Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Economist Gheorghe David Wellcome.ro
 Program Facturare  Infiintari firme
 Calendar obligatii PFA 16-31 Octombrie 2014 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+

Publicitate        Rezervare
Subiecte noi
Forum PFA II IFcas redus la i.i. + durata functionare fara profit colaborare cu o firma intocmirea FV pentru plata contributiilor sociale datorate Depunere Declaratie 220 PFA indemnizatia de maternitate (concediu crestere copil) Inchidere PFA - ... ce trebuie sa fac cu masina inregistrata pe PFA ? Pfa coafor ambulant cu punct de lucru fix II nou infiintata infiintare PFA I.I cu activitate de bar Transfer bani cont PFA in cont personal. Inchiriere apartament prof.liberala Deductibilitatea cheltuielilor cu autoturismele Impozit, penalizari PFA sistem real cu carte de munca Registrul de Inventar Informatii PFA II IFCalendar obligatii fiscale (16-31) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Octombrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-30) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) Septembrie 2014Calendar obligatii fiscale (16-31) August 2014Calendar obligatii fiscale (1-15) August 2014
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Dupa inregistrarea in ROI trebuie depusa Declaratia 300 / 390 VIES?

#1 2012-06-13 06:55:31

cvrazvan
Membru

Dupa inregistrarea in ROI trebuie depusa Declaratia 300 / 390 VIES?

Buna ziua,

1/ Pentru un PFA cu norma de venit inregistrat recent in ROI e nevoie depunerea declaratiei 300 si/sau 390 VIES in trimestrul || curent desi decontul TVA ar fi ZERO (pe trimestrul I am efectuat doar PRESTARI servicii intracomunitare si in Romania) ? Mentionez ca inainte de inregistrarea in ROI am primit un cod fiscal RO de inregistrare in scopuri de TVA cu toate ca as fi preferat sa nu se intample asta (poate nu e problema dar sper ca raman neplatitor TVA in continuare?)

2/ In cazul meu declaratia 300 s-ar depune trimestrial iar 390 VIES lunar (pe luna precedenta) ?

Multumesc pentru raspunsuri.

#2 2012-06-13 09:03:02

David
Moderator (Expert contabil)

Re: Dupa inregistrarea in ROI trebuie depusa Declaratia 300 / 390 VIES?

Daca inregistrarea in scopuri de TVA s-a facut conform art. 153.1 din Codul fiscal, plata se face pt achizitiile intracomunitarea ce depaseste plafonul de 10000 euro si nu pt operatiunile efectuate in tara. Daca s-a facut cf art. 153 atunci se plaeste tva pt toate operatiunile.

#3 2012-06-13 10:21:32

okochea
Membru Silver

Daca esti conform 153.1 (codul cu RO difera de cel fara RO), depui doar 390 lunar daca in luna precedenta ai facturat.

Editat ultima oară de okochea (2012-06-13 10:23:26)

#4 2012-06-14 07:33:47

cvrazvan
Membru

Va multumesc pentru raspunsuri, dar sunt nevoit sa revin cu alte intrebari intrucat sunt confuz dupa ce m-am mai documentat..

M-am inregistrat conform art 153^1 ~ 1b) si DOAR prestez lunar servicii intracomunitatre si in Romania.  In cazul meu:

1/ Pentru emiterea facurii trebuie sa trec noul codul RO atat pentru cele externe cat si interne ?  art 153^1 ~ 10) zice ca nu sunt obligat sa-l folosesc ? La fel , trebuie sa precizez TVA-ul aferent pe vreuna din ele ?

2/ Daca am inteles bine, raman "neplatitor TVA" in continuare dar trebuie sa depun pentru operatiunile intracomunitare declaratia 390 VIES si PROBABIL pentru operatiunile interne declaratia 394 DOAR daca am facturat luna precedenta ?

3/ Nu trebuie depus decontul de TVA chiar daca este ZERO (daca da ce declaratie va rog) ?

Multumesc inca o data pentru timpul acordat.

#5 2012-06-14 08:31:19

okochea
Membru Silver

Pentru extern folosesti codul cu RO
Daca firma cu care colaborezi are cod de Tva valid, atunci TVA este 0
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ aici verifici.
Depui lunar 390 pentru luna precedenta.

Pentru intern codul fara RO. TVA 0. Nu depui nici o declaratie pentru prestari servicii.

Pentru prestari servicii, nu depui nici un decont nimic.

#6 2012-07-24 07:16:41

cvrazvan
Membru

Multumesc pentru ajutor dar acum trebuie sa revin cu alte nelamuriri.

Am prestat servicii intracomunitare catre clienti UE cu TVA valid (deci cred ca nu platesc eu TVA-ul?) pe luna iunie si trebuie sa depun declaratia 390 doar ca find si PFA cu norma de venit si neplatitoare TVA la campul "Baza impozabila" eu cred ca trebuie sa trec valoarea zero si nu valoarea tranzactiei.

1/ Pe factura trebuia cumva sa scriu/calculez TVA-ul aferent costului serviciului prestat ? Clientul nu a obiectat si stiu ca el plateste TVA-ul in tara lui.
2/ Se mai depune declaratie 390 cu baza impozabila zero pe serviciul prestat ?

Mentionez ca m-am inscris in ROI cu cateva luni inaite si am bifatr in formularul de inscriere ca beneficiarul serviciilor prestate de mine plateste TVA-ul in tara lui (ceva de genul asta).

Multumesc pentru raspunsuri.

Editat ultima oară de cvrazvan (2012-07-24 07:20:22)

#7 2012-07-24 13:43:49

okochea
Membru Silver

1 pe factura treci TVA 0
2 in declaratia 390 treci suma totala, cat ai facturat extern, luna precedenta.

#8 2012-08-06 10:04:22

cvrazvan
Membru

Multumesc mult pentru raspunsuri, au fost de mare ajutor!
Inca o intrebare legata de declaratia 390 VIES va rog :

Acesta declaratie se depune lunar pana pe 25 pentru luna precedenta NUMAI daca am facturat ceva pe acea luna , nu ? In situatia mea, am emis o factura pe 31 iulie iar banii au intrat 3 zile mai tarziu (deci in luna august).
Asta inseamna ca in declaratia 390 VIES, valoarea aceastei facturi va fi inregistrata pentru luna iulie sau august. Mai exact in declaratia 390 VIES din 25 august sau septembrie ?

Multumesc inca o data,
Razvan C

#9 2012-08-06 12:17:35

David

Termen 25 august 2012

#10 2012-09-03 08:38:11

laviluca
Membru

Buna ziua,
detin un PFA platitor de TVA trimestrial si in luna august am facut o achizitie intracomunitara (autoturism second - hand cumparat din Germania). Stiu ca pana pe 6.09.2012 trebuie depusa declaratia de mentiuni 092 pentru a face trecerea de la decont de TVA trimestrial la decont de TVA lunar. Prima luna pentru care trebuie depus decont TVA lunar, am inteles ca este septembrie 2012 adica termen 25.10.2012. Nelamurirea mea este cum si vand trebuie depus decontul pentru lunile iulie si august. Daca nu este asa cum am gandit eu va rog frumos sa ma lamuriti.
Multumesc

#11 2012-09-03 13:33:08

David

Ordinul 1165/2009 prevede:
4. Pentru stabilirea datei de luare in evidenta cu perioada fiscala lunara a persoanei impozabile se are in vedere data exigibilitatii taxei aferente achizitiei intracomunitare, astfel cum rezulta din declaratia de mentiuni depusa de persoana impozabila, respectiv:
    a) data luarii in evidenta este data de 1 a primei luni din trimestru, daca exigibilitatea taxei intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
    b) data luarii in evidenta este data de 1 a celei de a treia luni din trimestru, daca exigibilitatea taxei intervine in a doua luna a respectivului trimestru;
    c) data luarii in evidenta este data de 1 a primei luni a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic

#12 Astăzi 02:02:09

Informatii PFA
Anunturi

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Dupa inregistrarea in ROI trebuie depusa Declaratia 300 / 390 VIES?
Publicitate        Rezervare
 Contabilitate PFA, PFI, II, BIA
 Contabilitate SC, PFA, II, ONG
 Program facturare online. Program facturare gratuit.
 Program Facturare
 Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
 Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
 Ciel Conta Liberala - Program de contabilitate in partida simpla
Promo PFA II IF     Rezervare
Bunescu D. Adriana Expert Contabil, Auditor Financiar
Expert Contabil, Audit Financiar, Consultant Fiscal.
Parteneri
Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro