Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program facturare online. Program facturare gratuit.  Program Facturare
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFcas redus la i.i. + durata functionare fara profit colaborare cu o firma intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Registrul de Inventar Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2012-12-27 00:39:36

Marian1201
Membru

Cheltuieli deductibile

Am PFA din 2011, cod CAEN 7320 - Activitati de studiere a pietei si sondaje de opinie.
1. Cheltuielile cu benzina efectuate cu autoturismul (ptr. care am contract de comodat) intre lacalitatea de domiciliu si localitatile unde realizez sondajele de opinie sunt deductibile 100% sau 50% (mentionez ca doresc sa deduc doar cheltuielile efectuate pentru realizarea veniturilor) ? Pentru anul 2011 am primit raspuns de la Finante ca aceste cheltuieli nu sunt deductibile.
2. In decembrie 2012 emit factura, dar incasare se face in ianuarie 2013, la calculul venitului impozabil iau in considerare sau nu valoarea acestei facturi ?

#2 2012-12-27 10:01:25

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Cheltuieli deductibile

1. Cheltuielile cu benzina efectuate cu autoturismul sunt deductibile 50% pe 2012 si sunt nedeductibile pe 2011.
2. Se iau in considerare pe 2013.

#3 2012-12-30 17:02:33

Daniela76
Membru

Va rog sa-mi ransmiteti raspunsurile Dvs. la umatoarele intrebari:
1. daca benzina se decuce in proportie de 50%, celelalte cheltuieli ale masinii (rovinieta, reparatii, spalat masina, schimbat cauciucuri etc.) se pot deduce 100%, deoarece asa este specificat si in contractul de comodat?
2. sunt absolut necesare foile de parcurs? de unde se procura acestea?
3. pentru o factura de utilitati emisa luna aceasta, care va fi platita luna urmatoare se inregistreaza in RJIP doar data platii, nu si a emiterii facturii?
4. apa, cafea, detergent se pot trece in RJIP ca "protocol" ?
5. in februarie am platit contributia la pensii restanta pe 2011. Este deductibila integral in 2012? Aceeasi situatie si pentru CASS?
6. comisionul de retragere numerar este deductibil?
7. asigurarile private de viata sunt deductibile?
8. un obiect electrocasnic se trece, pe langa RJIP si in registrul de inventar?
9. cand se termina o pagina in RJIP, se face totalul la sfarsit, la rubrica "de reportat"? apoi numerotarea in pagina urmatoarea va fi in ordine cronologica, sau se incepe din nou de la nr. 1. si la sfarsitul paginii a doua la "de reportat" trebuie adaugat si totalul de pe pagina precedenta sau doar totalul acelei pagini?
10. pentru un PFA in sistem real, cu retinere la sursa a 10% din impozit pana in august 2012 inclusiv, ce declaratii trebuie depuse incepand cu ianuarie 2013?

Va multumesc.

#4 2012-12-30 18:21:57

David

1. Toate se deduc 50%
2. Nu in cazul deducerii de 50%
3. Se inregistreaza in RJIP la data platii
4. Detergent ca protocol? Celelalte conform unor documente (referate, bonuri de consum).
5. Da
6. Daca contul este al PFA
7. Nu
8. Da
9. Numerotarea in pagina urmatoarea va fi in ordine cronologica
10. Declaratia 600 pt CAS si 220

#5 2013-01-03 13:27:19

omulgri
Membru

Sunt PFA din 2008...si abia azi am descoperit forumul acesta. Citind cele de mai sus, observ ca am gresit tare in anii anteriori, deducand combustibilul si piesele de schimb in proportie de 100%. Observ ca exista si o perioada (2011) cand nu s-a dedus combustibilul.
1. Exista si alte perioade, in intervalul 2008 -> 2012 in care NU s-au dedus cheltuielile cu combustibilul? Daca DA, care sunt acestea?
2. Cheltuielile cu piese de schimb si servicii de intretinere a masinii au avut si ele acelasi regim (adica nu s-au dedus)? Daca DA, cand?
3. Deoarece in toti acesti ani am depus declaratiile de venit (gresite, dupa cum vad), exista vreo posibilitate de a corecta raportarile gresite? Daca DA, care ar fi aceasta?
4. Corectarea platii impozitelor pentru sumele neplatite ca urmare a raportarii gresite presupune si amenda? Daca DA, care este suma?
5. Exista descrisa prin legislatie procedura prin care se face evidentierea sumei folosite pentru combustibil si piese de schimb. Daca DA, unde?
6. Contractele de comodat (intre mine ca PF si mine ca PFA) pentru autoturism si spatiu trebuiesc (trebuiau) incheiate la notar?

Va multumesc anticipat.

Editat ultima oară de omulgri (2013-01-03 13:56:00)

#6 2013-01-03 14:05:44

David

1. Conform art 48 din Codului fiscal valabil pe perioadele respective (din mai 2009). De la 1 iulie 2012 pentru auto utilizat exclusiv pentru activitatea economica cheltuielile se deduc in cota de 100%. Daca nu, deducerea se face in proportie de 50% din cheltuielile mentionate de dvs..
2. Cheltuielile cu piese de schimb si servicii de intretinere a masinii sunt deductibile
3. Declaratie 200 rectificativa
4. Depinde de cel ce va efectua controlul fiscal, dar in mod sigur majorari de intarziere se vor calcula
5. Evidentierea se face, daca contravaloarea combustibilului este deductibila, in jurnal de incasari si plati pe baza documentelor de plata, bonurilor fiscale, facturi, etc.

#7 2013-01-04 11:56:36

SORINELUL
Membru

Buna ziua,

Sunt inregistrat PFA in sistem real din 2010.
Pana in acest moment toate taxele platite catre casa de sanatate, impozitul, ch de infiintare le-am trecut in registru la ch deductibile.

Am rugamintea sa-mi comunicati daca platile de impozit rezultate ca 16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli sunt deductibile.
Precizez ca pana in anul acesta de la data infiintarii am pus aceste ch drept deductibile . Am gresi tprin acest mod de calcul?

Multumesc anticipat

#8 2013-01-04 13:07:19

David

Platile reprezentand impozitul nu sunt deductibile.

#9 2013-01-07 13:25:08

klaust
Membru

Daca sediul social este stabilit prin contract de comodat si reprezinta, de ex 30% din locuinta, se pot deduce cu acest procent si cheltuieli de investitii (ex. achizitionare centrala termica), lucrari de intretinere, de reparatii, etc?

#10 2013-01-07 13:43:13

David

DA.

#11 2013-01-09 19:44:41

ioantudic
Membru

Buna ziua,
Doua probleme:
1. Sunt asigurat la ING asigurari de viata cu plati trimestriale. Se incadreaza la cheltuieli deductibile plafonate in limita a 250 euro pe an?
2.Daca nu atunci pot sa stornez cheltuielile din anii 2010-2011 in acest an(2012) pentru a reveni la normal. Nu am avut inca inspectie fiscala de la constituire!
Va multumesc!

#12 2013-01-10 10:09:45

Buna ziua, am descoperit si eu astazi acest forum si imi este de mare ajutor avand in vedere ca am experienta aproape zero in administrarea unui PFA. Am infiintat anul trecut un PFA-un, in august. Am depus declaratie de venit prezumtiv cu 5500ron si cheltuieli deductibile de 2500ron (asta la indicatia functionarului de la ghiseu). Acum intrebarea mea ar fi: exista o limita maxima pana la care se poate merge cu cheltuielile deductibile? Adica as putea sa am 5500 cheltuieli deductibile?(asta cand voi depune declaratia cu veniturile si cheltuielile reale in mai).
La fel, acum trebuie sa depun pentru 2013 declaratia cu veniturile si cheltuielile prezumtive...pot sa pun de exemplu 13200 venituri si cheltuieli deductibile tot 13200? adica este o limita pentru aceste cheltuieli?
Va multumesc!
Ancuta

#13 2013-01-10 10:20:30

David

@:ioantudic: Este deductibila prima de asigurare voluntară de sănătate, conform legii, în limita echivalentului în lei a 250 euro anual pentru o persoană;
@ ancutaelenabaciu: nu exista o limita a cheltuielilor deductibile, dar cei de la fisc o sa va intrebe: de ce mai desfasurati activitatea economica? Trebuie sa faceti o estimare aproape de realitate.

#14 2013-01-10 10:21:07

georgee
Membru Gold

- declaratia de venit estimat (220) se depune odata cu declaratia de venit realizat pe anul trecut (200) doar daca exista temei ca estimarea din anul curent sa fie mai mare sau mai mica cu 20% fata de estimarea din anul trecut, raportata la tot anul
- unele adiminstratii financiare nu accepta declaratii estimative pe zero, deci va trebui sa aveti cheltuieli deductibile estimate mai mici decat venitul estimate
- puteti avea cheltuieli deductibile mai mari ca venituri (asta in declaratia de venit realizat) ceea ce conduce la pierdere fiscala

#15 2013-01-10 11:06:28

Va multumesc foarte mult pentru raspuns, si as mai avea o intrebare: Exista o limita maxima pe factura care poate fi trecuta la cheltuieli? Mai exact, as vrea sa cumpar un laptop, care ar putea sa coste peste 2000 de ron. Cum se procedeeaza in acest caz?
Va multumesc

#16 2013-01-10 12:10:46

David

Nu exista nici o limita maxima pentru o factura de achizitie.
In acest caz bunul reprezinta mijloc fix si se supune amortizarii care constituie cheltuiala deductibila.

#17 2013-01-11 12:22:56

nenesa
Membru

Buna ziua.
As dori si eu un raspuns privind dedectibilitatea cheltuielii facute cu achizitia unui tractor pe PFA.Am achizitionat si platit un tractor in totalitate cu banii jos si vreau sa stiu daca este chelt.deductibila tota suma sau nedeductibila.Multumesc.

#18 2013-01-11 12:27:48

georgee
Membru Gold

va trebui sa faceti amortizare pentru suma platitia in numarul de ani prevazuti de lege... cheltuiala nu este deductibila in in luna in care ati facut platat, insa amortizarea este deductibila in fiecare an

din cate vad clasa 2.1.21.1.1 este cea mai apropiata iar perioada de amortizare va fi in 4-8 ani

#19 2013-01-11 13:46:07

nenesa
Membru

Multumesc.
Am inteles, se trece plata in RPJI dar ca si chelt.nedeductibila, dar la calcul profit scad amortizarea anual pana la amortizare completa.

#20 2013-01-11 18:08:42

David

Plata efectuata reprezentand contravaloarea tractorului se inregistreaza in RJIP dar nu constituie plata deductibila. Se calculeaza amortizarea care constituie cheltuiala deductibila care se inregistreaza in fisa pt operatiuni diverse si nu in RJIP.

#21 2013-01-15 21:33:50

Daniela76
Membru

PFA in sistem real din 2011
1. Ce reprezinta "cheltuielile nedeductibile"? De exemplu, daca am un bon de benzina de 100 lei, din care eu deduc 50%, respectiv 50 de lei, restul de 50 de lei reprezinta o cheltuiala nedeductibila?
2. Cum se inscriu cheltuielile nedeductibile in RJIP? Se trec la sfarsit de an?
3. Daca am un contract de comodat pentru utilizarea a 50% din spatiu, deduc utilitatile in acest procent? Si cum scriu in RJIP - este corect "energie electrica 50%"?
4. Dar daca achizitionez o pompa de put pentru acest spatiu, o deduc doar 50% si pe ea sau integral?
5. Impozitul spatiului se poate deduce si el in proportie de 50%?
Multumesc.

#22 2013-01-16 09:26:29

David

1. Da
2.In RJIP se inregistreaza toate platile si se intocmeste un centralizator al cheltuielilor nedeductibile. Conform Ordinului MFP nr. 1040/2004 venitul net = venit brut - cheltuieli deductibile + cheltuielile nedeductibile.
3. cf pct 2
4. 100%, ce legatura are cu cheltuielile auto!
5. 50%

#23 2013-01-16 10:41:37

Buna ziua, din nou! Revin cu o noua intrebare: Am un venit net estimat de 7200ron pentru anul 2013, deci 600ron pe luna. Pentru aceasta suma, trebuie sa platesc si pentru pensie (CAS)? nu exista o limita sub care nu se mai platesc aceste asigurari pentru pensie?
De asemenea adaug faptul ca sunt inscrisa la doctorat cu bursa. Acest lucru nu inseamna de asemenea ca nu e nevoie sa mai platesc CAS(pensie)?

#24 2013-01-16 12:13:13

David

Obligatia platii CAS-ului este prevazuta de prevederile legale de mai jos.
Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. „Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcție de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care își încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare”.
Pentru anul 2012 venitul realizat pt care este obligatoriu asigurarea este 741 lei ( 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat ).
Pentru anul 2013 inca nu s-a emis legea bugetul asigurarilor sociale care prevede câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat in vederea stabilirii venitului minim pt care este obligatorie asigurarea.

#25 2013-01-16 14:12:10

roxxt
Membru

Vin si eu cu cateva intrebari, daca ma puteti ajuta.

1. conform contractului de comodat,  obligatiile sunt plata cheltuielilor cu intretinerea, electricitatea, impozitul, telefonul, cablul + imbunatatiri, reparatii si investitii. nu este precizata o cota de plata din partea mea. asta inseamna ca pot deduce cheltuielile integral? si impozitul? chiar daca comodantul locuieste acolo, iar eu am si domiciliul si sediul social acolo?

2. in RJIP platile si incasarile se trec in ordine cronologica.
inceperea unui nou an fiscal inseamna numerotare de la 1 sau se continua numerotarea conform anului precedent?

3. am terminat anul fiscal pe pagina din dreapta a caietului. cum inchei anul? reportez pe verso si fac totalul in subsol, apoi incep noul an fiscal pe o noua pagina?

multumesc.

#26 Astăzi 08:09:03

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Promo PFA II IF     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro