Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program Facturare  Infiintari firme
 Calendar obligatii PFA 16-31 Decembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCheltuieli PFA Cheltuieli Deductibile achizitia cu borderou:retinere impozit la sursa? PFA Editare Grafica si DTP Cas Obligatie plata CAS Adeverinta venit PFA pentru obtinerea vizei Cass Inchidere PFA expert contabil taxe vamale import contract incheiat cu un pfa cu aceeasi activitate Infiintare PFA, Cabinet individual de psihologie Schimbare CAEN din 6202 in 6201. Cod principal Casare produse deteriorate poprire cont salariu Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2013-02-14 14:45:12

Ligia R
Membru

Declaratia 392 B

Buna,
Sunt in situatia in care am 2 coduri de TVA, neplatitoare in tara, dar platitoare de TVA pt tranzactii in UE. La intocmirea decl 392 B la CA pun valoarea facturilor emise pe codul de platitor de TVA, iar la livrari 0? Nu am emis facturi pe codul de neplatior de TVA. Mentionez prestez exclusiv servicii IT pt Ungaria.Multumesc

#2 2013-02-15 13:29:17

irinarot
Membru

Re: Declaratia 392 B

Buna ziua.
Sunt I.I. (consultanta) din 2011, neplat TVA, sistem real, sub 35000E.
Pt completarea 392B pt 2012:
III. Cifra de Afaceri - trec suma facturilor pe care le-am emis in 2012, chiar daca pe ultima am incasat-o in ian.2013? 
IV. Prestari servicii - trec incasarile (inclusiv dobanda bancara)?
V.2 Achizitii de la pers.neinreg.in scop TVA - aici includ si platile pe care le-am facut pt CAS, CASS si impozitul pe V ?

D392 - D200
Venitul brut in D200 este aceeasi valoare cu cea din D392B IV. Prestari servicii ?

#3 2013-02-15 14:20:49

David
Moderator (Expert contabil)

Cifra de Afaceri - suma facturilor emise in 2012. 
Prestari servicii - suma facturilor sau incasarile.
Achizitii de la pers.neinreg.in scop TVA - fara CAS, CASS si impozitul pe venit.
D392 - D200
Venitul brut in D200 (reprezinta incassarile) nu este aceeasi cu valoare din D392B.

#4 2013-02-17 06:57:36

Daniela76
Membru

Buna dimineata,
1. 392 B poate fi depusa si fara varianta electronica?
2. la CA am facturi emise pt. "servicii cf. contract" catre firma cu care am contract de comision, dar si 2 facturi de "refacturare costuri" - le includ si pe acestea din urma in declaratia 392 B ca CA?
3. la "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" se includ si benzina (valoarea de 100% sau doar 50% cat deduc?), apa, detergent, servicii contabilitate etc.

Multumesc.

#5 2013-02-17 10:27:56

David

1. S-a depus pe formular de hartie care are tiparit cod de bare.
2. "Refacturare costuri"!? In acest caz noi am facturat serviciile si mai facturam si costurile. Costurile se justifica prin documentele de achizirii nu la livrari sau prestari servicii!
3. Valoarea integrala platita.

#6 2013-02-17 13:48:46

prof.liberala
Membru

Buna ziua!

392b -1.am inteles bine, suma CA este egala( facturi emise ) cu suma prestari servicii(facturi emise )?!
          2. CASS si impozitul pe venit se regasesc undeva in aceasta declaratie?!

Multumesc!

Editat ultima oară de prof.liberala (2013-02-17 13:49:29)

#7 2013-02-17 14:10:42

David

1.Facturi emise livrari bunuri + facturi emise pt prestari servicii
2. CASS si impozitul pe venit nu se regasesc in aceasta declaratie.

#8 2013-02-17 21:23:43

silviatoma
Membru

Buna,
Trebuie sa depun D392B , PFA neplatiror TVA si va rog sa ma ajutati  in legatura cu acest subiect.
Intrebarile mele ar fi:
1. Avand in vedere faptul cain jurnalul de cumparari TVA este 0( pt ca apare inclus in total factura), in D392B ce trec la rubrica achizitii la TVA :=0 sau preiau suma din factura?
2. La achizitii preiau toate facturile si bonurile ficale de combustibil, sau fara bonuri de combustibil ?
3. Cifra de afaceri reprezinta valoarea facturilor emise in 2012, nu a celor incasate.
Multumesc.
Silvia TOMA

#9 2013-02-17 23:09:11

georgee
Membru Gold

1. va trebui sa treceti separat baza de impozitare fata de tva, deci il veti prelua din facturi (totusi jurnalul de cumparari ar fi trebuit sa contina valoarea tva)
2. ambele
3. suma facturilor emise

#10 Astăzi 17:20:23

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro