Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Consultant Adrian Turturea Wellcome.ro
Contabilitate BucurestiProgram facturare online. Program facturare gratuit.
 Obligatii fiscale Noiembrie 2017 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+
Publicitate        Rezervare
facturi-online
Margarit Ionela Expert Contabil
Subiecte noi
Forum PFA II IFMarirea mascata de aproape 2,5 ori a contributiilor de la 1 ian 2018 Radiere I.I. cu TVA.de Recuperat CAS retroactiv 2014 si 2015 PFA suspendat - depundere declaratii Factura emisa in 2018 pentru plata in 2017. Cum inregistrez? D112 Regim TVA pentru facturi extra comunitare contributia CAS Informatii PFA II IF

#1 2014-10-29 11:37:53

vasilestan
Membru

Registru jurnal incasari plati completare

Buna ziua,

Am un PFA pe norma de venit de anul trecut si pentru 2013 am avut aproximativ 10 intrari in RJIP.

As dori sa stiu daca trebuie inceputa o pagina noua pentru 2014 sau intrarile se trec in continuare la anul precedent si pastrand numerotarea (nr. crt.) la anul precedent?

Declaratia 392B se completeaza cu intrarile din registru pana la 1 ianuarie sau pana la sfarsitul lui martie cand trebuie depusa declaratia?

Deasemenea as dori sa stiu cum se poate anula un bon emis cu casa de marcat?

Va multumesc

#2 2014-10-29 13:46:55

georgee
Membru Gold

Re: Registru jurnal incasari plati completare

- faceti totalul pentru anul precedent si incepeti o pagina noua pentru urmatorul an
- declaratia 392B se completeaza in functie de date din jurnalele de vanzari si cumparari cu datele din anul intreg (1 ian - 31 dec)

#3 2014-10-29 14:07:32

vasilestan
Membru

Am apucat sa completez deja cu intrarile pe 2014 in continuarea celor din 2013. Ce ar fi de facut in aceasta situatie? E o problema daca le las asa si continui pana la sfarsitl anului sau ar fi mai bine sa le tai si sa le rescriu pe urmatoarea pagina?

#4 2014-10-29 15:01:22

David
Membru Onorific

Acum, se pot lasa asa cum sunt inregistrate, dar sa rezulte clar pe ce perioada  sunt operatiunile respective.

#5 2014-11-29 22:28:57

Floppy
Membru

Buna seara. In 15 oct 2014 am infiintat un pfa cod caen 8559, norma de venit. Nu am emis inca nici un bon fiscal si nici nu am completat in registru de incasari si plati. E obligatoriu sa am bonuri emise in fiecare luna sau doar in momentul cand am stabilita ziua si luna pt incasari? Nu fac incasari in fiecare zi.

#6 2014-11-30 14:51:58

David
Membru Onorific

In cazul normei de venit se conduce Registrul jurnal de incasari si plati numai pentru partea de venituri.
Nu este obligatoriu sa existe operatiuni in fiecare zi.

#7 2015-01-19 17:09:06

claudius
Membru

buna.in cazul completarii registrului jurnal de incasari plati,pentru pfa cu norma de venit am inteles de la cineva ca nu se completeaza decat la incasari.nelamurirea mea e ca daca am umplut o pagina cu o suma calculam si scriem de reportat  100 lei de exemplu iar pe urmatoarea incepem cu 100 lei report.adica adunam 100 lei + toate sumele de pe a doua pagina adica tot 100 lei si in final scriem jos 200 lei de reportat sitot asa 300 lei pe a treia pagina?

#8 2015-01-19 19:58:12

David
Membru Onorific

Da

#9 2015-01-21 17:43:47

claudius
Membru

intrebare.cat se va plati anul acesta la pensii.anul trecut am avut 252 pe luna

#10 2015-01-21 21:03:29

David
Membru Onorific

Baza de calcul pentru CAS pe 2015 nu poate fi mai mica de 845 lei, dar nici mai mare de 12.075 lei.
Aplicand cota CAS de 26,3% asupra acestor valori, PFA va plati la pensie minimum 220 lei (35% x 2.415 lei x 26,3%) si maximum 3.175 lei (5 x 2.415 lei x 26,3%).

#11 2015-01-29 20:15:20

bere20
Membru

buna seara, in 5 ian am infiintat pfa-ul
1 - de cand anume voi incepe sa trec in RJIP contributiile la sanatate si pensie ? la finele trimestrului cand fac plata efectiva ?
2 - trebuie trecute si in jurnalul de cumparari ?
multumesc

#12 2015-01-29 22:46:24

georgee
Membru Gold

- in RJIP treceti operatiunile in ordinea in care au fost efectuate
- in junralul de cumparari treceti doar facturile
- contributiile le veti trece in RJIP si in fisa de op diverse pt chetluieli deductibile care va fi insumata in jurnalul pentru operatiuni diverse de tip cheltuiala
- consultati OMFP 1040/2004 privind regulile de conducere a contabilitatii in partida simpla

#13 2015-01-31 18:40:16

bere20
Membru

ok..din ce am citit din ordinul recomandat de dvs am dedus ca nu trebuie obligatoriu intocmite nici Fisa nici Jurnalul daca nu am cheltuieli deductibile plafonat. Ci e destul daca le trec in RJIP. Am inteles corect ? Multumesc pt sfaturi

#14 2015-02-03 11:07:06

georgee
Membru Gold

puteti omite intocmirea fisei de op diverse pt cheltuieli deductibile in acest caz, o veti tine doar pe cea de cheltuieli nedeductibile

#15 2015-02-08 10:27:20

hydroponic
Membru

Cum pot tine evidenta in jurnalul de incasari si plati daca desfasor activitati cu II pe mai multe domenii(cel putin 2 - sistem real si norme de venit ) ?
1.Trec toate operatiunile in ordine si fac o defalcare suplimentara sau impart caietul in doua sau trei pt fiecare domeniu de activitate.
2. platile pentru cas,cass etc  le trec la orice domeniu?
3.In acest registru trec si cheltuieli deductibile si nedeductibile.
4.daca detin un protocol cu un intermediar de plati electronice si viramentul platilor se face periodic cand evidentiez incasarea? la momentul facturarii sau cand efectiv este virata in contul meu?
  Multumesc!

#16 2015-02-10 19:28:17

David
Membru Onorific

In acest caz evidenta se conduce in sistem real.
Deci nu se face o defalcare pt sistem real si norme.

#17 2015-02-11 10:26:31

hydroponic
Membru

Multumesc. Dar declaratiile estimative si declaratia 200 se completeaza pe tipuri de activitati? Asa am facut si chiar asa prevad si formularele de la anaf. Am gresit? Functionarul a zis ca asa e bine dar nu mai avuse situatii de astea.

#18 2015-11-21 15:59:19

vasilestan
Membru

Am mai citit legislatia si normele cu privire la PFA si inca nu m-am lamurit cu privire la 2 aspecte legate de completarea RJIP:

1. Cand se incepe un an nou pe o pagina noua in RJIP, numerotarea se face de la 0 sau sa continua numerotarea din anul precedent?

2. Trebuie trecut fiecare bon in parte in RJIP sau doar totalul zilei te pe Z?

Multumesc

#19 2017-08-28 23:14:37

hydroponic
Membru

În cazul în care subînchiriez o activitate pe 5630 și preiau doar administratea serviciilor schimbând evident casa de marcat pe mine ar trebui sa actualizez toate avizele și acordul pentru deschiderea exercițiului financiar?

Publicitate        Rezervare
Contabilitate SC, PFA, II, ONG
facturi-online
Andreia Stanescu Expert Criminalist Autorizat
Program facturare online. Program facturare gratuit.
facturi-online
Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Mape personalizate Case de marcat Infiintare PFA Calculator discount Avon
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro