Informatii utile Persoane fizice autorizate PFA Wellcome.ro
Program facturare online. Program facturare gratuit.facturi-online
Forumul PFA s-a mutat aici: FORUM PFA (NOU). Vă invităm să vă creați un cont nou: CREARE CONT NOU >>
Forum - PFA II IF
Activitate PFA II IF
Mesaje noi pe Forum PFA II IF
Infiintare PFA II IF
Lichidare PFA II IF
Casa de marcat PFA II IF
Controale, amenzi, reclamatii PFA II IF

Concursuri PFA II IF

Regulament Forum PFA II IFInregistrare membru nou pe Forum PFA II IF
Login autentificare Forum PFA II IF
Informatii PFA II IF Profesii liberale Facebook
Informatii PFA II IF Profesii liberale Google+
Publicitate        Rezervare
Margarit Ionela Expert Contabil
facturi-online
Subiecte noi
Forum PFA II IFMarirea mascata de aproape 2,5 ori a contributiilor de la 1 ian 2018 Deducere adwords Activitate PFA in CIC bazat pe CIM Contract de asigurare pt concedii si indemnizatii PFA - Pensiune turistica Chirie spatiu Semnatura electronica recomandare PFA norma de venit Deducere cheltuieli PFA Declaratii PFA nou infiintat Informatii PFA II IF
  • index
  •  » Activitate PFA
  •  » Indemnizatie crestere copil 2018 - documente necesare venituri PFA

#1 2018-01-06 18:47:49

Anca123
Membru

Indemnizatie crestere copil 2018 - documente necesare venituri PFA

Buna ziua,

Am venituri din PFA in sistem real si urmeaza sa nasc in curand.
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva raspunsuri, pentru ca pe site-urile primariilor sunt doar info referitoare la veniturile din salarii.

1. cu cat timp inainte de nasterea copilului trebuie suspendata activitatea PFA-ului? Are ceva daca il suspend putin mai devreme, ca sa stiu ca am rezolvat, si raman 1-2 luni inainte de nastere fara venit?

2. care sunt documentele necesare pentru dosarul de indemnizatie la venituri din PFA? Ultimele 12 luni de venituri, pentru mine vor insemna asa:
      - pana in iulie 2017: salariu + PFA
      - august 2017 - prezent - doar PFA

Adica pe baza caror documente se va calcula media si venitul din PFA?

Pana la momentul nasterii voi avea D200 (venituri realizate pe 2017) si D220 (estimatul pe 2018) - sunt suficiente acestea? Intreb pentru deciziile ANAF pentru realizatul efectiv al lui 2017 probabil stiti ca vin undeva in nov-dec 2018, adica mult prea tarziu. Se face o medie pe realizat 2017 si o medie pe estimat 2018 sau cum?

3. Daca suspend activitatea PFA-ului acum, in primul trimestru, ce decizii mai vin?vAdica ce voi mai avea de plata pe parcursul acestui an? Voi depune 600 pt CAS si CASS dar am inteles ca apoi depun o cerere de incetarea a platii lor (ca urmare a suspendarii). Pot pastra totusi plata CASS? Si impozitul la ce se va plati?

Va multumesc anticipat,

#2 2018-01-06 19:57:36

Incognito
Membru Bronze

Re: Indemnizatie crestere copil 2018 - documente necesare venituri PFA

V-am raspuns deja in cealalta postare cum trebuie depus formularul 600 dupa suspendare, odata cu care va trebui sa depuneti si formularul 220 de recalculare a platilor anticipate (in care treceti si data suspendarii) din decizia 610 de CAS si CASS si decizia 260 de impozit emise pana in martie 2018 de fisc pe baza primei declaratii 600 si a declaratiei 200 pe 2017 depuse pana pe 31 ianuarie 2018, ca sa nu mai aveti apoi anticipate de platit la urmatoarele termene de plata de dupa suspendare.

Apoi in 2019 veti mai depune o declaratie 200 finala pe 2018 pe baza careia fiscul va va emite decizia 250 de regularizare de impozit pana la 10% din netul recalculat ca netul din declaratia 200 pe 2018 minus CAS 475 pe luna pentru lunile anterioare suspendarii (diferenta poate fi de platit sau de recuperat).

Pentru lunile din 2018 anterioare suspendarii veti plati 190 RON pe luna CASS, 475 RON pe luna CAS ca plati anticipate si totodata finale, fara regularizare, prin decizia 610 emisa de fisc pana in martie 2018 pe baza declaratiei 600, iar ca impozit veti plati intai anticipat in lunile anterioare suspendarii 10% din netul din declaratia 200 pe 2017 prin decizia 260 pe 2018, apoi in 2019 regularizare pana la 10% din netul recalculat ca netul final din declaratia 200 pe 2018 minus CAS 475 pe luna prin decizia 250 pe 2018 (diferenta poate fi de platit sau de recuperat).

Pentru lunile din 2018 ulterioare suspendarii n-ar trebui sa mai aveti nimic de platit (optiunea din declaratia 600 de a plati doar CASS dupa suspendare s-ar putea sa nu fie fezabila, adica trebuie sa bifati ambele rubrici de cerere de incetare de CAS si CASS pe motiv de suspendare, dar oricum sunteti automat asigurata la sanatate dupa suspendare pe baza articolului 224 citat mai jos dintr-o forma actualizata pana la data de 7 martie 2017 a Legii 95/2006 privind reforma in sanatate, din care reiese ca pe perioada cat sunteti insarcinata si n-aveti niciun venit sunteti oricum asigurata fara plata, iar in perioada primirii indemnizatiei de crestere a copilului sunteti asigurata prin plata contributiei din alte surse.

"LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătății - REPUBLICARE
*.
Art. 224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției:
...
f) femeile însărcinate și lăuzele, dacă nu au niciun venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe țară.
...
(2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situații, pe durata acesteia, cu plata contribuției din alte surse, în condițiile prezentei legi:
...
b) se află în concediu și indemnizație pentru creșterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani și în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani sau se află în concediu și indemnizație pentru creșterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani;"

Nu stiu detalii despre cum se calculeaza si ce documente sunt necesare pentru indemnizatia de crestere a copilului, interesati-va la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala.

Singura tangenta cu acest domeniu am avut-o abia acum cateva zile, cand am indrumat o alta utilizatoare a forumului sa depuna o cerere de recalculare la aceasta agentie, dupa ce pe final de an 2017 a primit de la fisc o a doua decizie 250 pe 2016 calculata de data aceasta corect cu deducerea contributiilor (in prima faza nu-i fusesera deduse de catre fisc si contributiile din baza de impozitare, ca fiscul nu avea inca software de calcul pentru ele) si deci cu un net final corect mai mic decat netul incorect mai mare din prima decizie 250 pe 2016 in functie de care i se stabilise prima indemnizatie.

Am mai citit si eu acum pe alte forumuri ca suspendarea activitatii PFA trebuie facuta cel mai tarziu cu data cu care se solicita indemnizatia pentru concediul de crestere a copilului.

In rest cautati dv detaliile direct in actele normative - baza legala e OUG nr. 111/2010 modificata recent (in 16 noiembrie 2017) prin OUG nr. 82/2017 - sau in diversele articole de pe internet pe tema asta.

"ART. IV
Începând cu drepturile lunii ianuarie 2018, Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei."

2. La articolul 2, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu următorul cuprins:
"(2^1) Valoarea indicatorului social de referință este cea prevăzută la art. 33^1 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare."

3. Articolul 5 se modifică și va avea următorul cuprins:
"ART. 5
Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleți sau multipleți, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naștere."

4. La articolul 9, alineatul (4) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(4) Pe perioada suprapunerii situațiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizației lunareprevăzut la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea."

#3 2018-01-18 12:26:56

letitia
Membru

buna ziua,

sunt insarcinata si am atat venit din salariu cat si pfa.
ceea ce nu mi este clar , cum se calculeaza indemnizatia pt anul 2018 si poate ma lamuriti si pe mine.

eu in martie ar tb sa nasc si dupa imi suspund activitatea.
daca aleg sa platesc cass si cas la valoarea unui salariu brut de 1900, indemnizzatia se va calcula la aceasta valoarea indiferent de realizat?

ca sa ma fac mai inteleasa, d eu pana in martie o sa realizeze 30000 ron , teoretic ar tb sa platesc 3 luni cate 665 , total 1995 , din 28000 suma ramas scad 10% impozit si la venitul net aplic 85%

cineva mi spunea astazi ca ar tb sa aleg sa platesc cass 25% ca sa se ia toata valoarea in calcul altfel venitul meu este considerat doar 3 luni cate 1900.....

cum este pana la urma?
va rog sa ma luminati?

multumesc

#4 2018-01-18 13:05:27

Incognito
Membru Bronze

Pentru pasii pe care-i aveti de facut inainte si dupa suspendare (depunerea declaratiilor 600 si 220 pe 2018 impreuna cu 200 pe 2017 pana pe 31 ianuarie si depunerea declaratiei 220 de recalculare a platilor anticipate si a declaratiei 600 de stopare a obligatiilor de plata a contributiilor in 15 zile de la suspendare, urmata in 2019 de depunerea declaratiei 200 pe 2018 cu venitul realizat pana la suspendare, care va coincide practic cu venitul din declaratia 220 depusa imediat dupa suspendare pentru recalcularea platilor anticipate) cititi si detaliile date de mine mai sus altor utilizatori cu aceeasi problema, nu le mai reiau aici.

Ar fi un abuz ca suma aleasa ca baza de calcul la II.3 de CAS 25% din declaratia 600 sa va influenteze venitul net pe baza caruia vi se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului.

Indemnizatia n-ar trebui sa vi se calculeze in functie de venitul ales ca baza de calcul pentru CAS de 25% in declaratia 600 care poate fi oricat doriti dv intre 1900 si venitul net (la CASS nu se poate alege un venit mai mare de 1900 ca baza de calcul, CASS se plateste invariabil ca 10% din 1900, adica 190 RON pe luna pana la suspendare, dupa care redepuneti declaratia 600 bifand casutele cu stoparea obligatiei), ci in functie de venitul net realizat in lunile anterioare lunii martie in care veti naste.

Acest venit net din lunile anterioare nasterii se va vedea ca suma finala definitiva in declaratia 200 pe 2017 pentru lunile din 2017 (in baza careia fiscul va emite decizia 250 pe 2017) si in declaratia 220 de venit anticipat pe 2018 pentru lunile din 2018 (declaratie 220 pe baza careia vi se va emite pana la 25 marie decizia 260 de plati anticipate de impozit de 10%, plati anticipate care se vor regulariza in 2019 prin decizia 250 de impozit final pana la 10% din netul realizat pana in momentul suspendarii declarat prin declaratia 200 pe 2018).

Daca pentru lunile din 2018 indemnizatia vi se va fi calculat la un venit estimat, ulterior in 2019 se va recalcula in baza declaratiei 200 finale pe 2018 in care venitul realizat va iesi mai mic sau mai mare decat cel estimat in declaratia 220 - mi se pare ca in acest sens se depune o cerere de recalculare la Agentia judeteana pentru plati si inspectie sociala.

#5 2018-01-18 21:49:00

letitia
Membru

va multumesc!
inteleg de la dvs ca plafonarea cas si cass nu are legatura cu venitul realizat?

concret daca eu pana in martie realizez 30000 venituri, platesc 1995 ron pt aceste 3 luni, din 28000 ramasi aplicam 10% impozit si raman aprox 25000 ron .
acesta este venitul meu net?e corect calculul?din aprilie eu voi suspeda activitatea

teama mea este sa nu platesc toate aceste taxe cumulate si sa ma trezesc ca voi primi ca indemnizatie 1900 ron lunar din care se scade toate taxele si impozitele

este corect calcul meu?
va rog sa imi spuneti ce organ fiscal ar tb sa ma lamurasca.
am sunatla agentia de plati, m-au trimis catre anaf si Casa de sanatate
nu mai stiu incotro sa adresez intrebari.

nu vreau sa ma trezesc in situatia sa platesc 6000 ron si sa primesc de fapt 3000 pt cele 3 luni.

va multumesc din sulflet!
sunteti singura persoana care m-a clarificat cat de cat

#6 2018-01-18 22:33:31

Incognito
Membru Bronze

Nu stiu aspecte practice, cui exact trebuie sa va adresati, eu v-am dat doar niste indicatii teoretice pe baza prevederilor legale. De aici trebuie sa va descurcati singura sau cu ajutorul cuiva specializat, eu sunt doar un amator autodidact.

Teoretic trebuie sa vi se dea 85% din media veniturilor ultimelor 12 luni inaintea datei nasterii conform OUG 111/2010 (nu mai putin de 85% din salariul minim brut si nu mai mult de 8.500 RON, conform OUG 55/2017 de modificare a OUG 111/2010), deci vor intra in aceasta medie si 9 luni din 2017, nu doar cele 3 luni din 2018, deci va conta si decizia 250 emisa de fisc pe baza declaratiei 200 pe 2017 pe care va sfatuiesc s-o depuneti pana la 31 ianuarie odata cu 220 pe 2018 si 600 pe 2018.

In cazul PFA, netul din declaratia 200 si din decizia 250 emisa de fisc pe baza declaratiei 200 la care se aplica impozitul (16% pentru veniturile din 2017 si 10% pentru veniturile din 2018) si in functie de care se stabileste indemnizatia nu se calculeaza ca netul in mana de la salarii, e o notiune abstracta, o baza de calcul, nu cati bani va raman efectiv in mana dupa plata tuturor darilor, trebuie sa faceti distinctie intre netul de la salarii si netul de la PFA.

Netul din declaratia 200 e brutul minus cheltuielile deductibile exclusiv contributii, atat pentru 2017, cat si pentru 2018 (doar ca in 2017, impozitul pe venit e 16%, iar in 2018, 10%).

De exemplu, daca in 2017 ati facut un brut de 120.000 si cheltuieli deductibile exclusiv contributii de 5.000 (altele decat contributiile anticipate platite in 2017 conform deciziei 260 pe care ati primit-o de la fisc pana pe 25 martie 2017), netul care se va trece in declaratia 200 va fi 120.000-5.000=115.000, iar fiscul va calcula un venit net recalculat deducand din 115.000 contributiile datorate de 5,5% CASS=6325 si 10,5% CAS-12075, rezultand un impozit de 16% din netul recalculat de 96600, adica 15646.

Pe 2018, daca brutul va fi 30.000 si cheltuielile deductibile exclusiv contributii vor fi 1.000 (alte cheltuieli decat contributiile anticipate de 475+190 pe luna platite in baza deciziei 610 anticipate pe 2018, acelea nu se includ in cheltuielile deductibile pe care le treceti in declaratia 200, fiindca scrie acolo clar sub randul de venit brut "Cheltuieli deductibile exclusiv contributii"), netul pe care-l veti trece in declaratia 200 pentru cele trei luni din 2018 pana la suspendare va fi 29.000, iar fiscul va calcula un venit net recalculat scazand din netul de 29.000 din declaratia 200 doar CAS de 475 pe luna, nemaideducand si CASS, cum se intampla in 2017, si aplicand 10% impozit la 29.000-1425=2757 RON.

Singurul lucru pe care nu-l stiu exact e daca fiscul sau institutia abilitata (habar n-am care) va calcula indemnizatia in functie de netul din declaratiile 200 pe 2017 si 2018 (acela calculat ca brut minus cheltuieli deductibile exclusiv contributii) sau in functie de netul recalculat cu deducerea de catre fisc a contributiilor datorate din deciziile 250 care vor fi emise pentru 2017 si 2018 cu sumele pe care vi le-am exemplificat. Dar in niciun caz nu v-o va calcula in functie de baza de calcul de 1900 RON pe luna pentru CAS trecuta la rubrica II.1 din declaratia 600.

Eu de maine n-o sa mai scriu pe forum, deci n-o sa va pot raspunde la intrebari suplimentare, folositi informatiile teoretice pe care vi le-am dat in acest ultim mesaj si in cele anterioare si vedeti cum le puteti folosi in practica, eventual cu ajutorul cuiva specializat. Mult succes si nastere usoara!

#7 2018-01-19 16:23:47

letitia
Membru

va multumesc foarte mult pt raspunsuri, sunt f utile.
sanatate multa va doresc!

• index
  •  » Activitate PFA
  •  » Indemnizatie crestere copil 2018 - documente necesare venituri PFA
Publicitate        Rezervare
Contabilitate SC, PFA, II, ONG
facturi-online
Andreia Stanescu Expert Criminalist Autorizat
Program facturare online. Program facturare gratuit.
facturi-online
Dumitrescu & Asociatii – Infiintare PFA si IF Timisoara
Lecturi Juridice - Noul Cod Civil
Promo PFA     Rezervare
Craiu Ana I.I.
Administrarea imobilelor pe bază de comision sau contract.
Parteneri
Mape personalizate Case de marcat Infiintare PFA Calculator discount Avon

Antet forum

PFA Forum by wellcome.ro