Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-31 Decembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFCheltuieli PFA Cheltuieli Deductibile achizitia cu borderou:retinere impozit la sursa? PFA Editare Grafica si DTP Cas Obligatie plata CAS Adeverinta venit PFA pentru obtinerea vizei Cass Inchidere PFA expert contabil taxe vamale import contract incheiat cu un pfa cu aceeasi activitate Infiintare PFA, Cabinet individual de psihologie Schimbare CAEN din 6202 in 6201. Cod principal Casare produse deteriorate poprire cont salariu Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Decembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2014-01-13 16:00:24

dalex
Membru

Decontare cheltuieli

Buna ziua,
Am mai multe nelamuriri.
1. Daca am facturi emise in decembrie 2013 si nu am apucat sa le platesc in 2013, mai pot fi inregistate in registrul de plati si incasari pentru decontarea pe 2013?
2. Am o factura achitata catre un furnizor, cash, dar fara chitanta. Cum o pot inregistra? Furnizorul mi-a livrat produsul printr-un curier rapid iar factura a trebuie sa o downlodez de pe site-ul furnizorului.
3. Care sunt condiitile prin care pot inregistra un bon fiscal pentru decontare?
4. Sunt PFA cod 6209, mare parte a activitatii mi-o desfasor la client. Cum as putea sa imi decontez bonurile de benzina?

Va multumesc.

#2 2014-01-13 17:36:47

georgee
Membru Gold

Re: Decontare cheltuieli

1. se inregistreaza in anul in care s-a facut platat si anume 2014
2. curierul trebuie sa va fi lasat o chitanta prin care sa specifice suma pe care a ridicat-o de la dvs, folositi-o pe aceea
3. sa contina datele unei facturi simple
4. daca folositi autovehicolul strict in scopul pfa veti intocmi foi de parcurs si deduceti 100% din combustibil, daca folositi masina si in scop personal veti deduce fara foi de parcurs doar 50%

#3 2014-01-13 17:59:50

dalex
Membru

Aici este problema, pentru ca acel curier nu a lasat nici o chitanta. Pur si simplu mi-a dat coletul. Factura am luat-o eu de pe linkul furnizat de catre furnizorul produsului.
Auto o folosesc si in scop personal.
Nu exista un consum in care trebuie sa ma incadrez ca sa pot inregistra aceste bonuri?
Stiam ca pentru benzina puteai sa decontezi in limita a 10 litri la 100 km?

Editat ultima oară de dalex (2014-01-13 18:03:55)

#4 2014-01-13 20:03:22

georgee
Membru Gold

- intr-adevar este o problema pentru ca nu este normal sa platiti curierului o suma de bani si aceasta sa nu va elibereze o chitanta, sau o dovada ca dvs i-ati dat acea suma
- codul fiscal art 48 lit l^1) prevede ca sunt deductibile 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfășurării activității și a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietate sau în folosință; nu se specifica nici o cota de benzina

#5 Astăzi 14:11:06

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro