Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Infiintari firme  pCont - program de contabilitate in partida simpla
 Calendar obligatii PFA 1-15 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCod CAEN vechi + cod nou CAEN Plata CAS 01.07.2014 Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Prelungire suspendare activitate intrepr. indiv. caen pt. taguri de mestesugari Customer support cod CAEN LIchidare PFA norma de venit Registru jurnal incasari plati Achizitie valutara obligatorie din banca pentru plata externa facturare extern UE Infiintare PFA - detalii CAEN PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) fiscalizare ceas taxi Bijuterii si registre PFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... Factura storno in declaratia 390, 300, RJIP Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2013-01-23 00:39:33

hex
Membru

Calcul Impozit Venit Pfa

Buna seara!
imi puteti spune daca formula mea de calcul pt impozitul pe venit net al unui PFa in sit real neplatitor de tva este corect?(sumele sunt aleatorii)

- venit brut: 5000 lei
-chelt deductibile: 3000 lei ( in ac chelt includ si platile contributiilor mai putin a impozitului)
- chelt nedeductibile( impozitul anticipat platit + impozitul regularizat din anul precedent, adica 800+650= 1450)

calcul:
venit brut- chelt deduct ( 5000- 3000= 2000)
impozit pe venit net : 2000+1450=3450*16%= 552

impozit de declarat in D200 este 552 lei? corect?

am auzit de mai multe versiuni de calcul al impozitului pe venit si nu stiu pe care sa o iau de buna.

va multumesc

#2 2013-01-23 09:30:05

georgee
Membru Gold

Re: Calcul Impozit Venit Pfa

calculul este corect, dar in declaratia 200 nu declarati impozitul ce urmeaza sa-l platiti ... veti trece venitul brut, cheltuielile deductibile, separat cheltuielile cu contributiile (noutate in declaratia ce se face in anul asta) si venitul net (adica diferenta). impozitul va fi calculat si impus de ANAF

Editat ultima oară de georgee (2013-01-23 09:37:31)

#3 2013-02-17 10:44:42

hex
Membru

Multumesc!

Cand am scris impozit anticipat platit, m-am referit la impozitul pe 2012 ce l-am achitat in baza deciziei de impunere de la Finante(emisa in baza decl 220 anticipate ce-am depus-o la ei).
Aferent anului 2012 eu am platit acel impozit anticipat din decl de impunere si impozitul regularizat din 2011( acel calcul ce l-am primit de la Anaf prin scrisoare recomandata prin toamna lui 2012 pt activitatea din 2011)
In cazul asta, calculul meu e bine facut, il pot trece in decl. 200 asa cum l-am scris initial in primul mesaj?

Va multumesc inca o data!

#4 2013-02-17 11:16:13

georgee
Membru Gold

in cazul de mai sus calculul corect este urmatorul:

VENIT NET = VENIT BRUT - CHELT DEDUCTIBILE = 5000 - 3000 = 2000

in D200 veti declara in sectiunea B
1. Venit brut = 5000
2. Cheltuieli deductibile = 3000
2.1 Contributii sociale obligatorii, cf legii = veti completa suma platita pt contributii care a fost deja inclusa in cei 3000 de lei de la pct 2
3. Venit net anula = 2000

astfel imp pe venit = 2000 * 0.16 = 320 va fi stabilit de catre anaf

in calculul dvs ati scazut din venitul brut doar cheltuielile deductibile, fara cele nedeductibile, apoi le-ati adunat pe cele nedeductibile ceea ce nu respecta OMFP 1040/2004 pct 52

Venitul net sau pierderea fiscala se calculeaza astfel: din totalul sumelor încasate, evidentiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasari si plati, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscala a bunurilor si drepturilor, evidentiate în Fisa pentru operatiuni diverse, si totalul sumelor platite, evidentiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasari si plati, si se aduna sumele platite pentru cumpararea bunurilor amortizabile si totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.

#5 2013-02-17 11:47:36

hex
Membru

- Facturez serv intracomunitare in valuta( la curs BNR din ziua facturarii).
- incasez dupa o luna sau doua in contul de valuta (in reg de incas si plati trec echivalentul in lei la curs BNR sau la cursul bancii specificat pe extras? daca il trec pe cel BNR va fi o diferenta fata de ceea ce incasez in banca. ce fac in sit asta, cu acea dif? unde o mentionez?)

Multumesc anticipat

#6 2013-02-17 13:16:27

David
Moderator (Expert contabil)

Daca in contractele incheiate intre parti nu s-a mentionat pt decontare cursul de schimb al unei banci comerciale, atunci se aplica cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei.

#7 2013-02-26 14:28:39

extindere
Membru

Va solicit opinia in legatura cu o chestiune fiscala in ceea ce priveste cheltuielile de combustibil si alte cheltuieli direct atribuibile unui autoturism pentru o PFA care utilizeaza autoturismul si in scop personal, si care are o limita de deducere a acestor cheltuieli.

Prin HG 670/2012, la capitolul de impozit pe profit, normele art. 21, alin. 4, lit t), se precizeaza: "Aplicarea limitei de 50% pentru stabilirea valorii nedeductibile la determinarea profitului impozabil se efectuează după aplicarea limitării aferente taxei pe valoarea adăugată, respectiv aceasta se aplică și asupra taxei pe valoarea adăugată pentru care nu s-a acordat drept de deducere din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată". Practic, prin aceasta reglementare, 50% din valoarea tva-ului nedeductibil este atribuibil cheltuielii nedeductibile, iar diferenta de 50% cheltuielii deductibile. In normele la impozitul pe venit nu exista aceasta precizare. Am o dilema in ceea ce priveste calculul impozitului pe venit pentru un PFA in ceea ce priveste cheltuielile cu autoturismul. Si ca sa discutam pe un exemplu concret, de exemplu pentru un BF de benzina de 124 lei (sau orice alta factura de cheltuieli direct atribuibile autoturismului), care este valoarea cheltuielii deductibile pe care o poate inregistra un : i) PFA platitor de tva ii) PFA neplatitor de tva. Multumesc anticipat.

#8 2013-02-28 06:06:07

Mona70
Membru

Luam exemplul de aici : cu impozitul e clar 2.000 * 16 % ,sa zicem ca ,contrib.sociale ( cas si sanatate ) sunt de 200 lei deci  in urma textului de mai jos scris de mine la venitul net anual (pentru stabilirea bazei de sanatate)  de 2.000 lei se aduna si cei 200 lei = 2.200 * 5,5 % .Eu zic ca este bine !
dupa 01.07.2012 contributiile sociale ( cas si sanatate ) devin chelt.nedeductibile pentru stabilirea bazei de sanatate de 5,5 %
- baza lunara o constituie diferenta dintre venitul brut (total venituri incasate) si cheltuielie deductibile (cele efectuate in scopul realizarii veniturilor impozbile), exclusiv cheltuielile reprezentind contributii sociale – art. 296^22 alin. (2), stabilita de organul fiscal pe baza declaratiei de venit estimat, depusa de contribuabil – art. 296^24 alin. (2).
In decl.200 ;

1. Venit brut = 5000
2. Cheltuieli deductibile = 3000( inclus cei 200 )
2.1 Contributii sociale obligatorii, cf legii =200
3. Venit net anula = 2000

1. pentru impozit este clar
2.pentru sanatate sper sa fie bine
3.te rog ajuta-ma cu cas ca ma incurc .Textul zice asa /
- Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din câstigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei).Sa inteleg ca 741 * 12 luni =8.892 an adica daca venitul net anual este sub cei 8.892 nu platim CAS ?Daca, dupa data de 01.07.2012 au intrat noile modificari de ce sa calculam pe tot anul ?
Eu nu am mai platit CAS din luna Mai 2012 ,pana la luna Mai am avut contract la Casa de Pensii oare cum vor calcula ei datoria mea la CAS ?
Multumesc pentru rabdare si intelegere.

#9 2013-02-28 09:15:40

Bebe
Membru

Plata CAS nu are legatura neaparat cu venitul. Daca nu esti asigurat la CAS (printrun contract cu ei sau printrun alt contract de munca prin care se plateste si CAS), trebuie sa platesti CAS. Acum, cat platesti CAS depinde de tine. Adica exista un minim, cel mentionat de tine, dar nu te obliga nimeni sa platesti mai mult de atat, chiar daca ai venituri mai mari. Poti plati mai mult, cat vrei tu, doar daca vrei.
CAS se plateste tot trimestrial, prin depunerea declaratiei 600 - numai daca nu esti asigurat deja la CAS, asa cum am spus si mai sus.

#10 2013-02-28 14:09:01

Mona70
Membru

Da,am inteles multumesc dar vroiam un raspuns la mesajul meu.
multumesc .

#11 2013-02-28 15:01:43

David

@Mona70:
Si inainte de 1 iulie 2012 trebuia sa se depuna declaratie si sa se plateasca CAS.
Anterior datei de 1 iulie trebuia sa se plateasca in raport de venitul brut si nu net, ca acum si in sem. II 2012..

#12 2013-03-01 16:06:47

katty_jo2008
Membru

Trebuie sa tin o evidenta separata pe un anume formular pentru cheltuielile cu sanatatea si pensia?

#13 2013-03-01 16:53:49

georgee
Membru Gold

cel mai simplu ar fi sa intocmiti o fisa de operatiuni diverse pentru cheltuieli cu contributiile sociale obligatorii

#14 2013-04-02 16:56:22

epureanu32
Membru

va rog frumos ,
ptr o persoana angajata cu contract de munca si care are si un pfa, impozitul pe venit este 16% sau 8% , baza legala ?

#15 2013-04-03 09:54:26

georgee
Membru Gold

- cota de impozit pe venit este de 16%
- baza legala este codul fiscal
- nu exista nici o derogare de la cota normala de 16% pentru persoanele angajate si titulare ale pfa-ului
- in cazul in care sunteti impozitat in baza normelor de venit, se poate reduce norma la jumatate pentru agajatii cu contract de munca integral (de aici poate confuzia cu 8% in loc de 16%)

#16 2013-12-08 19:02:10

AlinaMih
Membru

Buna ziua, am o intrebare pt dvs, daca am carte de munca pt care firma plateste impozitele aferente (inclusiv CAS) si am si pfa, sunt obligata ca pe langa impozitul pe venit sa platesc si impozit CAS pt PFA? multumesc

#17 2013-12-09 09:58:16

David

Ca PFA se plateste impozit 16% si contributie de sanatate 5,5%.

#18 Astăzi 04:48:53

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA II IF     Rezervare
Maniu Andrei PFA
Dirigenție de șantier - domeniul 2.2 Construcții civile, industriale și agricole - Categoria de importanță C.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro