Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 pCont - program de contabilitate in partida simpla  Ciel Simplu
 Calendar obligatii PFA 16-30 Noiembrie 2014 
Forum - PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Activitate PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFEIN, PFA sau ambele? PFA - CAS si Concediu prenatal radiere pfa PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Sfaturi Infiintare PFA Dependenta Concurs: C.U.I.-ul NOROCOS ! PFA asistent medical Registru Jurnal Incasari si Plati,Registru Inventar documentatie comert ambulatoriu PFA - Cheltuieli omise din ani anteriori ... Reziliere contract prestari servicii PFA - motiv - clauze contractuale Impozit, penalizari Sotul / sotia participare la activitatea PFA PFA si salariat - contributii CAS ? Cheltuieli Deductibile Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-30) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Noiembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

#1 2010-05-20 08:43:52

vib
Membru

Cand se utilizeaza Casa de marcat fiscala ?

Buna,

Stie cineva in ce conditii, mai exact cand trebuie utilizata casa de marcat fiscala si cand poate fi emisa chitanta  unui client ? Cunosc faptul ca avem obligatia de a emite fiecarui client bon fiscal sau chitanta. Exista o valoare  expres prevazuta de lege pana  la care se poate elibera bon fiscal, urmand ca peste aceasta valoare sa fie emisa chitanta, sau invers ? In principiu bonul fiscal este echivalentul chitantei. Sau gresesc ? Daca da, va rog sa ma corectati si sa ma lamuriti si pe mine in aceste sens.
  Daca putem emite chitante fiscale, de ce mai trebuie sa avem si casele de marcat fiscale?

Cu multumiri,

#2 2010-05-21 17:01:13

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Cand se utilizeaza Casa de marcat fiscala ?

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 25 martie 1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale la art. 1 prevede:    (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
    (2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.

#3 2010-10-21 00:58:54

Sebi
Membru

Tot in cadrul OUG 28/1999 am vazut ca scrie:

"Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):"

printre altele:

"h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;"

PFA - servicii de informatica - nu intra la acest punct h) ?

Daca realizez un site web pentru o persoana fizica, trebuie sa-i scot si bon fiscal? Nu este suficient chitanta + factura?

Multumesc anticipat.

#4 2010-10-21 09:24:11

David

OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede urmatoarele: "Art 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.
Activitatea ,,servicii de informaica,, nu se incadreaza ca profesie liberala.
Profesii libere sunt: expertii contabili, notarii, avocatii, medicii, etc, dar nu si PFA
Deci PFA daca efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.

#5 2010-10-21 14:44:11

marpat
Membru

Sunt evaluator imobiliar, imi desfasor activitatea ca PFA si am clienti inclusiv persoane fizice.
Referitor la casa de marcat OUG 28/1999 spune ca:
"Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"
Va rog sa va spuneti parerea :
1.  desfasor o activitate ca profesie libera ?
2.  desfasor activitate in cadrul unei societati comerciale ?
3.  trebuie sa am casa de marcat ?
Multumesc.

#6 2010-10-21 18:20:52

David

Sunteti inregistrat ca PFA la Oficiul Registrului Comertului sau ca profesie libera inregistrat numai la fisc?
Daca sunteti inregistrat ca profesie libera, nu sunteti obligat sa utilizati casa de marcat.
Cereti lamuriri (daca sunteti PFA) la Compartimentul Asistenta Contribuabili din cadrul DGFP, pentru ca inpectorii din cadrul acestei institutii si de la Garda Financiara efectueaza controle in acest sens si pentru ca parerile nu intotdeauna sunt la fel.

#7 2011-03-05 14:20:27

qu3en_bee
Membru

eu am un magazin online si emit ff cu chitanta , insa vreaus a particip la targuri si am sa mi iau o casa de marcat volanta, insa aceasta o pot folosii doar la targuri sau voi fi obligata sa o folosesc si la comenzile online?

#8 2011-03-05 18:00:19

David

Chiar daca se emit bonuri fiscale, cumparatori pot solicita si facturi.

#9 2011-03-05 22:15:34

qu3en_bee
Membru

eu ma refer dak pot emite bonuri doar la targuri si in rest online sa folosesc metoda de pan acum cu ff si chitanta, adik nu sunt obligata sa bag totu pe casa de marcat nu?doar la targuri..?

#10 2011-03-06 12:59:22

David

Pentru aceste doua moduri de valorificare trebuie sa existe o delimitare clara din punct de vedere al gestiunii.

#11 2011-03-11 12:52:17

raduta
Membru

am o taraba in piata si vand fructe trebuie casa de marcat?

#12 2011-03-11 13:03:36

David

Ordonanta de Urgenta nr. 28 din 25 martie 1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale la art. 1 (1) ,,Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale,,.
Aveti nevoie de casa de marcat mobila.

#13 2012-01-29 12:50:43

profu.cri
Membru

Prestarea de servicii muzicale se incadreaza la profesii liberale? Mai este nevoie de casa de marcat?

#14 2012-01-29 13:13:24

David

Trebuie sa existe o autoritate care elibereaza o autorizatie pt inregistrarea ca profesie libera (cum este Colegiul medicilor pt medici, CECCAR pt contabili si exp contabili). Pt prestarea de servicii de catre profesiile liberale nu rebuie sa foloseasca casa de marcat.

#15 2012-01-29 16:11:22

profu.cri
Membru

Iata ce am gasit cu privire la reglemetarea "profesiilor liberale" din Romania: "Legislatia fiscala si cea privind obligatiile sociale cuprinde precizari privind profesiile libere:
- la pct. 23 – 23^3 din Norme metodologice ale Codului Fiscal aprobate prin HG 44/2004,
- la pct. 10 din Normele de aplicare a Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobate prin Ordinul nr. 340/2001.

Din coroborarea acestor prevederi si tinand cont de lista cu membrii Uniunii Profesiilor Liberale din Romania precum si de anexa nr. 2 (LISTA profesiilor reglementate în Romania) din Legea 200/2007 se poate concluziona ca din punct de vedere fiscal sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obtinute din prestari de servicii cu caracter profesional, in domeniile stiintific, literar, artistic, educativ si altele :
1. desfasurate in mod individual sau in diverse forme de asociere,
sau
2. desfasurate pe baza de contract pentru societati comerciale sau alte entitati reglementate potrivit legii sa desfasoare activitati care genereaza venituri din profesii libere,..."
De aici eu inteleg ca prestarea de servicii muzicale se incadreaza in domeniul artisitic, care dpdv fiscal este considerat o profesie liberala. In acest caz nu este obligatorie casa de marcat. Am inteles bine?

#16 2012-01-29 18:13:48

David

Da, dar care este autoritatea care elibereaza autorizatia pt inregistrare la fisc (pt ca altfel nu se poate)? Mergeti la fisc ca poate exista cazuri asemanatoare si vedeti cum au procedat.

#17 2012-02-08 12:50:01

pallrobert
Membru

Buna ziua,
am un IF, cu activitate principala cu cod CAEN
4782 (Comerț cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei și încălțămintei efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe),
si activitate secundara
4789 (Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse)
6209 (Alte activități de servicii privind tehnologia informației)
6311 (Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe)

Trebuie sa am casa de marcat?
Multumesc.

#18 2012-02-08 15:07:36

David

Ordonanta de Urgenta nr. 28 din 25 martie 1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale la art. 1 (1) prevede ,,Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale,,.
Aveti nevoie de casa de marcat, dupa cum reiese din activitatea primelor coduri CAEN.

#19 2013-01-24 11:17:35

poparoxana900
Membru

Buna ziua,

Mi-am infiintat PFA in jud Prahova (acolo se desfacsoara si activitatea), dar domiciliul il am in Jud Brasov si impozitul il platesc tot in Brasov. Intrebarea mea este in ce jud trebuie sa fiscalizez casa de marcat, sau nu are importanta?

Va multumesc

#20 2013-03-07 10:41:38

MANISOR
Membru

Pentru cod CAEN 4719 Comert cu amanuntul in magazine sespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare trebuie casa de marcat fiscala?
Multumesc!

#21 2013-03-07 19:34:16

David

OUG nr. 28/1999 prevede ca operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

#22 2013-06-05 15:53:24

LigiaAnton
Oaspete

Buna ziua,
de curand am inchis un PFA ce avea ca si obiect comert cu amanuntul.
Pe perioada functionarii s-a facturat doar catre persoane juridice(cu factura si chitanta).
Ma astept la un control probabil cat de curand sau oricum, la un moment dat.
Nu am detinut casa de marcat, stiam ca voi factura doar la PJ dar recitind OUT28/1999 vad ca ma obliga codul caen ca am casa(fiind comert cu amanuntul) si nu am facturat pers. fizice.
Este vina mea ca nu m-am informat. Primesc amenda de 8000ron pentru lipsa casa marcat sau e vreo sansa ca scap, pentru ca nu am facturat catre pers. fizice?
Multumesc.

#23 2013-06-05 17:01:49

David

Am vazut ca pt asemenea nereguli cei de fisc sau Garda financiara au aplicat sanctiuni contraventionale.

#24 Astăzi 01:31:56

Informatii PFA
Anunturi

Publicitate        Rezervare
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon Contabilitate Asociatie de Proprietari

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro