Forum

Calcul delegatie formare  

 
barbuvsd
(@barbuvsd)
Membru nivel 1 Membru

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pentru calculul unei delegatii de participare la un curs de formare am procedat corect (nu am mai facut demult asemenea documente). Pentru decontare am folosit un formular de delegatie (ordin de deplasare Cod 14-5-4) caruia i-am dat numar de inregistrare. Pe prima fata am trecut datele de identificare si locul unde avea loc formarea apoi orele: la sosit data si ora plecarii din oras si la plecat data si ora intoarcerii in orasul de domiciliu . Intre cele doua exista o diferenta de 55de ore.
Pe fata a doua am trecut  cele doua bonuri de motorina (am masina in comodat)nr si data. Pe bonuri am trecut IF........si nr de masina. Pe unul din bonuri mi-a pus codul fiscal dar pe celalat nu.
La calculul km am socotit conform google map (Ex 275Kmx2=550km x7,5%=41,25l x6 lei=247,5lei).
Am considerat apoi 50% decontabil adica 123,75lei . Am adaugat apoi diurna (2 zile x 42,5=85lei). Cazare nu am avut ca am locuit la o ruda. In final suma totala propusa pentru decontare  a fost 208,75 . Am procedat corect?
Daca nu, cum ar fi trebuit sa calculez? Multumesc mult!

Citează
Postat : 8 decembrie 2018 19:26
Adrian Turturea
(@adrian-turturea)
Membru nivel 10 Membru

Buna ziua

Fiind vorba de un PFA, in primul rand nu avem diurna. Poti deduce 50% din cheltuielile cu auto (sau 100% daca te incadrezi in coditiile codului fiscal), fara a avea nevoie de alte documente justificative in afara bonurilor/facturilor.

RăspundeCitează
Postat : 10 decembrie 2018 8:37
barbuvsd
(@barbuvsd)
Membru nivel 1 Membru

Buna ziua,

Deci sa inteleg ca orice bon de motorina cu codul meu fiscal pe el pot sa-l inregistrez 50% la cheltuieli fara alte documente?
Totusi cu ce document s-ar face acest lucru? Inregistrez doar bonul?
Iar daca unul din bonuri nu are codul fiscal nu poate fi folosit pe delegatie?

Va rog mult, detaliati. Multumesc

RăspundeCitează
Postat : 10 decembrie 2018 15:16
izagoran
(@izagoran)
Membru nivel 0 Membru

Buna seara! Am un PFA cu cod CAEN 8559 (alte forme de invatamant). As dori sa intreb daca pot trece la cheltuieli deductibile un curs de formare si perfectionare? Va multumesc!

RăspundeCitează
Postat : 10 decembrie 2018 23:29
barbuvsd
(@barbuvsd)
Membru nivel 1 Membru

Buna ziua,

Acelasi cod il am si eu si delegatia despre care vorbeam era la un curs de formare care dupa stiinta mea este deductibil daca e legat de activitatea principala (adica in domeniul respectiv, probabil nu decontezi un curs de bucatarie si faci cursuri de calculatoare).

Referitor la diurna acordata membrilor unei IF am citit  in CF articolul art.76 (4) lit j  din care eu am inteles ca diurna este deductibila si pentru aceasta categorie de persoane. Ce parere aveti? 
Multumesc.

RăspundeCitează
Postat : 15 decembrie 2018 11:12
barbuvsd
(@barbuvsd)
Membru nivel 1 Membru

Buna ziua si La multi ani!
Va rog poate ne raspunde cineva mai precis pe tema de mai sus deoarece incepem indata deplasarile si nu stiu cum s-o dam. Multumim.

RăspundeCitează
Postat : 14 ianuarie 2019 16:52