Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFPFA - Intrebari ... suspendarea / reluarea activitatii ... contract de comodat pentru un autoturism EIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-01-31 14:57:05

georgo155
Oaspete

PFA platitor de tva ? - Pasibil amenda intre 1000 si 5000 lei

PFA infiintat in mai 2008. Pe 26 ian 2010 sunt instiintat telefonic de circa fiscala locala ca nu am depus decont de platitor tva si sunt pasibil de amenda intre 1000 si 5000 lei, desi eu nu stiu sa ma fi declarat platitor de tva, nu am ridicat certificat de inregistrare in scopuri tva( pt. ca nu l-am cerut), nu am fost notificat. Pentru ca de la infiintare si pana in prezent nu am avut deloc activitate, as dori inchiderea firmei si as dori sa stiu daca astfel pot evita amenda, care nu sunt convins ca este aplicata corect. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc !

#2 2010-01-31 16:06:08

atticus
Membru Onorific

Re: PFA platitor de tva ? - Pasibil amenda intre 1000 si 5000 lei

Ca ati ridicat sau nu certificatul de la fisc, nu are importanta. In primul rand, verificati daca sunteti sau nu platitor de TVA. Acest lucru il puteti face simplu, accesand
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vi … anguage=RO

#3 2010-01-31 16:30:33

georgo155
Oaspete

atticus a scris:

Ca ati ridicat sau nu certificatul de la fisc, nu are importanta. In primul rand, verificati daca sunteti sau nu platitor de TVA. Acest lucru il puteti face simplu, accesand
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vi … anguage=RO

Multumesc pt. raspuns, am verificat, figurez ca platitor de tva(desi eu nu stiam acest lucru). Nu era normal sa fi aflat din mai 2008 pana acum? Exista vreo portita de contestare a acestei amenzi mai ales ca nu am avut nicio activitate de la infiintare ?

#4 2010-01-31 16:45:54

atticus
Membru Onorific

Faceti declaratiile respective foarte urgent si trimiteti-le pe adresa fiscului de care apartineti in scrisoare deschisa cu valoare declarata. Nu este deloc sigur ca veti primi amenda, cred ca se lasa cu avertisment.
Dar daca oricum nu pucrati pe PFA, radiati-o.

#5 2010-02-01 20:21:16

georgo155
Oaspete

1. V-as ruga de asemenea sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca FISC-ul nu cumva ar fi trebuit sa notifice nedepunerea decontului din mai 2008 pana in prezent.

2. Cat despre scrisoarea deschisa, puteti da mai multe detalii de genul cui ii este adresata, ce ar trebui sa continta, etc. ?

3. Varianta scrisorii deschise este o alternativa sau trebuie facuta concomitent cu prevederile legale (depunere decont + discheta, sau transmitere decont prin Internet).

#6 2010-02-01 21:45:09

atticus
Membru Onorific

1. Am inteles ideea lansata de Dvs. si anterior, dar nu am raspuns. Haideti sa vorbim deschis: ati gresit si asta inseamna contraventie; in locul Dvs. eu nu as mai ataca cu <<de ce nu m-au notificat in atata timp>>, deoarece nu este nici elegant si poate nici benefic...
2. Daca ati trimite deconturile in scrisoare recomandata, nu aveti cum sa faceti ulterior dovada ce anume ati trimis in plic.
Daca insa expediati acele declaratii-decont in SCRISOARE DESCHISA CU VALOARE DECLARATA, este cu totul altceva.
Luati un plic de marime corespunzatoare, introduceti declaratiile completate, semnate si stampilate, dischetele, etc., dar ATENTIE, nu lipiti plicul!;
mergeti la oficiul postal si de la ghiseul care se ocupa de asemenea trimiteri solicitati 2 buc. NOTA DE INVENTAR. Completati notele de inventar identic cu ceea ce trimiteti (adica scrieti: declaratii tva pe perioada de la - pana la....). Scrieti si o valoare in rubrica respectiva, sa zicem de 20 lei, asta pt. cazul in care posta ar pierde trimiterea, va vor plati despagubiri in valoarea respectiva.
Oficiantul va verifica daca continutul plicului deschis si ceea ce ati scris pe notele de inventar, coincide.
Acesta va sigila plicul si va va restitui un exemplar din nota de inventar cu stampila de zi. Astfel, DVs. veti putea face oricand dovada ce anume ati trimis in plic.
3. Varianta descrisa mai sus v-am recomandat-o tocmai in scopul evitarii intalnirii cu lucratorul de la ghiseul fiscului, nu intamplator.

#7 Astăzi 11:02:58

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
Promo PFA II IF     Rezervare
Tanase N. Sorin Nicolae PFA
Consultanta IT, web design, web hosting, publicitate pe web, programare, reparatii PC, servicii IT.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro