Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Contabilitate Bucuresti  Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Calendar obligatii PFA 1-15 Septembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCheltuieli Deductibile LIchidare PFA norma de venit Achizitia unui domeniu de internet calcul retineri arenda PFA-realizare siteuri web I.I. este persoana juridica sau nu? RJIP - facturi si alte documente Informatii PFA Clarificare completare RJIP Ce se trece la "felul operatiunii" in RJIP? Cum se scriu veniturile PayPal in RJIP? Completare registru de incasari si plati retroactiv Calcul plata restanta Cas PFA sistem real cu carte de munca Actualizare stoc Cod CAEN vechi + cod nou CAEN Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Iulie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Iulie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2014-01-07 21:11:53

stefania72
Membru

D600 - venit baza de calcul

Buna ziua, am un PFA neplatitor de TVA infiintat in 2013 si va rog sa ma ajutati cu raspunsurile la 2 subiecte privind declaratia 600:
1)  valoarea venitului lunar baza de calcul pentru CAS pentru 2014 o aleg eu (intre minimul si maximul prevazute de lege) sau trebuie sa fie egala cu venitul lunar pe care estimez ca il voi avea in 2014? 
2) daca in 2013 am avut venituri mai mari decat cele estimate initial ca baza pentru CAS, trebuie sa depun declaratie rectificativa?

Multumesc frumos.

#2 2014-01-13 09:58:35

Ankutza
Membru

Re: D600 - venit baza de calcul

Buna ziua
Va rog sa-mi comunicati care suma trebuie trecuta la baza de calcul a D600-244 lei,cea veche sau 252 lei, cea noua in urma majorarii intrate in vigoare cu 01.01.2014 ?
Va multumesc

#3 2014-01-13 10:23:46

David
Moderator (Expert contabil)

Baza de calcul este cea stabilita in functie de noul salariu mediu brut pe 2014.

#4 2014-01-14 20:43:18

cinela
Membru

Eu Tot Nu Inteleg Ce Se Trece  In Declaratia 600 La Lunile Anului.care Este Venit Baza De Calcul ? Suma De 778 Lei ? (rezultata Din 2223 Salariul Mediu 2013 * 35% = 778 Lei,iar Lunar Sa Platim (778 * 31,5% = 245 Lei?) Sau Este Suma Care A Rezultat In Anul 2013  Ca Venit Net Si Se Imparte La 12 Luni Ale Anului ?(de Ex. 17.000 Lei /12 Luni = 1417 Lei * 31,5% = 446 Lei Suma Lunara  Ce Trebuie Platita ?)

#5 2014-01-15 10:27:37

David

Codul fiscal la art. 296^22 Baza de calcul:
(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câștig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menționat, nu datorează contribuție de asigurări sociale.

#6 2014-01-15 17:12:12

Sorin.Tanase
Administrator

Legea nr. 340/2013, publicata in Monitorul Oficial nr. 776 din 12 decembrie, majoreaza cu 75 de lei castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Majorarea salariului mediu determina si cresterea bazei de calcul a contributiilor de asigurari sociale pentru persoanele fizice care obtin venituri din activitati independente.

Potrivit normelor legale, acesti contribuabili datoreaza la sistemul de pensii o contributie de 31,3% din venitul declarat, adica venitul pentru care doresc sa se asigure.

Venitul nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, dar nici mai mare de echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.

In 2014 suma minima de plata se majoreaza cu 8 lei.

---

In 2013, salariul mediu era stabilit la 2.223 lei iar baza de calcul pentru CAS era cuprinsa intre 778 lei (minim) si 11.115 lei (maxim).

In 2014, salariul mediu este stabilit la 2.298 lei iar baza de calcul pentru CAS este cuprinsa intre 804 lei (minim) si 11.490 lei (maxim).

---

In 2013, pentru CAS, suma minima de plata era de 244 lei (35% * 2.223 * 31,3%), iar limita maxima era de 3.479 lei (5 * 2.223 * 31,3%).

In 2014, pentru CAS, suma minima de plata este de 252 lei (35% * 2.298 * 31,3%), iar limita maxima este de 3.596 lei (5 * 2.298 * 31,3%).

---

Declaratia 600

#7 2014-01-16 13:40:05

Alina Elena86
Membru

Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați concret cu următoarul calcul și declarație.
Un pfa în sistem real, neplătitor de TVA are la decembrie 2013 venit impozabil de 11.200 RON.
1. Cât voi plăti la sănătate și pensie?
2. Trebuie să depun decl 600 și care este venitul bază de calcul? am sunat și la Finanțe și am primit răspunsuri diferite, în condițiile în care domnul care are pfa-ul este angajat din dec. 2013 și a luat șomaj în lunile ian. și febr. 2013.

Vă mulțumesc din suflet!

#8 2014-01-16 13:51:02

David

1.Obligatia platii CAS-ului este prevazuta de Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. „Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcție de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care își încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare”.
Pentru anul 2013 venitul minim pt care este obligatoriu asigurarea este 778 lei ( 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat - 2223 lei) pt care se datoreaza contributia minima de 244 lei/luna (778*31,3%).
2.Din decembrie 2013, daca este angajat, numai datoreaza CAS.

#9 2014-01-16 21:08:03

Florea77
Membru

1.  Buna, am un PFA(IALOMITA) , din data de 06.01.2014 , pe data de 15 ianuarie am plecat si de la vechiul loc de munca, acum sunt pe cont propriu doar PFA , INTREBARE ?  cum fac sa beneficiez de  PENSIE , ASIGURARE DE SANATATE , SOMAJ , ca atunci cand eram angajat ? este suficienta doar declaratia 600?

Ieri am sunat la Administratie (IALOMITA)   am intrebat si mi-au zis ca trebuie sa completez doar declaratia 600 , mama mea, contabila fiind a intrebat la administratie la (ROMAN ) acolo i-au spus ca trebuie sa mearga la fiecare institutie in parte sa incheie un contract( CASA DE PENSII , CASA SE ASIGURARI DE SANATATE ETC)   CARE ESTE RASPUNSUL ?

2. Am facut un contract intre mine si mine PFA pentru inchirierea masinii pot inregistra toate bonurile de motorina ? trebuie si alte hartii atasate la acele bonuri foi de parcurs sau mai stiu eu ce?

#10 2014-01-17 12:59:50

David

- Se depun la ANAF declaratiile 600 si 220.
- Pentru auto utilizat exclusiv pentru activitatea economica cheltuielile se deduc in cota de 100% si este necesara intocmirea foilor de parcurs. Daca nu, deducerea se face in proportie de 50% din cheltuielile de intretinere si combustibil (numai se intomeste foaia de parcurs).

#11 2014-01-21 15:51:40

k0b3
Membru

In conditiile in care am incheiat anul 2013 pe pierdere, exista posibilitatea recuperarii banilor platiti conform deciziei de impunere anticipata care estima un profit de 10.000 RON si implicit obligativitatea platii pensiei?

#12 2014-01-21 17:59:28

David

Dupa depunerea declaratiei 200 ANAF va trimite decizia de impunerea anuala si dupa aceea se va putea recupera suma sau compesa cu obligatiile de plata pe 2014.

#13 2014-01-22 15:09:14

danycid
Membru

Am o nelamurire: pentru PFA-urile la norma de venit si care mai sunt si angajati cu carte de munca se mai plateste ceva la casa de pensii pentru veniturile realizate ca PFA?

Multumesc,
Daniel

#14 2014-01-22 17:21:43

David

NU.

#15 2014-01-23 09:59:27

declaratia 600 se depune anual ?

#16 2014-01-23 13:45:22

David

DA

#17 2014-01-24 12:43:26

Ioana Monica
Membru

Buna ziua, am un pfa in trecut am fost la norma impusa dar incepand cu anul acesta sunt in sistem real, v-as ruga sa imi spuneti care sunt modalitatile prin care eu as putea fi scoasa din evidentza platii CAS-ului, in conditiile in care in prezent realizez venituri sub salarul minim pe economie. Am inteles ca in trecut cand evidentza platii CAS-ului apartinea de Casa Judeteana de Pensii trebuia completata o declaratie in baza careia puteai fi scos din sistem, m-ar interesa care este procedura in momentul de fatza?

#18 2014-01-24 13:17:32

Emanuem
Membru

Buna ziua,
1.Sunt PFI neplatitor de TVA, 2013 a fost primul an. Desi am declarant ca o sa castig sub venitul mediu, mi s-a spus ca tot este obligatoriu sa platesc contributia pt pensie, raportata la salariul mediu.Prin urmare, am iesit pe minus. Si pt 2014 tot nu cred ca voi castiga mai mult decat salariul mediu. Cum sa fac sa nu mai platesc asigurarile pt sistemul public de pensii? este obligatoriu, asa cum mi s-a spus de la ANAF sau este vreo portita de scapare?
2. Pentru cei care sunt PFI, dar mai au si un contract individual de munca, prin care este platita pensia, mai este nevoie sa depuna declaratia 600?

#19 2014-01-24 14:43:21

David

Pentru cei care au contract individual de munca, prin care este platita CAS pentru pensie, numai este obligat sa depuna declaratia 600.

#20 2014-01-25 08:18:50

Ioana Monica
Membru

Care este modalitatea exacta prin care sa fiu scoasa din evidentza platii CAS-ului in conditiile in care castigul meu ca actual ca PFA este mai mic decat salarul minim pe economie.
Va multumesc!

#21 2014-01-25 10:00:15

David

Se depune la ANAF declaratia 601: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo … 1_2012.pdf

#22 2014-01-25 13:33:47

Emanuem
Membru

1. pai in declaratia 601 nu este trecuta si varianta in care castigul este sub cel mediu.... prin urmare,asa cum mi s-a pus anul trecut, este obligatoriu plata pt pensie indifferent cat am castigul?!
2. punctul II.3 din 601, la ce se refera? ce fel de sisteme proprii? o asigurare privata m-ar scuti de plata aceasta catre ANAF?

#23 2014-01-27 15:26:59

dany01
Membru

Suntem obligati sa depunem D600 daca un pfa in sistem real nu a realizat pe 2013 venitul garantat pt a se asigura la CAS?,pe o parte legea ne obliga se ne asiguram darse mai specifica si daca nu realizam pe anul precedent acel venit nu datoram contributie la CAS. Va multumesc anticipat pt raspuns.

#24 2014-01-27 18:31:20

David

Obligatia platii CAS-ului este prevazuta de Norme metodologice pt aplicarea art. 296^22 din Codul fiscal:
Pct. 32. „Venitul declarat de contribuabilii prevăzuți la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezintă un venit ales de către aceștia, cuprins între 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și echivalentul a de 5 ori acest câștig.
Încadrarea în categoria persoanelor obligate să se asigure se face în funcție de:
– venitul realizat în anul precedent, rămas după scăderea din totalul veniturilor încasate a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse în sistem real;
– venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care își încep activitatea în cursul anului fiscal;
– valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 49 din Codul fiscal, în cazul contribuabililor care desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit.
Contribuabilii care desfășoară activități impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligați să se asigure și nu datorează contribuție de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuțiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare și la stabilirea punctajului pentru pensionare”.

#25 Astăzi 07:01:31

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA si SRL
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Promo PFA II IF     Rezervare
Hosu Ionut Constatin PFA
Deratizare, dezinsecție, dezinfecție, amenajare și întreținere spații verzi, acvarii și iazuri.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro