Forum

CAS și CASS  

 
camelia
(@camelia)
Membru nivel 1 Membru
  1. Buna ziua! Am un PFA unde am depășit plafonul și trebuie să platesc CAS și CASS......Dar din luna iunie sunt angajata la o alta firmă și am contract de muncă și deci și acolo sunt plătitoare de CAS și CASS...întrebarea este. ...din luna iunie pot sa nu mai plătesc CAS și CASS la PFA ???
Citează
Postat : 23 iulie 2019 23:26
Random
(@random)
Membru nivel 10 Membru

Daca venitul net din PFA pe 2019 depaseste plafonul de 24.960 RON, nu mai conteaza daca sunteti si salariat in paralel, datorati oricum CAS de 25% din plafon (sau dintr-o baza aleasa mai mare decat plafonul daca vreti sa strangeti mai mult punctaj la pensie) pentru PFA si CASS de 10% din plafon pentru PFA si pentru toate celelalte venituri extrasalariale (un singur CASS pentru toate veniturile extrasalariale de la PFA la chirii, dividende, arenda etc).

Calitatea de salariat ar conta doar in cazul in care initial estimati peste plafon in 2019 si ulterior la definitivarea din 2020 constatati ca ati fost de fapt sub plafon si atunci calitatea de salariat va scapa de plata CASS-ului injumatatit pentru 12 luni in loc de 6 luni datorat de cei care nu sunt salariati in cazul incadrarii  sub plafon dupa ce initial au estimat peste plafon, conform prevederilor din Ordinul 49/2019 cu instructiunile de completare a declaratiei unice (exceptia e explicata pentru 2018, dar principiul se pastreaza pe 2019), dar nu e cazul dv (odata cu introducerea declaratiei unice si a regimului de autoimpunere incepand cu 2018 nu mai e valabila scutirea aceea veche legata de calitatea de salariat in paralel cu PFA).

OPNAF 49/2019 cu instructiunile de completare a declaratiei unice (explicatia e data pentru 2018, dar principiul e acelasi si pe 2019)

"În cazul în care persoanele fizice care au estimat că realizează în anul 2018 veniturile de la prezentul punct peste plafonul minim de 12 salarii minime au realizat un venit net/brut anual, cumulat sub nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, iar în anul fiscal 2018 nu au avut calitatea de salariat și nu s-au încadrat în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art. 154 alin. (1) din Codul fiscal, acestea datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate la o bază de calcul echivalentă cu 6 salarii minime brute pe țară și depun declarația unică, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a veniturilor, în vederea definitivării contribuției de asigurări sociale de sănătate."

RăspundeCitează
Postat : 24 iulie 2019 10:05
AndreeaZ
(@andreeaz)
Membru nivel 1 Membru

Buna seara! 

Am o intrebare legata de plata CASS. Daca se dupune declaratia unica pentru 2019 si se estimeaza venituri sub plafon, pfa nu e obligata sa plateasca contributii la sanatate si nici nu opteaza sa se asigure prin plata pe 6luni..dar ulterior in decursul anului ar vrea sa se asigure o poate face daca depune retificativa?! 

Multumesc! 

RăspundeCitează
Postat : 25 iulie 2019 19:30
Random
(@random)
Membru nivel 10 Membru

Ordin 49 pe 2019 cu instructiunile de completare a declaratiei unice

"40.3. Căsuța de la lit. B "Obțin venituri sub plafonul minim și optez pentru plata CASS" - se bifează în cazul în care venitul estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS este sub plafonul minim stabilit, potrivit legii.

Stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate în acest caz se face după cum urmează:

a) prin aplicarea cotei de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând echivalentul a 6 salarii de bază minime brute pe țară, în vigoare la data depunerii declarației, în cazul în care aceasta este depusă în termenul legal de depunere;

b) prin aplicarea cotei de contribuție asupra bazei de calcul echivalentă cu valoarea salariului de bază minim brut pe țară, în vigoare la data depunerii declarației, înmulțită cu numărul de luni rămase până la termenul legal de depunere a declarației prevăzute la art. 122 din Codul fiscal, inclusiv luna în care se depune declarația, dacă depun declarația după termenul legal de depunere."

RăspundeCitează
Postat : 25 iulie 2019 20:37
camelia
(@camelia)
Membru nivel 1 Membru

Dar dacă eu nu vreau să îmi crească punctul de pensie ,pot alege sa sa platesc CAS doar din salariu ,nu și din PFA ???. Știu că CASS este obligatoriu . Dar CAS știam că nu...vii cu adeverință că lucrezi și atunci nu mai ești obligat să plătești CAS

RăspundeCitează
Postat : 28 iulie 2019 17:36
Random
(@random)
Membru nivel 10 Membru

Nu, nu puteti opta sa renuntati la CAS si CASS daca venitul net din PFA depaseste plafonul de 12 salarii minime brute, pentru ca asa e legislatia valabila din 2018 incoace, de cand s-a introdus regimul de autoimpunere prin declaratia unica (scutirile anterioare la care va referiti nu mai sunt valabile).

Optiunea de a nu plati CAS si CASS e acum valabila doar pentru PFA-urile cu venit net SUB PLAFON, pe cand la PFA-urile situate PESTE PLAFON nu exista aceasta optiune, ambele contributii fiind obligatorii (indiferent daca in paralel exista si un contract de munca la care se platesc contributii) dar nu la venitul net, ci in cuantum fix, adica aplicate la un plafon de 12 salarii minime brute pe economie, ceea ce inseamna ca pentru veniturile nete din PFA peste plafonul anual de 24.960 RON in 2019 (oricat de mari ar fi aceste venituri) se platesc contributii fixe de CAS de 25% din plafon si CASS de 10% din plafon, pe langa impozitul de 10% din venitul net, INDIFERENT daca in paralel aveti si un contract de munca.

Va puteti convinge citind prevederile relevante din Codul fiscal actualizat de pe site-ul ANAF, sectiunea Legislatie, precum si din Ordinul 49 pe 2019 cu instructiunile de completare a declaratiei unice, sunand la call centerul 031.403.91.60 pentru asistenta contribuabili sau accesand pagina de Facebook a ANAF, unde chiar de curand a dat un raspuns ANAF in acest sens unui contribuabil in cadrul sesiunii online din 23.07.2019 de intrebari si raspunsuri pe Facebook cu contribuabilii:

"Buna ziua! Daca o persoana este salariata cu norma intreaga si desfasoara si activitati ca profesie liberala (medic) cu jumatate de norma si obtine astfel venituri din activitati independente peste plafon, trebuie sa mai declare si sa plateasca inca o data CASS si CAS sau doar una dintre contributii/niciuna?

ANAF: Dacă în anul 2019 estimați că realizați venituri din activități independente peste plafon, trebuie să completaţi Secţiunea 2 "Date privind contribuțiade asigurări sociale şi contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată pentru anul 2019" din declaraţia unică."

 

 

RăspundeCitează
Postat : 28 iulie 2019 18:29
Random
(@random)
Membru nivel 10 Membru
Din felul cum ati pus intrebarea, eu am presupus ca sunteti PFA in sistem real si in aceasta ipoteza v-am raspuns (nu sunt specialist, dar in cazul unui PFA in sistem real care depaseste plafonul nu exista niciun dubiu in privinta obligativitatii platii CAS+CASS, oricine, specialist sau nespecialist, va poate da acelasi raspuns, fiindca prevederile fiscale in acest caz sunt foarte clare).
 
Daca sunteti totusi PFA cu norma de venit, atunci noul statut de salariat va poate reduce norma de venit pe perioada respectiva conform coeficientului de reducere prevazut pentru localitatea dv (de exemplu un contract de munca cu timp integral poate reduce norma de venit cu pana la 50% in Bucuresti) si daca noua norma redusa in acest fel se incadreaza sub plafon, nu peste plafon, abia atunci puteti scapa de CAS si CASS, cum a raspuns si ANAF in aceeasi sesiune online de intrebari si raspunsuri pe Facebook unui PFA cu norma de venit si angajat cu timp integral:
 
"Angajat cu norma intreaga, realizez venituri si pe PFA cu norma de venit 30.000lei anual. Este obligatorie plata CAS / CASS? iar daca da, exista ceva reduceri?
  • ANAF: Coeficieni de reducere a normelor de venit pot fi consultati la următorul link: Norme venit 2019. Dacă norma de venit rezultata după aplicarea coeficienților de reducere este sub plafonul de 12 salarii minime pe economie, nu aveți obligatia completarii Cap.II SECȚIUNEA II.2 Date privind contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate pentru anul 2019 și nici obligația plații CAS și CASS."
RăspundeCitează
Postat : 28 iulie 2019 19:12
Ebenize
(@ebenize)
Membru nivel 0 Membru
Postat de: Random

Nu, nu puteti opta sa renuntati la CAS si CASS daca venitul net din PFA depaseste plafonul de 12 salarii minime brute, pentru ca asa e legislatia valabila din 2018 incoace, de cand s-a introdus regimul de autoimpunere prin declaratia unica (scutirile anterioare la care va referiti nu mai sunt valabile).

Optiunea de a nu plati CAS si CASS e acum valabila doar pentru PFA-urile cu venit net SUB PLAFON, pe cand la PFA-urile situate PESTE PLAFON nu exista aceasta optiune, ambele contributii fiind obligatorii (indiferent daca in paralel exista si un contract de munca la care se platesc contributii) dar nu la venitul net, ci in cuantum fix, adica aplicate la un plafon de 12 salarii minime brute pe economie, ceea ce inseamna ca pentru veniturile nete din PFA peste plafonul anual de 24.960 RON in 2019 (oricat de mari ar fi aceste venituri) se platesc contributii fixe de CAS de 25% din plafon si CASS de 10% din plafon, pe langa impozitul de 10% din venitul net, INDIFERENT daca in paralel aveti si un contract de munca.

Va puteti convinge citind prevederile relevante din Codul fiscal actualizat de pe site-ul ANAF, sectiunea Legislatie, precum si din Ordinul 49 pe 2019 cu instructiunile de completare a declaratiei unice, sunand la call centerul 031.403.91.60 pentru asistenta contribuabili sau accesand pagina de Facebook a ANAF, unde chiar de curand a dat un raspuns ANAF in acest sens unui contribuabil in cadrul sesiunii online din 23.07.2019 de intrebari si raspunsuri pe Facebook cu contribuabilii:

"Buna ziua! Daca o persoana este salariata cu norma intreaga si desfasoara si activitati ca profesie liberala (medic) cu jumatate de norma si obtine astfel venituri din activitati independente peste plafon, trebuie sa mai declare si sa plateasca inca o data CASS si CAS sau doar una dintre contributii/niciuna?

ANAF: Dacă în anul 2019 estimați că realizați venituri din activități independente peste plafon, trebuie să completaţi Secţiunea 2 "Date privind contribuțiade asigurări sociale şi contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată pentru anul 2019" din declaraţia unică."

 

 

Buna ziua!

Din ce inteleg din cuvintele ingrosate daca am un venit de 500 000 RON pe an in PFA sistem real, eu voi plati 25% CAS si 10% CASS din plafonulul de 24 960 RON si 10% din Venitul propriu zis adica:

  • Venit brut realizat anual
    500 000
  • Suma facturata lunar
    41 667
  • Contributie pensii anuala
    6 240
  • Contributie sanatate anuala
    2 496
  • Impozit anual
    49 376
    Venit net anual
    441 888
     
    Si optional pot plati CAS mai mult daca doresc punctaj mai mare la pensie dar nu e obligatoriu. Corect?
RăspundeCitează
Postat : 20 august 2019 16:42
Random
(@random)
Membru nivel 10 Membru

Da, calculul e corect pentru veniturile anului 2019, cand salariul minim brut pe economie e 2080 RON si plafonul anual de 12 salarii minime brute e 24960=2080 x 12, cu mentiunea ca pentru veniturile anului 2020, calculul se va ajusta daca la inceputul anului se modifica salariul minim brut pe economie prin hotarare de guvern de la 2080 RON la alta valoare mai mare (teoretic salariul minim brut pe economie trebuie sa ajunga treptat la 2500 RON pana in 2022 conform legii salarizarii bugetare).

RăspundeCitează
Postat : 20 august 2019 23:49