA venitul net anual = profit (incasari-cheltuieli)?

Sa inteleg ca pentru a avea un istoric de pensii (a fi asigurat) trebuie sa realizezi un profit minim de 741 x 12 = 8892 lei (pentru care vei plati si impozit de 16%)?

Sau se intelege prin "venit net anual" incasarile?

Referitor la intrebarea mea de mai sus se face o medie lunara sau real pentru fiecare luna?

obs:
pfa din 2008 cu contract la casa de pensii pe 1000lei/luna
fara alt venit
nu beneficiez de alte pensii sau ajutoare.

#16 2013-01-06 10:27:59

David

Venitul net anual = incasari-cheltuieli
De la 1 iulie 2012 CAS se analizeaza daca se datoreaza CAS sau nu in functie de venitul net (venituri-cheltuieli) si nu in raport de venitul brut cum a fost pana la aceasta data.
In anul 2011 asigurarea pentru plata  contributiei de asigurari sociale pentru pensie era obligatorie daca se realizau venituri brute in suma de 8088 lei/an. Venitul minim de asigurare este 708 lei, iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708)
Inainte de 2011 se asigurarea se putea face pt orice suma. Daca nu s-a facut asigurarea Casele de Pensii au procedat la calcularea contributiei pentru un venit minim egal cu salariul minim.
(Codul fiscal, ART. 296^22 Baza de calcul
(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câștig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menționat, nu datorează contribuție de asigurări sociale).

#17 2013-01-06 14:53:48

okochea
Membru Silver

Buna ziua.

La completarea declaratiei 600 cu ce trebuie completat la Banca si cont IBAN?

Multumesc.

#18 2013-01-06 15:18:44

cosminlive
Membru

@okochea - contul deschis pe PFA / banca la care este deschis.
In mod normal trebuie sa ai un cont deschis pentru a putea incasa si non-cash. In cazul unui amic s-au folosit de acest cont (blocandu-l) pentru neachitarea impozitului pe 2 ani.

@David am inteles, multumesc.
Cum voi proceda eu (puteti sa ma completati). Vreau sa am istoric la casa de pensii dar nu stiu daca voi realiza profit de minim 741 x 12.
- voi completa estimativ 600 (am vazut ca se completeaza pe 2013 estimativul) cu 741 la fiecare luna. Deci imi va veni de plata 232 lei/luna, platibili trimestrial.
- la finele anului daca nu voi realiza profit de 741 x 12 ci mai mic contributia platita deja va ramane la fondul de pensii (asta si vreau, sa am ceva platit, chiar daca fie vorba intre noi sansele sa mai apucam 60+ de ani sunt mici la modul de lucru + stres smile
- voi plati doar impozitul pe profit, iar cei 232 x 12 vor ramane in fisa mea  de "pensie".

Sunt curios daca a fost cineva la "sanatate" daca tot la Titeica (pt Bucuresti) trebuie recalculat pe 2012 (plata se facea la ANAF, dar recalcularile pe anul trecut... nu se stie unde).

#19 2013-01-06 21:18:15

David

Comentariul dvs. este corect.

#20 2013-01-06 21:26:48

krisztina
Membru

PFA - cu norma de venit infiintat din ian.2012, va rog sa ma informati ce declaratii trebuie sa depun la ANAF, anul trecut am depus declaratia 220.
        Trebuie sa depun declaratia 200 sau declaratia 220 si declaratia 600 si la CNAS ce trebuie depus. Va multumesc.

#21 2013-01-06 21:35:22

David

Trebuie sa depuneti declaratia 200 pana la 25 mai si declaratia 600 pana la 31 ianuarie la ANAF.

#22 2013-01-07 13:55:01

mychydutza
Membru

pana la ce data se depune declaratia 392 A/B?

#23 2013-01-07 15:39:54

JeanS
Membru

Buna ziua,
Sunt PFA din 2009, asigurat la CJP conform 263/2010.
Anul trecut (2012) am fost pe pierdere si doresc ca in anul acesta, cel putin in primele luni sa nu platesc CAS. Am aceasta posibilitate? Cum trebuie sa procedez?

Multumesc!

#24 2013-01-07 19:05:51

David

- Declaratia 392 are termen 25 februeir 2013.

- Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. "Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare".
Plafonul este 741 lei/luna/

#25 2013-01-08 14:04:43

Buna ziua,
Eu am o autorizatie de traducator. Am fost la administratia financiara pe 3 ianuarie si odata cu formularele 200 si 220 mi s-a spus sa depun si formularul 600 chiar daca pe anul 2012 am avut venit 0 din autorizatie, iar pe 2013 am estimat o suma minima de 500 de lei ca venit net pe tot anul. Va rog sa-mi spuneti daca in acest caz trebuie sa mai depun declaratia 600 sau nu. Multumesc frumos.

#26 Astăzi 07:11:32

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA II IF     Rezervare
Savulescu I. Sorin Ioan PFA
SSM, PSI, ISCIR.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro