Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Consultant Adrian Turturea Wellcome.ro
Contabilitate BucurestiProgram facturare online. Program facturare gratuit.
 Obligatii fiscale Noiembrie 2017 
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+
Publicitate        Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil
facturi-online
Subiecte noi
Forum PFA II IFMarirea mascata de aproape 2,5 ori a contributiilor de la 1 ian 2018 Radiere I.I. cu TVA.de Recuperat CAS retroactiv 2014 si 2015 PFA suspendat - depundere declaratii Factura emisa in 2018 pentru plata in 2017. Cum inregistrez? D112 Regim TVA pentru facturi extra comunitare contributia CAS Informatii PFA II IF

#1 2017-09-09 16:41:14

iulia.d
Membru

adeverinta anaf pt cic

buna ziua,
sunt angajata la o firma si am si un pfa platitor de tva trinestrial. eu am nascut in august si am avut venituri pana in iulie, insa acesfe venituri vor fi prinse in declaratia depusa in octombrie. in conditiile acestea, se vor lua in calcul veniturile mele din iulie la calculul indemnizatiei pe care o voi primi? (in conditiile in care legea spune ca trebuie realizate inainte de data nasterii copilului...dar de ubde stie anaf in care din luni le-am facut). mentionez ca voi intra in cic din noiembrie si stiu ca trebuie sa suspend pfa-ul pana atunci.

imi puteti confirma ca la calcul se iau in vedere veniturile pana la data nasterii si nu decizia de impunere pe venit estimat pe 2017 sau cea din 2016?

multumesc anticipat!

#2 2017-09-11 08:35:58

Adrian Turturea
Moderator

Re: adeverinta anaf pt cic

Buna ziua

In urma suspendarii vei avea o decizie de impunere pe 2017 cu veniturile realizate (daca esti in sistem real si le declari exacte la momentul suspendarii cu D220) sau cu norma recalculata la numarul de zile de activitate pe 2017 daca esti pe norma de venit. Acest venit ti se v-a lua in calcul.

#3 2017-09-11 11:16:49

iulia.d
Membru

Re: adeverinta anaf pt cic

multumesc pentru raspuns! asta inseamna ca se vor lua in calcul veniturile pana la data suspendarii activitatii. sunt in sistem real.

Publicitate        Rezervare
Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Contabilitate SC, PFA, II, ONG
facturi-online
Andreia Stanescu Expert Criminalist Autorizat
Program facturare online. Program facturare gratuit.
facturi-online
Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Promo PFA     Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil PFA
Evidență și expertiză contabilă - profesii libere.
Parteneri
Mape personalizate Case de marcat Infiintare PFA Calculator discount Avon
Google » Filtre PFA
pfa  contabilitate pfa  evidenta contabila pfa  legislatie pfa  cheltuieli deductibile pfa  declaratii pfa  contributii sociale pfa  casa de marcat pfa 

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro