Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Ciel Simplu  Contabilitate Bucuresti
 Calendar obligatii PFA 16-30 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFreluare activitate PFA retineri din arenda Contributie CASS pt PFA sistem real Calcul venit net -Intreprindere individuala Concediu pre- si postnatal I.I. este persoana juridica sau nu? calcul retineri arenda Cheltuieli Deductibile LIchidare PFA norma de venit Achizitia unui domeniu de internet PFA-realizare siteuri web RJIP - facturi si alte documente Informatii PFA Clarificare completare RJIP Ce se trece la "felul operatiunii" in RJIP? Cum se scriu veniturile PayPal in RJIP? Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#26 2013-06-03 14:28:05

lia70
Membru

Re: cheltuieli deductibile

Buna Ziua,

La Un Pfa Am Incasat In 2012 Un Avans De La O Persoana Juridica , Urmand Ca In 2013 Sa-i Facturez Marfa Si As Dori Sa Stiu Daca Este Un Venit Impozabil In 2012? Sau Il Trec Pe Venit Neimpozabil Si Doar In 2013 Il Impozitez.?

Multumesc

#27 2013-06-03 15:22:40

David
Moderator (Expert contabil)

Sumele se impoziteaza la data incasarii.
Faptul ca nu emiteti factura la data livrarii poate fi sanctionata de catre inspectorii fiscali!

#28 2013-06-03 19:55:22

giullia_
Membru

As vrea sa cunosc si parerea d-voastra: PFA taxi, neplatitor de TVA, are obligatia solicitarii bonului de combustibil cu codul fiscal inregistrat de casa de marcat? La noi la Finante mi s-a spus ca nu. In HG84 scrie clar "pt deducerea TVA". Dar datorita faptului ca fiecare interpreteaza altfel textul, nu mai stiu ce sa cred.

#29 2013-06-04 09:07:18

David

In cazul achizitionarii carburantilor auto pe baza de bon fiscal, in conformitate cu prevederile din Codul fiscal, aceste bonuri pot fi utilizate si ca documente justificative care stau la baza inregistrarii cheltuielilor in contabilitate, daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehiculului.
Acest lucru a fost valabil si inainte de HG 84/2013 pentru achizitia de carburanti.

#30 2013-06-04 09:20:40

lia70
Membru

buna ziua ,

referitor la mesajul de mai sus, incasez avans de la o persoana juridica in decembrie 2012 pentru material lemnos , taxare inversa, iar marfa o livrez in ianuarie 2013 ,cand stornez avansul si emit factura de livrare...as dori sa stiu daca avansul incasat (fara a fi livrata marfa) este impozabil in 2012 , sau in 2013 cand livrez marfa.

multumesc

#31 2013-06-04 09:36:30

David

Ordinul 1040/2004 prevde ca: " Venitul net sau pierderea fiscală va fi influențată cu plățile și/sau încasările efectuate în avans, care se referă la alte exerciții fiscale, în cazul drepturilor de proprietate intelectuală, cu impozitul de 15% din venitul brut încasat, iar în cazul valorificării bunurilor în regim de consignație, veniturilor obținute ca urmare a unor activități desfășurate în baza unui contract de agent, comision sau mandat comercial, precum și în cazul activităților de expertiză contabilă, tehnică judiciară și extrajudiciară, cu impozitul de 10% din venitul brut încasat, reprezentând plăți anticipate în contul impozitului anual".

#32 2013-06-04 15:01:49

Buna ziua,
un PFA la venit real care nu are tva trece bonurile si facturile platite cu cash in RJIP cu tot cu tva ?
Si la decl 394 trebuiesc trecute cu tva ?
Multumesc.

#33 2013-06-04 15:19:23

georgee
Membru Gold

- daca sunteti neplatitor de tva treceti sumele cu tot cu tva atat in RJIP cat si in fisele de operatiuni diverse
- declaratia 394 se depune de catre platitorii de tva

394 Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național (OPANAF 1992/2012). Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România. Declarația 394 se depune la organul fiscal competent până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii perioadei de raportare (care este perioada fiscală declarată pentru depunerea decontului de taxă pe valoarea adăugată - formularul 300). Formatul electronic al declarației se obține prin folosirea programului de asistență elaborat de Ministerul Finanțelor Publice și este pus la dispoziția contribuabililor, gratuit, de unitățile fiscale sau poate fi descărcat de pe serverul de web al Ministerul Finanțelor Publice.

#34 2013-06-04 15:34:55

scuze, e vorba de decl 392, asa mi s-a spus ca tre sa intocmesc

#35 2013-06-04 16:13:12

georgee
Membru Gold

- in declaratia 392 exista loc separat pentru tva fata de baza de impozitare
- declaratia 392 se completeaza conform jurnalelor de cumparari si vanzari unde se trece tva-ul separat de baza de impozitare;

#36 2013-06-05 20:35:16

Emeric
Membru

Buna ziua,
Sunt PFA si as dori sa aflu daca mai este valabila legea de acum cativa ani care spune ca totalul cheltuielilor deductibile nu pot depasi 60% din venitul brut, iar daca exista un plafon care este valoarea lui ?
Multumesc.

#37 2013-06-06 08:50:21

David

Totalul cheltuielilor deductibile nu sunt plafonate de vreo lege.

#38 2013-09-03 16:39:51

andypetrescu
Membru

Buna ziua,

Am citit discutiile de la acest subiect, am o nelamurire cu privire la un aspect: platile/incasarile efectuate in avans sunt considerate cheltuieli/venituri in momentul platii/incasarii sau se impart proportional cu perioada la care se refera?
De exemplu, daca in luna decembrie platesc/incasez chiria in avans pe 3 luni in valoarea de 3000 lei, consider cheltuiala deductibila/venit impozabil pentru luna decembrie doar 1000 lei si restul de 2000 lei pentru urmatorul an sau toti cei 3000 lei in luna decembrie?

Va multumesc

#39 2013-09-03 19:51:46

David

Ordinul MFP 1040/2004, prevede:
" Venitul net sau pierderea fiscală va fi influențată cu plățile și/sau încasările efectuate în avans, care se referă la alte exerciții fiscale, în cazul drepturilor de proprietate intelectuală, cu impozitul de 15% din venitul brut încasat, iar în cazul valorificării bunurilor în regim de consignație, veniturilor obținute ca urmare a unor activități desfășurate în baza unui contract de agent, comision sau mandat comercial, precum și în cazul activităților de expertiză contabilă, tehnică judiciară și extrajudiciară, cu impozitul de 10% din venitul brut încasat, reprezentând plăți anticipate în contul impozitului anual".

#40 2013-09-04 11:14:49

AndreeaH
Membru

Buna ziua, 2 intrebari:
1. cheltuielile de infiintare pfa sunt deductibile (registre, stampila, etc)? Unii zic ca da, altii ca nu, nu mai stiu ce sa cred. Oricum le trec in RJIP, nu?
2. sunt medic, vreau sa imi cumpar un aparat medical, dar pt aceasta voi face un imprumut in banca. Banca imi va da banii in mana, eu urmand sa imi cumpar aparatul ulterior, pe PFA. Aceasta suma este deductibila? Trebuie sa trec suma primita de la banca in registrul de incasari si plati, la rubrica incasari numerar sau nu? Multumesc anticipat de raspuns

#41 2013-09-04 13:49:01

georgee
Membru Gold

1. da, cheltuielile de infiintare sunt deductibile deoarece sunt in interesul PFA-ului
2. se poate situatia descrisa de dvs.
- suma imprumutata de la banca nu o inregistrati in RJIP, ea este un aport al titularului care nu se contabilizeaza
- cumparati aparatul medical care este deductibil
- atentie! daca valoarea de achizitie a aparatului este peste 2500 de lei va trebui sa faceti amortizare in locul deducerii directe

Editat ultima oară de georgee (2013-09-04 13:51:43)

#42 2013-09-04 16:01:49

andypetrescu
Membru

Am citit aceasta fraza din Ordinul nr. 1040/2004, dar nu stiu cum sa interpretez. De aceea am cerut o lamurire pe acest forum dand un exemplu clar. Puteti sa-mi oferiti si alt punct de vedere?

Va multumesc.

#43 2013-09-06 09:53:23

David

Adica,venitul net sau pierderea fiscală nu va fi influențate cu plățile și/sau încasările efectuate în avans in anul curent ci n exercițiul fiscale urmator.

#44 2013-09-06 13:47:39

AndreeaH
Membru

buna ziua,
am inteles diferenta dintre amortizare si deducere, mai am insa o nelamurire.
in RJIP trec la cheltuieli suma intreaga (ex 4500 ron), sau doar valoarea lunara a amortizarii? multumesc

#45 2013-09-06 19:35:02

David

in RJIP nu se trece amortizarea.
  Ord 1040/2004, pct. 52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.

#46 2013-09-07 12:40:58

AndreeaH
Membru

ok, sper sa fii inteles corect.
in RJIP trec la plati factura cu aparatul medical pe care vreau sa-l achizitionez (4500 ron), iar la calcularea venitului net va trebui sa adaug si fisa pt operatiuni diverse, pentru a se putea lua in calcul obtiunea mea de amortizare (liniara, accelerata). bine zic?
insa mai am o intrebare. pentru aparatura medicala se poate aplica amortizarea accelerata? sau doar celelalte 2 tipuri?
multumesc mult

#47 2013-09-07 19:10:03

David

LEGE nr. 15 din 24 martie 1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale la art. 19 prevede:
    Competentele de aprobare a utilizării regimului de amortizare liniara sau degresiva revin consiliului de administrație al agentului economic, respectiv responsabilului cu gestiunea patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ definitive la art. 1 alin. 3.
    Utilizarea regimului de amortizare accelerata se aproba de către direcția generală a finanțelor publice și controlului financiar de stat, la propunerea consiliului de administrație al agentului economic sau a responsabilului cu gestiunea patrimoniului.

#48 2013-12-26 18:14:02

denisa1234
Membru

Buna ziua! Am un pfa deschis din 2012 si un contract de comodat pe autoturism intre mine si sotul meu. Cat la suta sunt deducerile pe masina, incluzand piese, carburant,vignetta, etc? Si cat la suta se deduce impozitul pe anul 2012 platit in 2013? (impozit, CASS) Mentionez ca am si serviciu cu carte de munca si mai platesc si acolo impozit si CASS.

#49 2013-12-26 19:11:25

David

Pentru auto utilizat exclusiv pentru activitatea economica cheltuielile se deduc in cota de 100% si este necesara intocmirea foilor de parcurs. Daca nu, deducerea se face in proportie de 50% din cheltuielile de intretinere si combustibil (numai se intomeste foaia de parcurs).
Daca sunteti si salariat nu se plateste CAS.

#50 2013-12-28 15:43:08

denisa1234
Membru

Eu platesc CASS, nu CAS. Si ma mai intereseaza daca impozitul platit pe 2012 cuprins ca si cheltuiala in registrul-jurnal de plati si incasari se deduce? Sau nu trebuie inregistrat la cheltuieli? Pe langa impozitul platit pentru 2012 am platit si regularizari ale anului 2012. Acestea se deduc in vreun fel?

Editat ultima oară de denisa1234 (2013-12-28 15:51:50)

#51 Astăzi 15:05:04

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
Promo PFA II IF     Rezervare
Maniu Andrei PFA
Dirigenție de șantier - domeniul 2.2 Construcții civile, industriale și agricole - Categoria de importanță C.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro