Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program facturare online. Program facturare gratuit.  Program Facturare
 Calendar obligatii PFA 16-31 August 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCustomer support cod CAEN LIchidare PFA norma de venit Registru jurnal incasari plati Achizitie valutara obligatorie din banca pentru plata externa facturare extern UE Plata CAS 01.07.2014 Infiintare PFA - detalii CAEN PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) fiscalizare ceas taxi Bijuterii si registre PFA contract comodat - % cheltuieli deductibile apartament ... Factura storno in declaratia 390, 300, RJIP Plata factura catre alt PFA PFA din 2011- fara contract CASS si pensie, unde trebuie incheiat? lichidare PFA fara activitate infiintare intreprindere familiala Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#76 2010-12-08 20:33:41

pfatudor
Membru

Re: Contributii CAS si CASS (sanatate) pt. anul 2010 (modificari) ?

Buna seara! Va deranjez si eu cu cateva intrebari:
1. Deci pot sa imi trec ca si cheltuieli sumele platite la casa pensii si de sanatate pt pfa?
2. Suma pe care o voi plati anul viitor la CASS, suma aferenta anului 2010, o voi trece in 2011 la cheltuieli?
3. Cheltuielile cu comisioanele si alte servicii bancare cuprind si comisionul de administrare cont si comisionul de intretinere card ?
4. Cat din impozitul pe profit pot sa il redirectionez spre asociatiile umanitare si organizatiile nonprofit? Ce trebuie sa fac pentru a redirectiona acel procent spre organizatiile mentionate?
5. Din luna augist sunt si angajat cu norma intreaga. Am platit la casa de pensii pentru tot anul curent. Voi primi inapoi banii platiti in plus? Presupun ca la sanatate nu o sa beneficiez de nici o reducere smile
6. Daca in 2011 nu o sa am profit si sunt si angajat, mai sunt obligat sa platesc sanatate la minimul pe economie ?

Va multumesc anticipat !

#77 2010-12-08 21:50:56

anca55
Oaspete

Sunt PFA din iunie 2008 si salariat pe durata nedeterminata. Ca PFA am realizat venituri in perioada iun-2008 pana in feb 2010. 
1. La veniturile din PFA (chiar daca sunt am fost si sunt salariat) trebuia sa platesc CASS de 5.5% la VN? Ce norme se aplica?
2. Daca am declaratiile 200 si 220 imi sunt de ajuns la Casa de sanatate pt calcularea contributiei?
3. In iulie 2010 am radiat PF, dar mai trebuie sa depun in 2011 veniturile realizate. Pot plati contributia de sanatate si penalitatile aferente si sa le depun ca si cheltuieli deductibile, penalitatile sunt si ele che deductibile?
4. Termenul de prescriptie este de 5 sau 10 ani?

#78 2010-12-09 10:05:18

David
Moderator (Expert contabil)

1. Pentru veniturile realizate de PFA, chiar daca sunteti si salariat, plata CASS de 5.5% este obilgatorie conform art. 257 din Legea nr. 95/2006 si Ordinul CNAS nr. 617/2007.
2. Se depun declaratiile 200, 220, copie certificat de inregistrare si o declaratie de asigurare la Casa de Sanatate pt calcularea contributiei.
3. Pentru anul 2010 se depune declaratia 200 pana in luna mai 2011 pt. veniturile realizate. Contributia de sanatate reprezinta cheltuiala deductibila, dar, penalitatile nu sunt cheltuieli deductibile.
4. Termenul de prescriptie este de 5 ani.

#79 2010-12-25 08:52:01

amphora
Membru

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine.Situatia mea este urmatoarea: din martie 2010 am intrat in somaj; in aprilie mi-am infiintat un PFA si am facut o declaratie de venit estimativa, la care am platit impozitul cuvenit; mi s-a spus ca pe perioada somajului nu trebuie sa platesc nicio contributie (pensie, sanatate), intrucat ele sunt platite de la somaj pentru mine. In plus, anul 2010 se incheie cu pierderi pe PFA, iar 2011 nu se vede a fi mai bun, deci tot pe pierdere se va inchide.
De la 1 ianuarie 2011 voi iesi din somaj si voi fi angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata, unde imi vor fi platite contributiile la sanatate, pensii, etc.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac in privinta PFA-ului, trebuie sa inchei contract pt sanatate, etc. si ce contributii voi avea de platit si cu ce frecventa?
Va multumesc.

#80 2010-12-25 09:43:18

David

Conform art. 257 din Legea sanatatii nr. 95/2006 contributia de sanatate 5,5% se datoreaza pentru toate veniturile realizate si se plateste trimestrial pe data de 15 a ultimei luni din trimestru.
Cu privire la contributia de sanatate Ordinul CNAS nr. 617/2007 prevede:
   (2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activități independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, contribuția se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe țară pentru fiecare lună și se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
    (3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situația în care venitul din activități independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuția.

#81 2011-01-01 11:45:51

Buna ziua. La multi ani 2011. Apreciez in mod deosebit utilitatea acestui Forum si as dori sa pun si eu o intrebare.

Un PFA care a avut venituri in fiecare din ultimii 5 ani declarate si impozitatepe baza normei unice nu s-a inscris la Casa de Asigurari de Sanatate pentru plata CASS-ului considerand ca este asigurat in temeiul faptului ca este si angajat cu CIM pe durata nedeterminata. A facut inregistrarea on-line pentru a incheia un contract de CASS. In Legea 95/2006 si in Ordinul CNAS 617/2007 aceasta speta nu este clar definita. Se intelege insa ca se va face calculul veniturilor impozabile in termenul de prescriptie si se vor aplica penalizari conform Codului de Procedura Fiscala.

Va rog sa imi comunicati daca intelegrea mea este corecta si daca se poate... pe ce temei se face calcul contributiei neplatite si de cine.

Va multumesc anticipat.

Editat ultima oară de Virgil - Bucuresti (2011-01-01 12:07:05)

#82 2011-01-01 12:43:12

David

Ințelegera dvs. este corectă.
Conform art. 257 alin. (3) din Legea sanatatii nr. 95/2006 contributia de sanatate 5,5% se datoreaza de PFA (chiar dacă este angajat cu CIM pe durata nedeterminata) asupra tuturor veniturilor realizate prevazute la alin. (2) din aceiasi lege (salarii, pensii, indemnizatii somaj, activitati independente, s.a.) si se plateste trimestrial pe data de 15 a ultimei luni din trimestru.
Calculul contributiei de asigurări de sănătate, dobanzilor si penalităților de intarziere se face de catre Casa de Sănătate.

#83 2011-01-01 13:07:12

Va multumesc mult pentru raspunsul clar si prompt.

As mai avea o tema de discutie care este destul de specifica pentru ca tine de procedura de contractare a CASS:

In procedura de incheiere a Contractului de tip C2 (pentru PFA-uri) cu CASMB transmiterea contractului se poate face prin posta/depunere in urna ('funerara') iar dupa 30 zile se ridica un exemplar semnat.
Exista o nota in procedura prin care se mentioneaza ca la momentul depunerii contractului trebuie sa fie cel putin o plata efectuata la FNUASS in contul CASMB iar in momentul ridicarii exemplarului trebuie sa fie  plata la zi. Nu este clar care este nivelul platii voluntare si care este temeiul. Se ridica urmatoarele intrebari:

1. In cazul in care am deja venitul net real pe 2010 pot considera ca acest venit este temeiul impozitarii?
2. Mai trebuie depusa si o declaratie de venit pentru temeiul platii?

Are  cineva o astfel de experienta cu incheierea contractului dupa o perioada latenta in care a incasat venituri din activitatea de PFA?

Multumesc anticipat pentru schimbul de experienta si sfaturi.

#84 2011-01-01 16:40:57

David

Casa de Sanatate intocmeste contractul/declaratia de asigurare in baza unor doumente, cum ar fi: decizia de impunere pe anul curent; declaratia 200 pentru veniturile realizate pentru anii precedenti.

#85 2011-01-02 16:40:15

coyote
Oaspete

Am tot cautat si nu reusesc sa gasesc un raspuns clar. Desi aici spuneti de 31,3% dintr-un venit declarat, nu mai mic de 707 RON, am gasit inclusiv pe site-ul casei de pensii si o cota de 10,5% din venitul brut. Pana la urma, pentru un PFA, care este cota aplicabila? Cea de 10,5% sau cea de 31,3% din (minim) 707 RON?

Va multumesc anticipat.

Editat ultima oară de coyote (2011-01-02 17:19:19)

#86 2011-01-02 17:27:25

David

Pentru un PFA cota de CAS este de 31,3% din (minim) 708 lei incepand cu data de 01.01.2011 cand intra in vigoare Legea pensiilor nr. 263/2010. Cota individuala de 10,5% nu se aplica pentru PFA ci pentru drepturile de autor si conventiile civile conform OUG nr. 82/2010.

#87 2011-01-02 17:41:45

coyote
Oaspete

Va multumesc mult. Am un PFA infiintat pe 27 decembrie 2010. Urmatorii pasi ar fi sa depun declaratia 220 pana pe 15 ianuarie, sa fac contract cu casa de pensii si cu cea de sanatate, corect?

#88 2011-01-02 18:15:55

David

Pentru intocmirea contractelor cu Casa de Pensii si Casa de Sanatate este necesara si decizia de impunere intocmita si transmisa de fisc dupa depunerea Declaratiei 220.

#89 2011-01-02 20:26:41

coyote
Oaspete

Ca urmare, contributia la Casa de Pensii va fi pe baza venitului realizat sau a unei sume declarate in contract? Daca e pe baza venitului declarat, asta inseamna ca toate beneficiile PFA dpdv financiar dispar... Multe stiri care circula pe internet spun ca va fi vorba de 31,3% din venitul declarat la fisc, iar din lege nu am inteles foarte bine care varianta ar fi cea corecta.

Va multumesc pentru ajutor.

L.E.: trebuia doar sa citesc cu atentie...

"Art. 36. — Baza lunară de calcul a contribuției de asigurări
sociale pentru asigurații prevăzuți la art. 6 alin. (1) pct. IV și
alin. (2) o constituie venitul lunar asigurat, înscris în declarația
individuală de asigurare sau în contractul de asigurare socială,
dar nu mai puțin decât suma reprezentând 35% din câștigul
salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat și nici mai mult de 5 ori valoarea
acestuia."

Editat ultima oară de coyote (2011-01-02 20:31:55)

#90 2011-01-03 09:23:44

andreew81
Membru

Ceau
Am un PFA neplatitor TVA pe cod CAEN 6210 Activitati de realizare a softului la comanda infiintat in mai 2010 .
In ultimele 3 luni am emis 3 facturi pe care nu le-am inregistrat deocamdata niciunde .
Intrebarile mele sunt :
1 ce trebuie sa fac pentru a inregistra facturile
2 ce taxe , impozite trebuie platite (sunt angajat cu contrat nedeterminat ) si pana cand ?

Merci fain

#91 2011-01-03 10:09:20

David

Daca sunteti salariat cu contract individual de munca ca PFA se datoreaza impozit pe venit in cota de 16% din venitul net si contributie de sanatate 5,5% din venitul net.
Sumele facturate si incasate se inregistreaza in Registrul jurnal de incasari si plati.

#92 2011-01-04 10:30:01

qu3en_bee
Membru

am si eu o nelamurire sunt din bucuresti si tre sa depun declaratia de sanatate sa ma inregistrez...mi-a iesit un venit net de 1500lei aproximativ m am inffintat in 2010mai, eu ce sume trec pe declaratie salariu minim pe economie ori nr de luni de aactivitate ca inteleg ca asta  e minimul si eu n am facut mai mult....

#93 2011-01-04 18:54:43

qu3en_bee
Membru

buna ziua au si eu o nelamurire cu cass....dak o platesc voi beneficia de indemnizatia de copil peste un an?sau trebuie sa platesc si cei 0.85%?

#94 2011-01-04 19:01:29

David

CASS se plateste pe baza datelor din decizia de impunere, daca este singura sursa de realizare a veniturilor, baza de calcul este salariul minim.
Indemnizatia de crestere copil se acorda daca se realizeaza venituri impozabile 12 luni si nu este conditionata de plata CASS sau contributia de 0,85% (in baza acesteia se acorda concediu de maternitate)

#95 2011-01-05 14:43:08

adnas
Membru

Buna ziua, sunt noua pe acest forum dar am si eu o intrebare referitoare la nontributiile unui PFA la CAS pt 2009..
Zilele trecute am fost la Casa de sanatate pt a face regularizarea pt anul 2009. A fost calculata contributia cu 6.5%. Problema mea este faptul ca in luna mai 2009 cand am facut declaratia pt plata anticipata calculul contributiei a fost facuta cu 5.5%.  Care este procentul corect? Am sunat la juridic la CAS si nu m-au lamurit.

#96 2011-01-05 17:32:26

David

Cota de CASS este 5,5% pentru anul 2009, dar unele judete aplica cota de 6,5%.

#97 2011-01-05 20:39:14

sonyx1
Membru

Buna seara.Fiind nou si vreau sa infiintez un pfa de transport rutier marfa cu utilitara 20tonne intern mar interesa totul de la inceput (ce acte am nevoie,ce taxe se platesc si cit,daca am nevoie de spatiu in afara de sediul  firmei,ce se poate deduce din impozit etc.)va multumesc anticipat.

#98 2011-01-06 08:22:27

Sorin.Tanase
Administrator

In Prahova s-a achitat in 2010 diferenta "din mers printre platile trimestriale" astfel:

in trim. II - diferenta /2009

in trim. III - dif/2009-majorari !

#99 2011-02-07 14:50:33

pfaelena
Membru

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu privire la unele nelamuriri.
Sunt PFA (traducator), am inceput activitatea din 2009, respectiv in acest an am inregistrat venit zero fiind angajata cu contract de munca in cadrul unei societati, insa am platit un impozit in baza unei declaratii estimative pe 2009, intrebarea mea este urmatoarea, ar fi trebuit sa platesc  asigurari sociale si  asigurari de sanatate potrivit declaratiei estivative, desi venitul meu pe 2009 este zero, daca da, ce trebuie sa fac?
Si o alta intrebare, pentru anul 2010 am inregistrat venit in valoare de 357lei, probabil trebuie sa platesc asigurari de sanate, in situatia asta daca devin mamica anul acesta 2011, pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului ? Va multumesc.

Editat ultima oară de pfaelena (2011-02-07 15:00:47)

#100 2011-02-07 16:52:49

David

Daca sunteti nu datorati contributie de asigurari pt pensie, dar datorati contributie de sanatate 5,5% din venitul net.
Se beneficiaza de indemnizatie crestere copil daca realizati venituri impozabile pe ultimele 12 luni.

#101 Astăzi 01:14:39

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro