Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-31 August 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPlata factura catre alt PFA PFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... Infiintare PFA - detalii CAEN PFA din 2011- fara contract CASS si pensie, unde trebuie incheiat? lichidare PFA fara activitate infiintare intreprindere familiala Actualizare stoc PFA si Google Play Ordin de deplasare/delegatie PFA cota/neplatitor TVA Plata dubla sanatate si pensii? Plata CAS 01.07.2014 Adaugare cod caen pfa Amenzi neinregistrare in ROI PFA comert prin comis voiajor - Pot lucra pe PFA rudele de gradul 1 ? Decontare bonuri de mancare - Deplasare PFA in strainatate Suspendare temporara PFA cu norma de venit Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Iunie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iunie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-01-26 15:05:43

anon
Membru

Contributii CAS si CASS (sanatate) pt. anul 2010 (modificari) ?

Pentru anul 2009, am platit:
- CAS  31,3%
- CASS  5,5%
Intrebari:
1) Intr-adevar CASS-ul (sanatatea) s-a modificat la 6,5% pt. 2010?
2) CAS-ul a ramas tot de 31,3% si pt 2010?

Multumesc anticipat pentru rapunsuri.

#2 2010-01-30 13:17:00

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Contributii CAS si CASS (sanatate) pt. anul 2010 (modificari) ?

1.CAS
In Monitorul Oficial nr. 61 / 2010 a fost publicata Legea nr. 12 / 2010 a bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010.

Potrivit acestei legi, pentru anul 2010 cotele de contributii de asigurari sociale, prevazute de Legea nr. 19 / 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, se stabilesc dupa cum urmeaza:

a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 20,8% datorata de angajatori;
b) 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 25,8% datorata de angajatori;
c) 41,3% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 30,8% datorata de angajatori.

In cota de contributie individuala de asigurari sociale de 10,5% este inclusa si cota de 2,5% aferenta fondurilor de pensii administrate privat, prevazuta de Legea nr. 411 / 2004 privind fondurile de pensii administrate privat.

2. CASS
Potrivit Legii nr. 11 / 2010 a bugetului de stat pe anul 2010, cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate valabile pentru anul 2010, prevazute de Legea nr. 95 / 2006 privind reforma in domeniul sanatatii, se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) 5,5% pentru cota datorata de angajat, prevazuta la art. 257 din Legea nr. 95 / 2006;
b) 5,2% pentru cota datorata de angajatori, prevazuta la art. 258 din Legea nr. 95 / 2006;
c) 10,7% pentru cota datorata de persoanele care se asigura facultativ, prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95 / 2006;
d) persoanele care nu sunt salariate dar au obligatia sa isi asigure sanatatea, potrivit prevederilor Legii nr. 95 / 2006, sunt obligate sa comunice direct casei de asigurari alese veniturile, pe baza contractului de asigurare, in vederea stabilirii si achitarii cotei de 5,5%;
Aceste cote se aplica incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2010.

#3 2010-02-01 20:02:07

bogdanp
Oaspete

@David,

Nu sunt de specialitate... asa ca mai intreb inca o data.
1. un PFA plateste 31,1% din venituri la CAS (pensii)?
2. PFA-ul plateste 5,5% din venituri la CASS (sanatate)?
Din cate am vazut eu in textul legii ambele sunt obligatorii.

3. Se plateste impozit pe profit? Cat este acesta?

4. Dar pentru PFA-urile cu norme de venit (de exemplu IT)... ce se plateste?

5. PFA-urile care presteaza servicii de consultanta bancare unde sunt incadrate? La norma de venit sau la "impozit real"?

Multumesc anticipat.

#4 2010-02-02 11:08:54

ADIHOREA
Membru

La nr 1 31.3%
La nr 2 DA
La nr 3 La venitul net realizat in sistem real(se scad deductibilitatile ca la un srl)
La nr 4  DIN NORMA CARE ESTE FIXA TIMP DE UN AN ulterior finantele o pot modifica....(adica pana la sf anului daca se incepe activitatea dupa 1 ianuarie).La norma nu exista deductibilitati si nu se tine contab.Impozitul este 16%.\
La nr 5 Sistem real

PS MARE ATENTIE la FISC ei considera ,abuziv dealtfel, incadrarea la norma dupa bunul lor plac!In legislatie nu este facuta legatura dintre cod CAEN si meseriile /activitatile din nomenclator.Asa ca pentru a nu tot schimba pe coduri la Registrul Comertului,va interesati inainte unde va incadrati!

Sant cateva judete care au precizari in acest sens.PFA urile de acolo au noroc! (Vezi CLUJ)

Editat ultima oară de ADIHOREA (2010-02-02 11:10:07)

#5 2010-02-24 15:39:17

puric
Membru

Limita inferioara este de 1/4 salariul mediu pe economie in 2010, care este aprox 1800Ron, deci o baza min ar fi undeva pe la 400 RON. Poti cauta exact salariul mediu pe economie.

#6 2010-02-24 16:08:46

ADIHOREA
Membru

Va rog cateva lamuriri :
1.Un PFA cu norma fixa si care are si CIM cu norma partiala(1/8)este exceptat de la plata  CAS ,sau doar daca este cu norma intreaga pe cartea de munca?-nu am gasit explicit acest lucru in lege.....

2.Unde se specifica acel 1/4 din venitul mediu brut pe economie la care se aplica 31.3%?(contributia minima)

P.S. La casa de pensii din Bihor mi-au spus ca se aplica 31.3% la 350 RON
lunar-contributie minima obligatorie-in caz ca obtin venituri...

Multumesc

#7 2010-02-24 22:15:27

wizake
Membru

eu chiar astazi am fost la CAS si in declaratie, la venitul declarat am trecut 65 RON
de aici rezulta o contributie lunara de 20 RON

functionara de la ghiseu mi-a zis ca pot trece ce suma doresc

am PFA cu norma fixa

#8 2010-02-27 14:19:22

Elena2010
Membru

Buna,

Am si eu o intrebare: daca am carte de munca cu norma intreaga, 8 ore, pot beneficia de reduceri la impoziti la PFA?
Apoi, v-as ruga mult sa imi spuneti daca trebuie sa platesc la CASS si CAS si cat sunt procentele?

Multumesc anticipat.

#9 2010-02-27 16:55:42

ADIHOREA
Membru

1.Reducerea este valabila doar in cazul incadrarii la norma  de venit(50% reducere din norma-afecteaza si CASS-va fi jumatate)
2.CASS obligatoriu-5.5% din venitul net(sau norma)
3.CAS este obligatoriu DOAR daca nu aveti un contract de munca(CIM) in derulare-minim 31.3% din 1/4 din salariul mediu brut pe economie,adica aprox 121 RON pe luna.Cel mai bine ar fi sa intrebati direct la casa de pensii

Succes

Editat ultima oară de ADIHOREA (2010-02-27 17:01:35)

#10 2010-02-28 19:28:28

Elena2010
Membru

Multumesc mult de tot pentru raspuns!

Mai am o intrebare - eu am PFA din august 2008 dar nu am stiu ca trebuie sa platesc CAS, daca am si carte de munca, am aflat de curand. Aveti idee cat o sa fie amenda? daca eu ma duc acum si imi fac contract la CAS si platesc din urma tot imi da amenda?

#11 2010-03-02 11:59:11

mychydutza
Membru

am PFA cu norma de venit.
1.  daca am contract de munca cu norma intreaga , pot beneficia de reducere la CASS la jumatate? adica in loc de 5.5%, platesc 2.75%????

2. cum adica 50% reducere din norma de venit??????

#12 2010-03-07 08:01:48

ADIHOREA
Membru

In cazul in care exista CIM(contract individual) norma se reduce la 50% si se aplica 16% si 5.5 % pe norma redusa-asta se intampla la Finante in momentul declaratiei anuale de impunere sau la infiintare...

NOTA: in cazul de mai sus, norma se reduce, punct. Reducerea NU este neaparat 50%, difera de la judet la judet, poate depinde de mai multe aspecte. De aceea se consulta lista cu normele de venit pentru judetul respectiv, unde, de regula, se face referire si la reducerile aplicate si conditiile necesare si suficiente.(atticus)

#13 2010-05-05 12:36:18

Sanda
Membru

sunt pensionara si PFA, trebuie sa platesc CASS?cat?

Editat ultima oară de Sanda (2010-05-05 13:26:02)

#14 2010-05-05 13:28:32

David

Se plateste cass in cota de 5,5%.
Legea nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătății, la art. 257, prevede:
    (2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
   ..............;
    b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;

#15 2010-05-11 15:27:57

dudu
Membru

Buna,
Pfa nou infiintat- in sistem real, va rog sa ma ajutati cu raspunsurile la cateva intrebari:
1. CASS este 31.3% din venitul net declarat la Admin. financiara sau din ce? Cum se aplica lunar sau anual?
2. Aceeasi intrebare pt CAS- 5.5%?
3. Adeverintele pt PFA trebuie emise de la reg. comertului sau pot fi facute direct de PFA folosind stampila proprie?

Multumesc anticipat!

#16 2010-05-11 18:03:20

David

1. CASS este 5,5% din venitul net comunicat de Administratia Finantelor Publice. Se plateste trimestrial.
2. CAS- 31,3 se stabileste pentru suma pentru care ati incheiat un contract de asigurare cu Casa Jud de Pensii.
3. Adeverintele pentru ce?
Desigur, adeverintele sunt intocmite de PFA folosind stampila proprie.

#17 2010-05-12 09:41:58

dudu
Membru

Multumesc pt raspunsul prompt!
Adeverinta este pentru inscrierea copilului la gradinita...

#18 2010-05-16 13:10:31

cav
Membru

Buna ziua!
- Sunt salariat cu contract de munca individual incheiat pe durata nedeterminata intre mine si o societate comerciala.
- Sunt PFA-II din iulie 2008. Din iulie 2008 pana in luna martie 2010 n-am avut nicio incasare (n-am prestat nimic ca PFA ) motiv pentru care atat in 2009 cat si in 2010 am primit instiintare de la Ad. Financara sa-mi ridic valoarea impozitata anticipat.
Va rog frumos sa-mi comunicati daca si ce datorii am catre CAS si CASS si in cazul in care am, care sunt penalitatile cuantificate in marime procentuala derivate din neplata acestora. Totodata, va rog sa-mi comunicati ce demersuri/instiintari trebuie sa indrept catre aceste institutii (CAS si CASS) astefel incat sa elimin sau dupa caz sa nu mai inregistrez neconformitati.
Sincer sa fiu, n-as vrea sa primesc un raspuns din care sa rezulte ca statul,  prin lege, ar instiga efectiv PFA la talharie sau furt adica, in cazul in care aceasta n-a intreprins nimic sa faca rost de bani prin alte forme plateasaca totusi o parte procentuala dintr-o suma fictiva pe care n-ai realizat-o faptic. Am speranta ca nu va fi asa deoarece, din cate stiu si dealtfel stim cu totii, orice numar inmultit cu zero da rezultat zero.
Va multumesc.

#19 2010-05-16 17:50:21

David

Dacă sunteți salariat cu contract de munca individual incheiat pe durata nedeterminata la o societate comerciala nu datorati CAS.
Cu privire la CASS Ordinul nr. 617 din 13 august 2007 prevede:
art. 8 (1) Contribuabilii care realizează venituri din activități independente virează trimestrial contribuția calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
    (2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activități independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, contribuția se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe țară pentru fiecare lună și se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
    (3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situația în care venitul din activități independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuția.
    (4) Diferențele rămase de achitat, calculate în raport cu decizia de impunere anuală, se plătesc în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei de impunere, perioadă pentru care nu se calculează și nu se datorează majorări de întârziere.
    (5) La expirarea termenului prevăzut la alin. (4), pentru sumele datorate și rămase neachitate se vor percepe majorări de întârziere conform procedurii instituite prin Codul de procedură fiscală.

Depuneti la cele două institutii adeverinta ca sunteti salariat si ca sunteti asigurat, iar de la organul fiscal, documente din care rezulta ca nu ati realizat venituri din activități independente.

#20 2010-05-16 20:21:51

cav
Membru

Va multumesc pentru raspuns.

#21 2010-05-21 03:20:01

carmen111
Membru

oameni buni, luminati-ma si pe mine! daca am pfa si castig comision de aprox 600 lei lunar, cat si unde trebuie sa platesc si cu cat as ramane in mana? nu inteleg nimic din ceea ce citesc pe aici. rogu-va!

#22 2010-05-21 18:24:45

David

In raspunsul precedent am precizat ce contributii se datoreaza ca PFA. Se mai datoreaza si impozit in cota de 16% din venitul net.

#23 2010-05-28 20:37:47

ramona79_b
Membru

" (3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situația în care venitul din activități independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuția."
legat de acest paragraf, daca sunt si angajata cu norma intreaga la o firma, mai trebuie sa platesc contributia la CASS? ca CAS am inteles ca nu trebuie platit.
veniturile din PFA am inteles ca se iau in calculul indemnizatiei de crestere a copilului, insa este suficieta plata impozitului pe acest venit, sau mai sunt necesare si alte contributii?
va multumesc,

#24 2010-05-29 09:15:05

David

Chiar daca sunteti si angajata cu norma intreaga la o firma, tot trebuie sa platiti CASS. CAS nu se mai plateste. Paragraful respectiv se refera la PFA care inregistreaza pierderi si nu plateste CASS la alt loc de munca.
Pentru a beneficia de indemnizatiei pentru cresterea copilului este suficieta plata impozitului pe venit.
(OUG nr. 148/2005, art. 1(1) ,,Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 600 lei sau, opțional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei,,).

#25 2010-05-30 22:43:02

ionyde
Oaspete

1) Daca fac pfa cu norma fixa si impozit 16% fara carte de munca am gasit ca trebuie sa dau la sanatate
"persoanele care nu sunt salariate dar au obligatia sa isi asigure sanatatea, potrivit prevederilor Legii nr. 95 / 2006, sunt obligate sa comunice direct casei de asigurari alese veniturile, pe baza contractului de asigurare, in vederea stabilirii si achitarii cotei de 5,5%; "

2) Spuneti-mi daca la pensii trebuie sa dau ceva sau sunt scutit neavand CIM ? Cam ce procent ar trebui sa dau si cum se calculeaza?
Sincer la ce fac guvernatii acuma si poate pe viitor mai degraba prefer sa-mi fac pensie facultativa ca prezinta mai multa siguranta decat cea de la stat.

3) In afara de 16% din venitul net, 5.5% sanatate si eventual daca trebe la pensii mai trebuie dat ceva la pfa norma fixa si fara CIM ?

#26 Astăzi 20:17:59

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
Promo PFA II IF     Rezervare
Maniu Andrei PFA
Dirigenție de șantier - domeniul 2.2 Construcții civile, industriale și agricole - Categoria de importanță C.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro